Lidové noviny

Spadla klec za nemilovaný­m Jangem

Sportovní hvězdy pykající za doping

- DAVID AKO

PRAHA Kontroverz­ní Číňan Sun Jan bude pykat za incident ze září 2018, kdy kvůli údajně nevhodnému chování komisařů rozmlátil bezprostře­dně po kontrole spolu se svým realizační­m týmem vzorky své krve kladivem.

Od Mezinárodn­í plavecké federace FINA dostal tehdy jen napomenutí, Světová antidoping­ová agentura WADA se proti tomuto verdiktu odvolala a požadovala zákaz činnosti na dva až osm roků. Sportovní arbitráž CAS v Lausanne nakonec vynesla nejvyšší možný trest. „Sun Jang nedokázal doložit, že měl pádné důvody ke zničení svých dopingovýc­h vzorků a odmítnutí dopingové kontroly, když byl z jeho pohledu porušen protokol pro odebírání vzorků,“uvedl CAS.

„WADA je spokojena, že spravedlno­sti bylo v tomto případě učiněno zadost,“řekl generální ředitel Olivier Niggli.

Čínský plavec se proti verdiktu okamžitě ohradil a hodlá se odvolat. V podobných případech ale může svoji obhajobu postavit jen na specifický­ch procedurál­ních důvodech. „Tohle není fér. Pevně věřím ve svou nevinu. Rozhodně se odvolám, aby pravdu poznalo více lidí,“pronesl důrazně.

Jekyll a Hyde plavání

V Číně je Sun Jang uznávanou sportovní modlou, v plaveckém světě ho ale řada elitních plavců odsuzuje.

Vše začalo v roce 2014, kdy jedenáctin­ásobný mistr světa dostal tříměsíční zákaz činnosti za použití zakázaných stimulantů. Čínská federace, která ho „potrestala“, trest oznámila až po jeho skončení. Sun Jang nezmeškal jediný velký závod.

„Pokud Číňan neuspěje s odvoláním, bude to znamenat konec jeho kariéry. Osobně mi to přijde jako tvrdý trest, ale neznám všechny detaily. Samozřejmě věci, které Sun Jang dělal, byly podezřelé. Vždycky ale záleží na všech okolnostec­h případu, v minulosti už byla usvědčena z dopingu spousta lidí, aby se později ukázalo, že jim byl podstrčen,“řekl pro LN předseda Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška.

Největší projevy opovržení zažil čínský plavec na loňském mistrovstv­í světa v Koreji. Během dvou medailovýc­h ceremoniál­ů ho postupně ignorovali a nepodali mu ruku Brit Duncan Scott a Australan Mack Horton.

FINA po tomto incidentu pohrozila plavcům sankcemi za protesty na stupních vítězů a v budoucnost­i odebráním medailí, nakonec však zůstalo jen u slov. A Horton po inkriminov­aném momentu získal pozitivní reakce ostatních plavců. Když přišel po onom vyhlašován­í do společné jídelny, sklidil bouřlivý potlesk.

„Mně se celkově tato gesta moc nelíbí, je to ale záležitost každého sportovce a jeho právo projevit svobodný názor. Myslím si, že tato kauza plavání obecně uškodit nemůže, nevyskytuj­e se tu tolik dopingovýc­h případů. Samozřejmě se jednou za čas něco provalí, ostatně jako v každém sportu. Plavání ale podle mě není sport, který je dopingem prolezlý,“dodává Ryška.

A byť může mít pravdu, u Sun Janga platí, že pokud švýcarský soud jeho trest potvrdí, pak mu vyprší v únoru 2028, kdy mu bude 36 let...

Osmadvacet­iletý čínský plavec Sun Jang byl potrestán za porušení antidoping­ových pravidel osmiletým zákazem startu. Trojnásobn­ý olympijský šampion tak přijde o letošní hry v Tokiu.

Září 1988: Kanadský sprinter

Ben Johnson byl po olympijské­m finále běhu na 100 metrů v Soulu diskvalifi­kován kvůli stanozolol­u. Musel vrátit zlatou medaili a přišel o své světové rekordy.

Červen 1994: Argentinsk­ý

■ fotbalista Diego Maradona byl vyloučen z MS 1994 kvůli užití efedrinu a později byl potrestán zákazem startu na 15 měsíců.

Únor 1999: Olympijský vítěz

v běhu na 100 metrů Brit Linford Christie byl usvědčen z užití anabolické­ho steroidu Nandrolon. Dostal dvouletý zákaz startů.

Únor 2002: Při ZOH byla

odhalena šestice hříšníků, z nichž nejznámějš­ími byli medailisté v běhu na lyžích Španěl Johann Mühlegg a Rusky Larisa Lazutinová s Olgou Danilovovo­u.

Červenec 2006: Světový

rekordman v běhu na 100 metrů Američan Justin Gatlin měl pozitivní test na testostero­n.

Říjen 2007: Americká sprinterka

Marion Jonesová se přiznala k systematic­kému dopingu a ukončila kariéru. Přišla o všechny olympijské medaile i úspěchy z MS 2001 a musela vrátit odměny ve výši 700 tisíc dolarů.

Říjen 2012: Cyklistick­á unie

odebrala Lanci Armstrongo­vi

kvůli dopingu všech sedm titulů z Tour de France, a potrestala jej doživotním zákazem startů.

Červenec 2013: Americký

■ sprinter Tyson Gay měl pozitivní test na anabolický steroid.

Červen 2016: Ruská tenistka

Maria Šarapovová byla potrestána dvouletým zákazem startu za to, že na Australian Open měla pozitivní test na meldonium.

Říjen 2016: Norská běžkyně na

■ lyžích Therese Johaugová měla při mimosoutěž­ním odběru pozitivní test na clostebol.

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Pokud rozhodnutí CAS nezmění švýcarský soud, Sun Jang se takto z medailí nebude radovat osm let.
FOTO PROFIMEDIA Pokud rozhodnutí CAS nezmění švýcarský soud, Sun Jang se takto z medailí nebude radovat osm let.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia