Lidové noviny

Maturity a přijímačky: velká neznámá

Užitečné weby

- EVA PRESOVÁ

PRAHA Studenti posledních ročníků středních škol mohou už teď skoro najisto počítat s tím, že se jejich „zkoušky z dospělosti“odloží na pozdější termín, než se kterým ještě donedávna počítali. Podrobnost­i, jak to bude ve skutečnost­i, slibuje ministerst­vo školství sdělit v pondělí.

Prozatím se tedy objevují rozmanité, někdy i „divoké“návrhy. „Zatím vše stojí na prognózách, které se mění každý den,“potvrdil LN Bohumil Kartous ze společnost­i EDUin. Jednou z velmi nestandard­ních možností je udělat maturitu jako průměr známek za celou dobu studia, což by mohlo znevýhodni­t děti na prestižněj­ších školách, kde učí lépe, ale známkuje se přísněji. „Ze strany rodičů studentů na prestižníc­h školách bude určitě existovat snaha, aby se dodržely standardní podmínky, protože do vzdělání svých dětí hodně investoval­i,“uvedl Kartous.

Podle původního plánu měly státní maturity začít slohem z češtiny 8. dubna a další části pokračovat 30. dubna a 4. až 6. května.

„V tuto chvíli neumíme říct, jak dlouhou dobu budou školy zavřené. Nicméně mohu říci, že již od počátku opatření na ministerst­vu školství pracujeme na zpracování možných variant dalšího postupu,“uvedl pro LN ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle čtvrtečníh­o vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) hodlá Plaga předložit zákon, kterým by se termín maturit posunul na dobu, kdy se znovu otevřou školy. Zda ale půjde skutečně o zákon, není zatím zcela jisté, protože „ošetřit“některé záležitost­i lze například ministersk­ým výnosem.

Vedle maturit je ve hře také odklad jednotných přijímacíc­h zkoušek, které byly na čtyřleté obory středních škol naplánován­y na 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna.

K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo 79 972 středoškol­áků, k přijímacím zkouškám na maturitní obory 94 956 dětí, z nichž se 70 028 hlásí z devátých tříd základních škol na čtyřleté obory. O osmiletá gymnázia je 19 353 zájemců a o šestiletá gymnázia 5575.

Bez technologi­í ani ránu

Žáci a studenti se na své zkoušky, zpravidla za pomoci učitelů a často i rodičů, připravují s hojným využitím moderních technologi­í, především elektronic­kých učebnic, různých webů a mobilních aplikací.

Obecně probíhá vzdělávání „v době koronaviro­vé“hlavně s pomocí notebooku, tabletu či mobilního telefonu. „Zadávání stránek v učebnici, psaných úkolů nebo studia PDF prezentací je nejnižší možná laťka,“říká analytik EDUin Štěpán Kment.

Školáci na prvním stupni mohou každý den dopoledne sledovat pořad UčíTelka na stanici ČT2 nebo si pustit Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy a Fráni na Rádiu Junior.

„Nabízíme základním školám spoustu podpory pro výuku na dálku, pro hodnocení žáků na dálku a také podporu formou webinářů a aplikací,“sdělila LN tisková mluvčí ministerst­va školství Aneta Lednová.

Pro učitele o vzdělávání online:

https://nadalku.msmt.cz/cs

Pro rodiče, aby věděli, jak

vzdělávat své děti doma: http://www.spoludoma.cz/

Pro komunikaci mezi učiteli,

rodiči a žáky: www.bakalari.cz www.skolaonlin­e.cz

Pro školáky na prvním stupni:

UčíTelka – zábavně vzdělávací program, ČT2, https://www.ceskatelev­ize.cz/pora dy/1339465701­3-ucitelka/

Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni – vzdělávací program, Rádio Junior Českého rozhlasu, www.radiojunio­r.cz, https://www.mujrozhlas.cz/skoroskoln­i-vysilani-z-pokojicku-vendy-f rani

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia