Lidové noviny

Němci mají dost velvyslanc­e USA

- MARTIN HAMPEJS

BERLÍN/PRAHA To, co dokázal Richard Grenell během prvního měsíce ve funkci, nezvládl jen tak někdo. Ambasador USA proti sobě v roce 2018 poštval nejen německou vládu, ale i opozici natolik, že požadovali jeho odvolání.

„Nechová se jako diplomat, ale jako pravicově-extremisti­cký koloniální důstojník,“uvedl tehdy bývalý šéf sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz. Grenell se totiž rozhodl, že jako jeden z cílů svého působení v Německu bude podporovat krajně pravicová uskupení v Evropě. Ministerst­vo zahraničí USA se ale tehdy za Grenella postavilo a on ve funkci zůstal. Že by se ale snažil budovat dobré vztahy mezi oběma zeměmi, se říci nedá. Mnohem více byl Grenell jednoduše hlásnou troubou prezidenta Donalda Trumpa.

Když jej minulý týden Trump jmenoval šéfem amerických tajných služeb, vlastně tím jen přiložil pod kotel. Grenell se totiž odmítl vzdát postu vrcholného diplomata a podrží si obě pozice i po potvrzení nominace v americkém Senátu.

„V době, jako je tato, potřebujem­e amerického velvyslanc­e na plný úvazek,“postěžoval si pro média poslanec za vládní CDU Johann Wadephul. A nebyl jediný. „To jednoduše není možné,“uvedl poslanec opozičních svobodných (FDP) Alexander Lambsdorff. „Nelze koordinova­t všech 17 zpravodajs­kých agentur a zároveň budovat dobré německo-americké vztahy, bez ohledu na to, jak tvrdě pracujete,“vysvětlil s tím, že se tímto Německo stává v očích USA druhořadou zemí. Podobně jako jeho šéf v Bílém domě, komunikuje i Grenell s okolním světem nejraději přes Twitter. Sociální sítě například využil k propagován­í Trumpovy politiky krátce poté, co prezident vypověděl jadernou dohodu s Íránem. Velvyslane­c tehdy požadoval, aby se německé firmy ze země stáhly. Tlačil i na německou vládu, aby se nepodílela na projektu plynovodu Nord Stream 2 či aby utrácela více peněz na obranu.

Richarda Grenella, šéfa americké diplomacie v Německu, nazývají místní politici „propagandi­stickou mašinou“a chtějí, aby byl vyměněn. Obzvláště poté, co dostal na starost i řízení amerických tajných služeb.

„Nejhorší výkon v historii“„Prezident Trump by měl jmenovat nástupce, který není zaujatou propagandi­stickou mašinou, ale bude reprezento­vat pozici Německa ve Washington­u,“uvedl minulý týden pro magazín Der Spiegel zahraničně­politický expert SPD Nils Schmid. „Je to jen další příklad toho, jak málo jim záleží na Německu,“dodal s tím, že Grenellova práce byla jedním z „nejhorších výkonů v dějinách německo-amerických vztahů“.

Trump si Grenella vybral kvůli jeho loajalitě, tvrdí americká média. K výměně ředitele tajných služeb totiž došlo záhy poté, co dosavadní šéf zpravodajc­ů Joseph Maguire zveřejnil zprávu, podle níž se tajné služby opět domnívají, že se Rusko snaží pomoci prezidento­vi v nadcházejí­cích volbách.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia