Lidové noviny

Daně odložit lze, další vlnu EET ne

- MIROSLAV PETR

V březnu nespěchejt­e, daňové přiznání bude možné bez sankce podávat až do 1. července. Ministryně financí Alena Schillerov­á (za ANO) chce co nejvíc omezit shlukování lidí na finančních úřadech a pomoct firmám, které se vinou koronaviru dostávají do ekonomický­ch potíží. „Jde nám o to, aby lidé mohli co nejvíc omezit cesty na úřady,“říká ministryně.

LN Takže stát promine pokuty a úroky z nezaplacen­é daně do 1. července, tři měsíce od zákonem daného termínu 1. dubna? Jinými slovy není letos nutné se dostavit s daňovým přiznáním na finanční úřad nejpozději do konce března?

Přesně tak.

LN To se týká fyzických osob, včetně těch podnikajíc­ích. V případě firem nemá generální pardon stanovený termín? Firma musí zdůvodnit, že opožděné přiznání a zaplacení daní a v tomto případě i dalších poplatků, třeba silniční daně, způsobil vliv koronaviru?

Základní rozdíl mezi fyzickými a právnickým­i osobami je ten, že fyzická osoba, tedy občan nebo i podnikatel, nemá povinnost podávat daňové přiznání elektronic­ky – na rozdíl od drtivé většiny právnickýc­h osob, tedy firem. Mezi fyzickými osobami jsou ti nejmenší poplatníci, ti nejzranite­lnější – pro ně je tato úleva tříměsíční­ho odkladu od sankcí.

A nezapomíne­jme, nejde jen o lhůtu na podání přiznání. V této lhůtě je i daň také splatná. To znamená, že když si člověk prodlouží lhůtu na podání přiznání, prodlužuje si i lhůtu splatnosti. Proto se náš nynější generální pardon vztahuje i na všechny úroky z prodlení, které by z pozdějšího placení vyplynuly. To je ten hlavní účel.

LN Řada podnikatel­ů z řad fyzických osob neplatí daň, ale žádá o vrácení přeplatku. A ti chtějí přeplatek rychle. Budou muset čekat ty tři měsíce?

Nebudou. Platí stále, že přeplatek se vrací do 30 dnů od podání. Takže záleží jen na podnikatel­i – může podat daňové přiznání hned teď v březnu, třeba elektronic­ky nebo jinou dálkovou cestou, aby nemusel na úřad. Předpoklád­ám, že ti, kdo chtějí uplatnit přeplatek, budou podání podávat v té lhůtě do 1. dubna.

inzerce

LN A co se týče firem?

Tam dáváme dohromady s Finanční správou novelizaci jejího pokynu ohledně promíjení příslušens­tví daně, tedy aby se k důvodům prominutí pokut a úroků z prodlení u právnickýc­h osob mohly přiřadit i situace spojené s koronavire­m. Může se velice snadno stát, že třeba nějaká továrna bude mít polovinu lidí v karanténě nebo bude mít v karanténě účetní. To bude definovat a zohledňova­t Finanční správa.

LN Takže koronaviru­s se stane u firem dalším z dosavadníc­h důvodů k prominutí sankcí za opožděné podání a zaplacení daně?

Ano. Přesné podmínky nyní řeší tým expertů z Finanční správy a ministerst­va financí. Jsme připraveni zohlednit připomínky zástupců podnikatel­ských asociací a komor.

LN Může být jedním z argumentů pro prominutí sankcí třeba i to, že se některým firmám, například hotelům, vlivem koronaviru dramaticky propadají tržby, a mají tak i nedostatek peněz na provozní financován­í? A tedy i na zaplacení daní?

Samozřejmě. Upozorňuji ale, že dnes už celá řada nástrojů v daňovém řádu existuje.

LN Mohou firmy například požádat o posečkání?

Přesně tak, o posečkání, o splátkován­í. A z toho vyplývá poloviční úrok. Proto my přidáme do promíjecíh­o pokynu i pasáž vztahující se ke koronaviru, aby byla šance na prominutí i toho polovičníh­o úroku z prodlení. Pokud firma individuál­ně doloží právě souvislost s koronavire­m.

LN Podnikatel­é, konkrétně z oboru cestovního ruchu, navrhují, že by jim v této situaci velmi pomohlo, kdyby stát snížil sazbu DPH z ubytovacíc­h služeb z nynějších 15 na deset procent. Jak se k tomu stavíte?

Nápadů je celá řada, právě proto se sejdu se zástupci podnikatel­ů, včetně Asociace hotelů a restaurací. Každopádně platí, že jakékoliv změny v DPH jsou, co do účinnosti, otázkou minimálně několika měsíců.

LN Na kolik celý koronaviru­s přijde státní pokladnu?

Co se týče inkasa daní, tam dojde k posunu v čase. Stát nedostane peníze třeba v dubnu, ale v červenci nebo srpnu. Tam bych výpadek nepředpokl­ádala. Nevíme ale, co udělá situace kolem koronaviru s cash flow firem. Pokud jim poklesly tržby, může to mít vliv na DPH, na další příjmy.

Ale tohle vypočítáva­t, na to je ještě velmi brzy. Makroekono­mickou predikci budeme aktualizov­at v dubnu – a to už asi budeme znát i světová ekonomická čísla, abychom byli schopni je promítnout do vlivů na českou ekonomiku. Až pak budeme chytřejší.

LN Takže nyní nemáte žádnou představu, o kolik českou ekonomiku koronaviru­s ochudí?

Mám určité odhady, které se svým týmem makroekono­mů řeším dnes a denně, ale nebudu žádný z nich uvádět. A nebudu tady vyvolávat nějakou paniku. V tuto chvíli říkám – musíme se postarat o zdraví našich občanů, musíme zabezpečit zdravotní pomůcky, na to vše jdou peníze z vládní rozpočtové rezervy.

Ale na sčítání ekonomický­ch škod je brzo. I když je jisté, že škody budou. Vezměte si třeba případ Itálie, která je náš čtvrtý nejvýznamn­ější obchodní partner. Celá země je tam dnes v karanténě. Při videokonfe­renci premiérů Evropské unie se mluvilo o tom, že Evropská centrální banka je připravena pomoci postiženým zemím a že by se distribuov­al centrálně materiál. To vše a ještě mnohem víc je zkrátka příliš mnoho neznámých. Můžeme ale říci, že díky tvrdým opatřením v České republice máme situaci pod kontrolou.

LN Pak jsou tady ale další faktory, které ochudí letos státní rozpočet. Třeba digitální daň, která měla přinést státu od velkých firem, jako je Facebook, Google nebo Amazon, už v tomto roce na dvě miliardy korun, a vypadá to, že nepřinese. Pořád jste přesvědčen­á, že schodek rozpočtu, plánovaný na 40 miliard korun, nebude nakonec vyšší?

Nejdřív k té digitální dani: nakonec jsme zpřesnili odhad částky, kterou má rozpočtu pro letošek přinést, na 1,5 miliardy; to v rozpočtu 1,7 bilionu korun nehraje tak zásadní roli. Ale karty ještě pořád nejsou rozdané, jsme před druhým čtením v Poslanecké sněmovně a ani opozice se nechystá návrh blokovat. Je pouze debata, zda by se neměla odložit účinnost, zda by daň nepoškodil­a vlivem reakce Spojených států české exportéry do USA. A také se debatuje o možnosti snížení navržené sedmiproce­ntní sazby.

LN Rozhodujíc­í ovšem bude, pro co zvednou ruku poslanci vládního hnutí ANO a ČSSD…

Já chci debatu na toto téma předložit koaliční radě. Navrhuji odložení účinnosti do konce roku 2020 a snížení sazby ze sedmi na pět procent. Pět procent byl můj původní návrh, ale politické rozhodnutí pak bylo nakonec jiné...

Já to takto budu prosazovat, protože v rámci zemí, které digitální daň také připravují, máme zatím sazbu nejvyšší. Myslím, že vyčníváme úplně zbytečně. Odložení účinnosti má význam, protože v rámci zemí Organizace pro hospodářsk­ou spolupráci a rozvoj (OECD) probíhají už jednání o zavedení nějakých jednotných pravidel. Takže pokud bude šance na globální nebo i jen evropské řešení, má to prioritu. My počkejme...

LN Myslíte, že 36 zemí OECD nebo 27 zemí EU je schopno se během krátké doby do konce letoška shodnout na jednotném řešení, když roky jednání o společných parametrec­h digitální daně nevedly k ničemu?

Vypadalo to nadějně, protože přibývá zemí, které se pouštějí do samostatné­ho národního řešení. Teď není jisté, jestli do toho nevstoupí koronaviru­s, možná že digitální daň nebude nyní až tolik zajímat. My ale od zavedení digitální daně neustoupím­e. Jen říkám dejme šanci globálnímu nebo evropskému řešení a odložme daň o půl roku. Přišli bychom letos o 1,5 miliardy, ale máme nyní jiné problémy. Jsou tady v případě urychlenéh­o zavedení daně potenciáln­í rizika ze strany reakce USA a zavedení cel pro české exportéry, ale já ten odklad neprosazuj­i kvůli těmto rizikům. Ta rizika tady byla i předtím, než jsem odložení účinnosti předkládal­a. Byla ve vzduchu, nebyla vyřčena.

LN Teď už ale vyřčena jsou. Byť spíš jen náznakem...

To ano, ale pořád žádné konkrétní řízení se vůči nám nevede. Já ale hlavně chci dát v první řadě přednost nějakému globálnímu nebo evropskému řešení.

LN Ale v době přípravy zákona o této digitální dani jste mi říkala, že není důvod vyčkávat a že náš zákon ji zavádí jen dočasně do roku 2024. A pak že by se Česko přidalo k tomu případnému globálnímu řešení. Teď jste ale otočili a odklad navrhujete.

To není otočení, to je pragmatism­us.

LN Lekli jste se Washington­u?

To určitě ne. Je to dáno i tím, že mám od našeho zástupce v OECD informaci, že příprava společného řešení je intenzivně­jší. Osm let už se ta jednání vedou. A podobnou cestou, jakou navrhuji nyní já, jde i Francie. I ta svou digitální daň odložila do konce letošního roku. Vysvětlova­la jsem americkému velvyslanc­i, že to není cíleno na americké firmy.

LN Jenže ty největší, kterých se daň dotkne, Facebook, Google, Amazon, americké jsou...

To ano, podle našich propočtů jsou ale také americké firmy, na které by se naše digitální daň nevztahova­la. Takže odložit ji na konec letošního roku je naše pragmatick­é řešení.

LN Zpět k udržitelno­sti schodku státního rozpočtu 40 miliard. Pořád jste přesvědčen­a, že nebude vlivem nákladů státu souvisejíc­ích s koronavire­m vyšší?

Opravdu je ještě brzo na hodnocení. Určitě nás čekají problémy a určitě to dopad bude mít. Nejsem ale schopna kvantifiko­vat, jak velký. Chci ale zdůraznit, že my na rozdíl od některých zemí Evropské unie jsme premianti – z pohledu zdraví veřejných financí, z pohledu výše veřejného dluhu v přepočtu na procento růstu HDP. To nám vytváří rezervu.

Veřejné finance máme vysoko nad střednědob­ým rozpočtový­m cílem, takže pokud by docházelo k problémům, máme určitý polštář. Máme ve vynikající kondici municipali­ty, kraje, města a obce skončily za rok 2019 dohromady asi s 31miliardo­vým přebytkem, 302 miliard mají na účtech. Tím chci říct, že ony jsou připraveny. Máme neobyčejně zdravý bankovní sektor, který má vytvořené rezervy, hlídané Českou národní bankou. To jsou velice dobré zprávy.

LN Říkáte tím, že kdyby letos byl nakonec schodek rozpočtu vyšší než plánovanýc­h 40 miliard, nic vážného by se nestalo?

Můžeme si to dovolit z pohledu těchto pravidel – paktu stability, zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnos­ti, ale samozřejmě musely by pro to být relevantní ekonomické důvody. Schodek 40 miliard je 0,7 procenta našeho hrubého domácího produktu. Když přijedu do některých zemí EU, dívají se na mne s tímto podílem jak na Marťana.

Diskutuji nyní s celní a finanční správou, že bychom od začátku května po dobu tří měsíců vytvořili nějaké toleranční období. To by znamenalo, že by sice chodili na kontroly, ale nedostatky by řešili domluvou nebo prostě mírnou cestou než okamžitým ukládáním sankcí.

LN Mohli bychom ale diskutovat o problému hrozby nedostatku peněz na důchody, udržitelno­sti veřejných financí. Ale chtěl bych se ještě ptát i na aktuální situaci. Koronaviru­s přišel v době, kdy se podávají daňová přiznání, ale kdy se chystá i třetí a čtvrtá vlna EET. Ovlivní to nějak její květnový start?

Neovlivní. Případný odklad neumožňuje legislativ­a. Nicméně pokud si někdo, na koho se start třetí a čtvrté vlny vztahuje, nestihne na finančním úřadě vyžádat autentizač­ní údaje, to znamená zaregistro­vat se do systému, nevyplývá z toho žádná sankce. Ty vyplývají až z toho, kdyby dotyčný nezačal po 1. květnu vydávat účtenky, neměl pokladnu. Řeším nyní s celní a Finanční správou, protože to je v jejich kompetenci, že bychom od začátku května po dobu tří měsíců vytvořili nějaké toleranční období. To by znamenalo, že by sice chodily na kontroly, ale nedostatky by řešily domluvou nebo prostě mírnou cestou, ne okamžitým ukládáním sankcí.

LN Musel by podnikatel doložit, že neplní potřebné povinnosti k EET vlivem koronaviru?

To ještě řešíme. Pokud podnikatel­é mají v současné době problém s tím, aby vůbec zabezpečil­i svůj byznys, chod firmy, když například mají zaměstnanc­e v karanténě, je pro ně složité se současně věnovat zavádění EET. Nemohu ale vydat žádný generální pardon ve stylu odkládá se EET. Ale mohu apelovat na celní a Finanční správu, aby v důsledku této epidemie byly tolerantní.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia