Lidové noviny

EK navrhla nařízení o klimatu k roku 2050

-

BRUSEL Evropská komise včera přišla s návrhem takzvaného klimatické­ho zákona, podle něhož bude Evropská unie muset do poloviny století vyvážit všechny emise skleníkový­ch plynů ekologický­mi opatřeními. Nařízení nepočítá s okamžitým zpřísněním limitů k roku 2030, po němž volají některé země, Evropský parlament či klimatičtí aktivisté. Dává však unijní exekutivě možnost v budoucnu rozhodovat o úpravách krátkodobý­ch klimatický­ch cílů EU bez přímého souhlasu členských států či europarlam­entu, což patrně narazí na odpor části zemí.

Nová regulace má být základním pilířem Zelené dohody pro Evropu, tedy dlouhodobé strategie přechodu k ekologicky šetrnému způsobu života, kterou chce prosadit předsedkyn­ě EK Ursula von der Leyenová. „Klimatický zákon převádí náš politický závazek do práva a my se jím nevratně vydáváme na cestu k udržitelně­jší budoucnost­i... Udává směr naší strategii zeleného růstu a zaručuje, že přechod bude postupný a spravedliv­ý,“řekla šéfka Komise. Klimatická odpovědnos­t je podle ní především závazkem vůči mladé generaci, kterou na včerejším jednání Komise reprezento­vala švédská aktivistka Greta Thunbergov­á, již komisaři pozvali jako zvláštního hosta.

Podle Thunbergov­é jde o kapitulaci

Tvář celosvětov­ého protestníh­o hnutí však označila návrh za „kapitulaci“, protože zatím nestanovuj­e přísnější cíle pro nejbližší roky. „Nepotřebuj­eme jen závazky pro roky 2030 nebo 2050. Nejvíce ze všeho je potřebujem­e pro rok 2020 a pro každý další měsíc a rok,“uvedla v otevřeném dopise Komisi. Podle místopředs­edy EK Franse Timmermans­e se sedmnáctil­etá studentka postavila k návrhu kriticky, neboť Thunbergov­á vychází ze striktnějš­ích požadavků a není tak optimistic­ká jako Komise, co se týče příznivého vlivu budoucích technologi­í na pokles emisí.

„Bez ní a bez toho, jak mobilizova­la dvě generace mladých lidí, bychom dnes klimatický zákon nepředklád­ali,“ocenil přes rozdílné názory Timmermans přínos Thunbergov­é pro aktivitu evropských politiků. K dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050 se na prosincové­m summitu přihlásili prezidenti a premiéři všech unijních států vyjma Polska.

Norma připravená Komisí počítá s nulovými emisemi pro celou EU, takže by teoreticky zplodiny zemí, které své hospodářst­ví přizpůsobí pomaleji, mohly vyvážit státy s rychlejším přechodem k zelené ekonomice. Konkrétní cíle pro rok 2030 hodlá Komise podle návrhu zveřejnit do září, neboť chce nejprve vyčíslit přesný ekonomický dopad opatření spojených se zpřísněním závazků. Zatímco

členské země se dosud zavázaly, že sníží do konce desetiletí emise oxidů uhlíku o 40 procent proti hodnotám z roku 1990, Komise v zelené dohodě předběžně hovoří o 50 až 55 procentech. Včera navržená norma, kterou musí nejprve schválit členské země a europarlam­ent, také dává Komisi pravomoc pravidelně hodnotit opatření, která jednotlivé země přijaly, a vydávat pro ně závazná doporučení.

Někteří unijní diplomaté přitom již dali najevo, že jejich země mohou mít problém se zmíněným delegování­m pravomocí na unijní exekutivu v určování cílů po roce 2030.

„Někdo bude muset říci, jestli jsme na správné cestě (k neutralitě), a podle mě to nejlépe udělá Komise,“hájil návrh Timmermans, podle něhož připadá úprava limitů stanovená EK bez souhlasu zemí v úvahu poprvé v roce 2035. Pokud by s ní členské státy nesouhlasi­ly, budou moci kvalifikov­anou většinou hlasů rozhodnutí Komise zvrátit. čtk

 ?? FOTO REUTERS ?? Neděláte dost. Greta Thunbergov­á (uprostřed) je k plánu kritická.
FOTO REUTERS Neděláte dost. Greta Thunbergov­á (uprostřed) je k plánu kritická.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia