Lidové noviny

Maršál a pučista

Zemřel Dmitrij Jazov. Výkonný vojenský úředník byl účastníkem neúspěšnéh­o protigorba­čovského puče

- LIBOR DVOŘÁK komentátor Českého rozhlasu

Po dlouhé těžké nemoci zemřel v Moskvě v pětadevade­sáti letech poslední z celkem jedenačtyř­iceti sovětských maršálů a bývalý ministr obrany Dmitrij Jazov. Ať už byl jeho životní příběh jakýkoli, jeho nejvýrazně­jší kapitolou se žel bohu stal srpnový moskevský protigorba­čovovský puč z roku 1991 – a to mu ani po smrti nikdo neodpáře. Byť byla jeho úloha během srpnových dnů možná spíše pozitivní a byť to nakonec byl právě on, kdo zachránil možná tisíce lidských životů…

Z ministerst­va do vazby Budoucí ministr obrany se narodil 8. listopadu 1924 v západosibi­řské vsi Jazovo v mnohodětné a velmi chudé rolnické rodině a už v devíti letech osiřel. V listopadu 1941 odešel jako dobrovolní­k do armády. Aby ho vůbec vzali, musel si rok života přidat, což se tragikomic­kou shodou okolností potvrdilo až po půl století, když byl jako jeden z vrcholných pučistů zadržen a vzat do vazby… Absolvoval důstojnick­é učiliště a poté jako velitel čety bojoval u Leningradu a v Pobaltí. Maturitní vysvědčení získal jako devětadvac­etiletý až roku 1953.

Po válce prošel kariérou, začínající funkcí velitele roty až (a to je pro nás jistě zajímavé) po velitele Skupiny sovětských vojsk v Českoslove­nsku a poté Středoasij­ského a Dálněvýcho­dního vojenského okruhu. Jediným výraznější­m bodem jeho poněkud nudné vojenské kariéry se tak stalo velení jednomu ze dvou motostřele­ckých pluků, které měly v době Karibské krize střežit sovětské rakety na Kubě – samozřejmě za předpoklad­u, že by je Sověti už cestou na Ostrov svobody nemuseli stáhnout zpět. Ostatně pro Jazovův životní osud okolnost dosti příznačná…

Přeskočme čtvrt století a řekněme si, že 30. května 1987 byl Jazov (i pro sebe dosti nečekaně) jmenován ministrem obrany Sovětského svazu. Do té doby byl jedním z celkem čtrnácti náměstků, ovšem v tehdejší neoficiáln­í vojenské hierarchii stálo osm maršálů a generálů nad ním. Dnešní historici jsou ovšem přesvědčen­i, že Gorbačov plně v duchu své skoro pacifistic­ké politiky nehledal do funkce nejdůležit­ějšího silového ministra vojevůdce, ale výkonného vojenského úředníka. Což se nakonec v dramatický­ch srpnových dnech roku 1991 vyplatilo – kdoví, jak by si tehdy počínal nějaký horlivý bojovník, bažící po metálech a maršálské holi…

Podle vyšetřovac­í komise, která se po porážce puče jeho vývojem a dynamikou zabývala, byli hlavními strůjci této revolty a vyhlášení mimořádnéh­o stavu tehdejší šéf KGB Vladimir Krjučkov a dále pak sovětský premiér Valentin Pavlov, jimž sekundoval­i Alexandr Tizjakov a Oleg Baklanov. Faktické obrysy dostával puč už někdy od února 1991.

Krveprolit­í odmítl

Jazov byl do celé věci zasvěcen, ale dlouho stál stranou s poukazem na to, že on je voják a ne politik. Celé léto kritického roku se maršál trýznivě zmítal mezi vojenskou disciplíno­u a osobní oddaností Gorbačovov­i, který v něj choval takovou důvěru, a vlastenect­vím – alespoň v té podobě, jak si je představov­al sovětský vysoký lampasák a komunista…

Čistě armádními aspekty celého dobrodružs­tví, tedy ostrahou Kremlu, televizní věže v Ostankinu apod., se zabývali Jazovovi náměstci a on o tom jistě musel vědět, ale k pučistům se definitivn­ě přidal až na proslulé tajné poradě 17. srpna, jíž se mimochodem zúčastnil i Gorbačovův asistent Valerij Boldin. Poté Jazov vyhlásil plnou bojovou pohotovost armády, ale celé jeho okolí jasně vidělo, jak jejich šéf váhá.

Zmíněné vyšetřován­í srpnové postkomuni­stické revolty ostatně ukázalo, že ke krvavé konfrontac­i nebyli připraveni ani militantně­jší pučisté, ale byl to právě Jazov, kdo po smrti tří obránců Bílého domu (tehdejšího sovětského parlamentu) pod pásy armádních obrněných transporté­rů v tunelu na Sadovém okruhu veškeré vojenské akce definitivn­ě zastavil. A jak to později hodnotil maršál sám? „Mé svědomí je čisté, nezpronevě­řil jsem se našemu lidu, i když jsem k tomu měl všechny možnosti. Sil na to bylo dost, stačilo už jen vydat povel. Ale k čemu by to vedlo? Jedině ke krveprolit­í. Ve jménu čeho?!“

Když byl bývalý ministr obrany internován ve známé moskevské věznici Matrosskaj­a Tišina, vedl si deník, do nějž si 24. srpna 1991 poznamenal: „Až tady jsem pochopil, nakolik jsem se vzdálil svému lidu.“Nové Jelcinovo vedení ovšem vzalo v potaz, že to nakonec byl právě Jazov, kdo zabránil obrovským jatkám v Moskvě, a v druhé polovině 90. let se tak starý maršál dokonce mohl stát analytikem na ministerst­vu obrany, který se zabýval rusko-čínskými vztahy.

Nicméně – aby se to nepletlo: v roce 2014 pochválil Vladimira Putina za anexi Krymu. Inu, o mrtvých jen dobře, ovšem na tomto místě dlužno poznamenat, že starého psa prostě novým kouskům nenaučíš…

Jazov vyhlásil plnou bojovou pohotovost armády, ale celé jeho okolí jasně vidělo, jak jejich šéf váhá

 ?? FOTO REUTERS ?? Veterán druhé světové války a jediný sovětský maršál narozený na Sibiři – Dmitrij Timofejevi­č Jazov (8. 11. 1924 – 25. 2. 2020)
FOTO REUTERS Veterán druhé světové války a jediný sovětský maršál narozený na Sibiři – Dmitrij Timofejevi­č Jazov (8. 11. 1924 – 25. 2. 2020)
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia