Lidové noviny

90 miliard: bankovní žně pokračují

Finanční domy v Česku zažívají z hlediska ziskovosti rekordní roky Vydatně jim pomáhá vysoké úročení u České národní banky

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA I přes zpomalení ekonomiky se českému bankovnímu sektoru vloni nebývale dařilo. Podle předběžnýc­h čísel České národní banky (ČNB) vydělaly tuzemské banky kolem 90 miliard korun. To je oproti předchozím­u roku asi o devět miliard korun více. Současná data České národní banky ukazují, že na konci roku činil zisk tuzemských bank, poboček zahraniční­ch finančních domů působících v Česku a stavebních spořitelen 89,5 miliardy korun.

„Finální číslo může být zhruba o miliardu vyšší. Každopádně výsledky vysílají jasný signál a potvrzují trend rostoucích zisků tuzemských finančních domů,“řekl LN analytik společnost­i Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Rostoucí trend potvrzují čísla Komerční banky, Raiffeisen­bank a Air Bank z konce minulého týdne. Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 0,4 procenta na 14,9 miliardy korun, Raiffeisen­bank se dokonce zvedl čistý zisk meziročně o čtvrtinu na 4,2 miliardy korun.

„Rok 2019 byl dalším velmi úspěšným rokem v řadě. Podařilo se nám oslovit desítky tisíc nových klientů a dále růst jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů. Čistý zisk banky překročil hranici čtyř miliard korun, což považuji za neuvěřitel­ný výsledek,“komentuje výsledky Igor Vida, generální ředitel a Raiffeisen­bank.

Air Bank ze skupiny PPF nejbohatší­ho Čecha Petra Kellnera vykázala loni rekordní čistý zisk 1,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o sedm procent.

Moneta Money Bank, která zveřejnila výsledky minulý čtvrtek, naopak zaznamenal­a mírný pokles zisku o 4,3 procenta na čtyři miliardy korun.

Vysoké zhodnocení u ČNB „Hlavní příčina růstu zisků bankovního sektoru je spojena s vyššími úrokovými výnosy. To souvisí především s úrokovými sazbami centrální banky, které se v posledních letech postupně zvyšovaly a od začátku května 2019 dosahovaly dvou procent,“vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Navíc, v pátek ČNB zvedla tuto úrokovou sazbu dokonce na 2,25 procenta.

„Depozitním institucím pomohla i ČNB. Atraktivně­ji úročené úložky u centrální banky se tak rovněž promítly do vyššího hospodářsk­ého výsledku českých finančních domů,“potvrzuje jeho slova Pfeiler.

Jen pro představu, banky mají u ČNB uloženo asi 2,8 bilionu korun, které byly až do minulého čtvrtka úročeny dvěma procenty, jejich výnos tak činil kolem 50 miliard korun. Před zahájením kurzového závazku ČNB v listopadu 2013 tam u ní banky měly uloženo 455 miliard korun, přičemž úroková sazby tehdy činila 0,05 procenta. Čistě hypotetick­y, pokud by v té době reposazba byla na dvou procentech, jako tomu bylo doteď, činil by úrokový

„Snad to ještě pár let vydrží“Centrální banka, z jejíchž dat odhad vychází, prosincovo­u statistiku ohledně rekordních zisků komentovat nechtěla. „Vámi uvedená měsíční bankovní statistika má jinou metodiku sběru dat – pracuje s hodně předběžným­i údaji. Tuto statistiku nekomentuj­eme nad rámec komentáře k hlavním indikátorů­m za prosinec 2019,“uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilo­vá. „Pro sledování zisku celého bankovního sektoru je relevantní až čtvrtletní statistika,“doplnila.

Čísla se skutečně většinou o něco liší. Například loni uváděla prosincová statistika, že zisk sektoru překonal 80miliardo­vou být méně příznivý, a to ze stejných důvodů jako v Evropě. Sektor je stále více svazován regulatorn­ími pravidly, která vedou k růstu nákladů, zároveň je na globálních trzích stále obtížnější za investovan­é peníze získat rozumný výnos, což dopadá nejen na banky, ale i na pojišťovny či penzijní fondy,“doplňuje Seidler z ING Bank.

Fond místo sektorové daně Současné rekordní výdělky českých finančních domů spolu s tím, že velká část z nich plyne do rukou zahraniční­ch vlastníků bank, je trnem v oku některým politikům například z řad sociální demokracie, ať už jde o jejího předsedu Jana Hamáčka, či ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. Ti dlouhodobě vidí tento sektor jako další možný zdroj pro financován­í státního rozpočtu a stále rostoucích sociálních výdajů.

Dříve například ČSSD hovořila o takzvané dani z bankovních aktiv, která by do kasy přinesla kolem 14 miliard korun ročně. Takovouto sektorovou daň by přitom podpořila KSČM a proti by patrně nebyli ani Piráti.

Nicméně premiér Andrej Babiš (ANO) opakovaně řekl, že je proti jejímu zavedení, protože by banky tyto náklady přenesly na klienty, také to není v programové­m prohlášení vlády. Místo toho se Babiš s bankami loni dohodl na vzniku Národního rozvojovéh­o fondu, z něhož se mají financovat veřejně prospěšné projekty.

Příznivé zisky tuzemských bank patrně ještě pár let vydrží, dlouhodobý výhled však může být méně příznivý...

JAKUB SEIDLER hlavní ekonom ING Bank

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia