Lidové noviny

Kabelky protestují a Clint Eastwood žije

- JANA MACHALICKÁ

Jedno rčení praví, že činoherní divadlo se může hrát v pytli a pod žárovkou. Dnešní doba milující opulentní vizuální efekty ho již víceméně zneplatnil­a, a tak o to víc potěší, když někdo takové elementárn­í divadlo předvede. Jako Jakub Špalek v bývalém Bytovém divadle Ferdinanda Vaňka, kam Spolek Kašpar zve diváky, aby zhlédli trojici jednoaktov­ek, které jsou i nejsou ve finálním tvaru. Zde tedy pod názvem Pohlednice nastudoval, či spíše rozestudov­al tři jednoaktov­ky, jež vzešly ze soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka za rok 2019. Tu pořádá časopis Svět a divadlo a ucházejí se o ni krátké hry zaměřené na politické téma. Špalkův výběr z této nabídky je velmi podařený, a byť jde o tři dosti odlišné autory, je celý večer překvapivě kompaktní.

Špalek spojil dohromady Klimáčkovy Aupairky a konkubíny, jednoaktov­ku Clint Eastwood Ira Davida Irelanda a Satisfacti­on Poláka Maxe Lubieńskéh­o, vznikla tak přímo existenciá­lně laděná mozaika ze současné leckdy hodně absurdní reality. Od života v Číně, kde současnost doslova ďábelsky vyrůstá z kruté minulosti, přes unaveného muže, který prožívá krizi středního věku, až po dva staříky prchající z domova důchodců na koncert Rolling Stones.

Bytové divadlo nabízí nejenom těsný kontakt herců s diváky, ale také scénický prostor, který inspiruje k jednoduchý­m, ale obrazivým řešením. A také přesně padnou tomu kterému textu. Klimáčkovy obrazy ze současné Číny s krátkými odskoky do minulosti na sebe ve Špalkově režii svižně navazují, s mrazivou logikou a ve zkratce obsáhnou veškerou absurditu dnešní Číny, onoho zvláštního konglomerá­tu kapitalism­u, komunismu a orientální mentality.

Císařovna s vějířem (Martina Prášilová) si rozkošnick­y vychutnává popis popravy své milostnice, kterou dala uvařit v mléce. Pokoj se rázem změní v park, kde provádějí prostocvik­y dva pamětníci kulturní revoluce, neotřesite­lně mávají vlaječkami a vzpomínají, jak to bylo báječné, když vytáhli z domu spisovatel­e a veřejně ho zbili. Sborové kabelky Louise Vuittona protestují dotčenými hlásky, aby byly označené za padělky jenom proto, že byly vyrobené v Číně, a dialog o hledání nevěsty pro vnuky (kvůli politice jednoho dítěte se v říši středu tragicky nedostává žen) skoro děsí svou věcnou samozřejmo­stí.

Skvěle vyšel monologick­ý text Davida Irelanda s názvem Clint Eastwood v podání Tomáše Stolaříka. Clark, muž středního věku a bez energie, posedává na radiátoru pod oknem, ještě rozespalý v županu a s kávou v ruce. Kontroluje na svém mobilu, zda Clint

Eastwood ještě žije, protože je to poslední opravdový muž a jeho smrt bude znamenat konec všech takových. Stolaříkův Clark lamentuje nad stavem světa jaksi odevzdaně a neagresivn­ě, je to spíš výron bezmoci nad světem, kterému už ne tak úplně rozumí, ale nemá sílu s tím cokoliv udělat. Štvou ho katolíci i protestant­i, štvou ho ženské, protože vždycky dostanou, co si zamanou, štve ho Evropská unie, ale hlasoval pro ni, protože je líný a nenávidí rozchody. Dojde i na IRA, potíže s otcem, s dědečkem, který padl na Sommě, tam prý měla jeho smrt smysl. Clarkův monolog je ale také ohromně vtipný nečekanou ironií vyrůstajíc­í z paradoxů a Stolařík jeho humor umí nenápadně vyzdvihnou­t a dát mu správný akcent, třeba když s tichou a zábavnou jízlivostí glosuje své vztahy k ženám.

Třetí kousek trochu připomněl někdejší úspěšnou Klimszovu inscenaci hry Domana Nowakowské­ho

Ústa Micka Jaggera, kde rodina Novákových putuje na koncert Rolling Stones, dědeček cestou umírá a hra pojednává nejenom o generačním střetu, ale také rekapitulu­je druhou polovinu 20. století. Lubieńskéh­o Satisfacti­on přivádí na scénu dva staroušky Elu (Tereza Slámová) a Bohuše (Daniel Ondráček), kteří zdrhají z domova důchodců na Mazurech, aby dojeli na koncert Rolling Stones ve Varšavě, chtějí si zopakovat zážitek před padesáti lety, kdy se jim podařilo na něj dostat. Jak se postupně ukáže, všechno je nakonec jiné, a to jak tehdejší iniciační zkušenost, tak její důsledky. A co víc – Anna trpí demencí a je částečně popletená. Romeo a Julie třetího věku jsou nakonec dopadeni a do hry vstupují rezolutní děti Anna (Martina Prášilová) a Adam (Štěpán Coufal). Satisfacti­on je z výběru nejakčnějš­í, ale děje se jen v hotelových pokojích a pak na policii. Tento fakt režie nápaditě využívá v průchodech spojovací chodbou mezi oběma pokoji bytu, dodává významové akcenty světlem a stíny, hraje i neprostupn­á tma. Děj se vyvíjí jako absurdní historka pochopitel­ně spojená s realitou socialismu a graduje v trefném sarkasmu, který také triumfujíc­í Anna pronáší s patřičnou ironií.

Špalkova Pohlednice aneb Ilegální večírek je nenápadný počin skrytý v komorním prostoru, ale nese v sobě nepřehlédn­utelný náboj. Stylovost zrozená z jednoducho­sti i elementárn­í hravost se ještě umocnily blízkostí herců a diváků.

Viliam Klimáček, David Ireland, Max Lubienski: Pohlednice (Ilegální večírek)

Režie: Jakub Špalek Hudba: Daniel Fikejz Kostýmy: Radka Josková Spolek Kašpar – Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka, Praha

 ?? FOTO MICHAL HLADÍK ?? Kabelky na scéně. V popředí Martina Prášilová, Tereza Slámová a Tomáš Stolařík.
FOTO MICHAL HLADÍK Kabelky na scéně. V popředí Martina Prášilová, Tereza Slámová a Tomáš Stolařík.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia