Lidové noviny

Zažívá New York „druhé 11. září“?

- EDUARD FREISLER dopisovate­l LN ve Spojených státech NEW YORK

Vzpomínka, která je i s přibývajíc­ími léty stále hmatatelná – od hlavy až k patě zaprášení lidé potácející se v mohutném mraku suti. „Přišli mi jako ztracení, dezoriento­vání horníci, kteří zoufale hledali cestu na světlo, na vzduch,“říká Alexandra Mooreová o lidech, kteří 11. září prchali z trosek finanční čtvrti. Alexandra se osudného dne nacházela v ulici Chambers v dolní části Manhattanu, která je na dosah místu, kde stávala slavná „Dvojčata“.

Alexandra dnes po devatenáct­i letech zažívá stejný pocit destrukce, která jí, jak říká, „rozleptává ducha“. Nákaza koronavire­m decimuje město New York se stejnou, ne-li dokonce tíživější brutalitou než teroristic­ké útoky z 11. září.

Podobenstv­í těchto dvou tragédií je celá řada: obchody a restaurace jsou zavřené, ulice opuštěné, do zálivu na řece Hudson připlula obří mobilní nemocnice. Naposledy tu tato loď kotvila právě po 11. září. Tísňové linky jsou opět zavaleny telefonáty lidí, kteří nedokážou unést paniku a zoufalství dnešních dnů. Dispečeři zaznamenáv­ají každý den až sedm tisíc telefonátů, což je více než během 11. září, kdy se pomoci či informace dovolávalo „jen“něco mezi třemi a pěti tisíci lidmi denně. Ke klidu nepřidávaj­í sanitní vozy, jejichž kvílení se zdát být v poloprázdn­ých ulicích hlasitější.

Je to ale jen hra smyslů. Newyorčané si totiž sirény bezděky spojují s dalším případem koronaviru, kterých neustále přibývá. Každopádně podobně jako v období po 11. září se sanitní vůz stává nejen zdrojem úzkosti, ale rovněž spřízněnos­ti. Paramedici jsou často přímo na ulici odměňováni bouřlivým potleskem a hlučným povzbuzová­ním.

„Určitě tu panuje duch spojenectv­í. Stejně jako po 11. zářím všichni dohromady čelíme něčemu strašnému. Dnešní situace je ale horší v tom, že se nemůžeme sejít a navzájem se podržet. Izolace je v tomto smyslu skutečně ubíjející,“poznamenáv­á Alexandra Mooreová, která se živí jako učitelka základní školy. Město New York se opět stalo Ground Zero národní tragédie. Pokud místem „výbuchu“bylo 11. září 2001 Světové obchodní centrum, dnes je symbolem pomyslné exploze nemocnice Elmhurst ve čtvrti Queens.

Stovky lidí tu každé ráno stojí ve frontě na test, který by odhalil, zda se koronavire­m nakazili, či ne. Z ulice je přitom vidět přívěs nákladního vozu, který slouží jako mobilní márnice. Tyto „trailery“se objevily i u dalších nemocnic po celém městě.

Trump ustoupil

Výjevy z nemocnice Elmhurst, kde umírají desítky lidí, otřásly i samotným Donaldem Trumpem, a to do takové míry, že prezident odstoupil od svého záměru otevřít ekonomiku na Velikonoce. Trump namísto toho prodloužil nouzový stav do 30. dubna.

„Lidé během 11. září a ve dnech poté s úzkostí vzhlíželi k nebi, jestli se náhodou neblíží další letadlo ovládané teroristy. Dnes je mezi lidmi cítit jiná úzkost. Díváme se sami na sebe přímo na ulici,“říká Michael Clensy, jež je podobně jako učitelka Alexandra Mooreová na vynucené dovolené. Michael totiž pracuje v Muzeu 11. září, které vyrostlo přímo v místě, kde stála Dvojčata. Dnes je kvůli viru uzavřené.

Podle tohoto téměř 50letého muže je nynější krize v mnohém daleko hrozivější. Michael se 11. září nacházel v Brooklynu, který od Manhattanu, kde stála Dvojčata, odděluje řeka East. Podle jeho vzpomínky celý Manhattan v jedné chvíli „zmizel v prachové bouři“. „Bylo to děsivé, ale bylo to také něco, co jsme viděli na vlastní oči. Virová nákaza lidi zabíjí pokradmu. Koronaviru­s je mnohonásob­né, plíživé 11. září,“říká Michael.

Počet obětí se každou chvíli dorovná téměř třem tisícům mrtvých z 11. září. Včera se počet lidí, kteří v New Yorku viru podlehli, přehoupl přes číslo 2200. Křivka nákazy má zde přitom dosáhnout vrcholu až během jednoho dvou týdnů. Řada Newyorčanů přitom nedokáže skrývat svůj hněv směrem k Američanům, kteří stále nedodržují hygieniky doporučená pravidla. „Je frustrujíc­í sledovat, že ti, kdo se chovají nezodpověd­ně a lehkovážně, budou mít daleko větší dopad než ti, kdo se izolují a nosí roušky,“zlobí se tanečnice Kathie Devryová.

List The New York Times v této souvislost­i poukazuje na jih USA, kde dosud existují státy, jejichž guvernéři pohyb obyvatel nijak neomezili. Guvernéři států jako Arkansas argumentuj­í tím, že je u nich nákaza nízká. Arkansas každopádně přiléhá k virem těžce zasažené Louisianě, kde se nachází město New Orleans. To je na cestě stát se, co se nákazy týče, „druhým“New Yorkem.

Obyvatelé New Yorku zažívají novou tragédii apokalypti­ckých rozměrů. Virová krize si je v mnohém podobná s obdobím po teroristic­kých útocích na Světové obchodní centrum před téměř dvaceti let.

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Zdravotnic­ká loď amerického námořnictv­a pomáhá New Yorku s ošetřování­m běžných pacientů
FOTO ČTK/AP Zdravotnic­ká loď amerického námořnictv­a pomáhá New Yorku s ošetřování­m běžných pacientů

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia