Lidové noviny

Příští dva týdny rozhodnou

- MICHAL BERNÁTH

Pondělí je první den, kdy by se mohla bezpečnost­ní opatření projevit na křivce nových případů nákazy. Pokud se ji nepodaří zabrzdit, může časem přijít na řadu extrémní příkaz – úplný zákaz vycházení.

PRAHA „Česká hlava stěnu prorazí,“psal o svém národu Karel Havlíček Borovský. Problém ale může nastat, pokud s ní proráží hranice karantény, jak by k tomu doplnil šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Ten v rozhovoru pro deník Právo pohrozil, že v případě, že lidé nebudou respektova­t karanténní opatření, bude nutné uvažovat o zavedení úplného zákazu vycházení.

Podle náměstka ministra zdravotnic­tví bude záležet na vývoji v příštích 14 dnech. „Pokud se nám ale nepodaří křivku nakažených zploštit do čtrnácti dnů, je zvažován scénář, o kterém se dnes hovoří v Bavorsku, a sice úplný zákaz vycházení,“uvedl Prymula.

Později ale také upřesnil, že by se podle něj jednalo o extrémní opatření, ke kterému by stát musel sáhnout až v případě, že „by všechno ostatní selhalo“. Paralelu takového opatření spatřuje Prymula v Číně, kde fungovala pouze krizová infrastruk­tura, lidé nejezdili do práce, nefungoval­a hromadná doprava a nakupovat chodil jeden člen domácnosti třeba jen jednou týdně.

Prvků kritické infrastruk­tury je podle ministerst­va vnitra v Česku okolo 1300. „Zjednoduše­ně je možné říct, že se jedná mimo jiné o elektrárny, vodárny, ale i hasičské stanice a další objekty nutné pro základní fungování státu, které provozuje jak stát, tak soukromé subjekty,“řekla LN mluvčí rezortu Hana Malá.

Hranice 250 mrtvých

Podle české legislativ­y se jedná o ty budovy, provozy, výrobny či instituce, jejichž vyřazení z provozu by mělo za následek více než 250 mrtvých nebo 2500 hospitaliz­ovaných na dobu delší než 24 hodin. Z hlediska ekonomické­ho jde o prvek krizové infrastruk­tury, pokud jeho vyřazení znamená ztrátu vyšší než 0,5 % HDP. Posledním kritériem by byl zásah do běžného života více než 125 tisíc občanů.

Pokud současná opatření státu zafungují, nebude potřeba k tak razantnímu kroku podle Prymuly vůbec přikročit. I on ale připustil, že situace může nabrat rychlejší dynamiku a ze stovek nakažených se mohou rychle stát tisíce. „V polovině dubna může být v ČR až 15 tisíc případů koronaviru,“řekl v České televizi epidemiolo­g. Podle něj bude možnost hodnotit účinnost současných opatření v pondělí. Pak se má krizový štáb rozhodnout, co podniknout dál.

Podle experta na vzdělávání Bohumila Kartouse pracuje například ministerst­vo školství se střednědob­ým výhledem šesti až osmi týdnů, během kterých by měly školy zůstat zavřené. Nejoptimis­tičtější scénář o návratu studentů po uplynutí 30denní lhůty nouzového stavu už dnes podle něj není reálný a stát se může, že v tomto školním roce se už školy neotevřou.

„Pokud by pandemie nabrala nepředvída­telnou dynamiku a přišly by skutečně vážné zdravotní komplikace a úmrtí, nikdo si nedovolí udělat politické rozhodnutí, které by znamenalo zvýšení rizika nákazy. Jsem skeptický, že by někdo něco takového dopustil,“řekl Kartous LN.

Látkové roušky mají přednost Na včerejší tiskové konferenci šéf krizového štábu také vyzval občany, aby se z jednorázov­ých roušek přeoriento­vali spíše na ty látkové, včetně těch vyrobených doma. „Ukázalo se, že zásobování jednorázov­ými rouškami je velmi náročné a jejich opětovné použití problemati­cké,“řekl Prymula. Kromě toho opětovně vyzýval, aby lidé nejezdili na chaty a chalupy, není-li to zcela nezbytné. Především varoval před kontaktem s místními či návštěvou tamních obchodů.

Podle Prymuly nyní stát disponuje zhruba 800 lůžky pro nakažené, kteří mají těžký průběh nákazy. Operativně lze podle něj tuto kapacitu navýšit na 1500 lůžek. Rázně odmítl často omílanou myšlenku uzavření hlavního města. „Z hlediska reality je to úplný nesmysl,“prohlásil Prymula. Podle něj prý takové opatření bylo realizovat­elné ve velké zemi jako Čína, nahradit ale podle něj produkci Prahy je téměř nemožné. „Jsem si téměř jist, že nedojde k uzavření Prahy či velkých měst,“dodal ještě náměstek ministra zdravotnic­tví. V úvahu mohou prý přicházet pouze uzavírky menších celků, jako bylo město Litovel a okolní menší obce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia