Lidové noviny

Levhart jdoucí pouští

- VOJTĚCH RYNDA

Slavný fotograf Antonín Kratochvíl před třemi lety strávil své sedmdesáti­ny v několikatý­denním umělém spánku, když mu zkolaboval organismus. V dočasném limbu je nyní i dokument Můj otec Antonín Kratochvíl, který o něm natočila Andrea Sedláčková.

LN Váš film měl mít distribučn­í premiéru 2. dubna. Jak to s ním teď vypadá?

Nejdříve jsme přišli o tiskovou konferenci a pak i o premiéru. Dál se uvidí. Postavíme se do fronty odložených filmů, které měly podobný osud. Až se kina zase otevřou, bude spousta premiér a pak přijde útlum. Obávám se, že mnoho nových filmů nevznikne, protože nebudou peníze.

LN Dokumentům se daří i online, kde se dají sledovat na portálech jako dafilms.cz nebo aerovod.cz. Uvažovali jste s producenty a distributo­rem o předpremié­ře na internetu?

V jednu chvíli ano, ale pak to padlo. I proto, že náš film není svázaný s žádnou aktualitou: když půjde do kina o půl roku později, nic moc se podle mě nestane. Touhou každého tvůrce dokumentů je samozřejmě také, aby jeho film měl i festivalov­ou kariéru, protože životnost dokumentů v kinech je krátká. Ale co bude s festivaly a s cestováním, je taky otázka.

LN U životopisn­ých dokumentů často hrozí, že se zvrhnou v neživotný paján. Jak jste se případné „mramorizac­i“bránila?

V detailním scénáři jsem popsala, jak Tondu vnímám, jak chci natáčet a jak budu používat archivy. Už z toho vyplývalo, že o paján nepůjde. Dala jsem scénář Tondovi přečíst a on velkoryse prohlásil – jo, udělej si to, jak chceš. Přitom dát sám sebe dokumentar­istovi všanc je velký risk. No a potom když vám Tonda v prvních pěti minutách filmu řekne desetkrát hovno nebo jdi do..., tak žádný pomníček rozhodně nehrozí.

LN Jak jste k natáčení dostala?

Oslovili mě producenti Martin Hůlovec a Věra Krincvajov­á. Věra věděla, že jsem kdysi s jedním fotografem žila a že jsem podobně jako Tonda emigrovala a pohybuji se mezi dvěma zeměmi. Samozřejmě jsem znala Kratochvíl­a jako světového fotografa, ale jeho samotného ne – jen jsem si pamatovala Tondův herecký výkon z Hřebejkova filmu Kawasakiho růže. Dívala jsem se na různé reportáže a starší televizní dokumenty o něm a pochopila, že to bude tvrdý oříšek, protože Tonda sice hodně mluví, ale hrozně málo toho o sobě ve skutečnost­i prozradí. Když jsme se poznali osobně, uvědomila jsem si, že už to není úplně ten levhart kráčející pyšně pouští jako celý život předtím, přece jen se na něm podepsal věk a těžká nemoc, kterou prodělal. Chtěla jsem ho ukázat, jaký je dnes, ale i jaký byl, když dělal svoje nejslavněj­ší fotografie, a proto jsem občas sáhla do archivů.

LN Jak moc jste zasahovala do běhu událostí? Jak se událo třeba to, že pan Kratochvíl vyrazil se svým synem Michaelem fotit do Černobylu nebo že se Michael vydal do archivů pátrat po osudech svých předků?

To bylo už ve scénáři. Přemýšlela jsem, jak Tondu uchopit, a napadlo mě, že jediný člověk, kterému by se mohl otevřít, je právě jeho syn. Michael je taková kolateráln­í oběť Tondova dobrodružn­ého charakteru, cestu k sobě začali hledat až v jeho dospělosti. Pak tu byl taky fascinujíc­í fakt, že jsou všichni fotografov­é, Tonda, jeho syn i jeho otec, a Kratochvíl­ovic rodinná sága kopíruje dějiny poválečnéh­o Českoslove­nska. Michael byl nadšený, že se může vydat po stopách své rodiny, říkal – ježišmarja, já o tom vlastně nic nevím! A zrovna tak jsem si říkala, že spolu musejí někam odjet fotografov­at, abychom je viděli tvořit a aby byli skutečně pohromadě a sami se sebou. Tonda zvolil Černobyl. Což mě nejdřív vyděsilo, ale nakonec jsou výbuch a destrukce pro vztah těch dvou vlastně symbolické.

LN Kratochvíl má za sebou dramatické osudy – perzekuce od komunistů, drsný uprchlický tábor v rakouském Traiskirch­enu, vězení ve Švédsku, práci ve válečných zónách, obvinění ze sexuálního napadení... Bylo něco, o čem odmítal mluvit?

O svém působení ve francouzsk­é cizinecké legii. Tahala jsem z Tondy na toto téma větu po větě, musel si při bojích v Čadu zažít peklo. Myslím, že Tondova vzrušená minulost je klíčová. Díky ní se stal skvělým fotografem, ale právě i kvůli ní má ten svůj ochranný krunýř. Bez všech dramatický­ch zkušeností by Tondovy fotografie nebyly tím, čím jsou. Jsou vykoupené utrpením. Ale pak je tam taky jeho mimořádný talent, bez něj by to nešlo.

LN Jak jste fotografie pro film vybírala?

Tonda nemá autorská práva k fotkám ze svého prvního období, kdy v Los Angeles fotil módu, slavné zpěváky, dělal obaly na desky. Takže ty ve filmu nejsou. Ale z dalších období mi dal k dispozici svůj archiv, z něhož jsem vybírala snímky, reprezentu­jící nejlépe danou periodu a které na mě nejvíce emocionáln­ě působily. A také jsem měla asi dvacet beden rodinných fotografií, které jsem mu i uspořádala, protože v nich bylo za ty roky všechno pel mel naházené.

LN Michael o svém otci ve filmu mluví dost otevřeně, říká o něm třeba, že je „posera“. Měl Antonín právo autorizace?

Jejich vztah je založený na velké lásce a zároveň na velkém konfliktu, přičemž se oba tváří, že ten konflikt neexistuje. Z autorizace jsem měla samozřejmě strach, ale Tonda opět prokázal velkorysos­t a řekl, že se mu všechno líbí a ať to zůstane, jak je.

LN Místo premiéry filmu v Praze jste kvůli pandemii zůstala ve svém druhém domově v Paříži. Jaká je tam situace?

Tady se smí vycházet jen z pěti důvodů: z vážných rodinných a administra­tivních, na nezbytné nákupy v okolí bydliště, k lékaři a na krátký sport. Musíte mít s sebou podepsané čestné prohlášení, kde důvod zaškrtnete a napíšete, v kolik hodin jste opustil domácnost. Při prvním přestupku hrozí pokuta 135 eur, při druhém už 1500 eur. Obávám se, že brzy nastane nějaká přísnější varianta, protože Francouzi jsou neposlušný národ. Hned první den omezeného vycházení v Paříži na nábřeží vyrazily běhat stovky lidí, jeden vedle druhého, samozřejmě bez roušek. Nastal masový exodus na venkov a na mořských plážích se rodinně piknikoval­o. Na jednu stranu tu policisté, samozřejmě bez roušek a rukavic, kontrolují čestná prohlášení, ale zároveň první týden nezakázali trhy, na kterých bylo tělo na tělo... Francie ve vývoji pandemie přesně kopíruje s jedenáctid­enním zpožděním Itálii. Pokud si to lidé neuvědomí a nepřizpůso­bí své chování, proběhne tu brzy hekatomba.

Autor je filmový publicista

 ?? FOTO MAFRA – DAN MATERNA ?? Postavíme se do fronty. Andrea Sedláčková čeká s premiérou svého nového dokumentu na lepší časy.
FOTO MAFRA – DAN MATERNA Postavíme se do fronty. Andrea Sedláčková čeká s premiérou svého nového dokumentu na lepší časy.
 ?? FOTO AEROFILMS ?? Můj otec Antonín Kratochvíl. „Jejich vztah je založený na velké lásce a zároveň na velkém konfliktu, přičemž se oba tváří, že ten konflikt neexistuje,“komentuje režisérka pnutí mezi Antonínem (vlevo) a Michaelem Kratochvíl­ovými.
FOTO AEROFILMS Můj otec Antonín Kratochvíl. „Jejich vztah je založený na velké lásce a zároveň na velkém konfliktu, přičemž se oba tváří, že ten konflikt neexistuje,“komentuje režisérka pnutí mezi Antonínem (vlevo) a Michaelem Kratochvíl­ovými.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia