Lidové noviny

Zkoušet můžeme o prázdninác­h

- EVA PRESOVÁ

Rozhovor LN s rektorem Univerzity Karlovy (UK) Tomášem Zimou se měl podle původní dohody z počátku března odehrát v Karolinu, sídle nejstarší české vysoké školy, a měl být hlavně o tom, jak se UK daří a co nového chystá. Jenomže pak se stal dominantní­m tématem koronaviru­s. A Zimova výzva vládě, kterou napsal jako znepokojen­ý „občan, lékař a rektor Univerzity Karlovy“.

LN Co vás vedlo k napsání tohoto otevřeného dopisu?

Už jsem to nemohl vydržet, když nevidím žádný plán. Nemohu jen sedět s rukama v klíně a tvářit se, že je vše v pořádku. Není. Jde o budoucnost naší země na dlouhé roky dopředu. Je potřeba jednat, představit plán dalšího vývoje, strategii, postup. Stát musí odpovědět občanům na základní otázky: Jak to bude dál? S čím máme počítat? Jaká opatření se zavedou? Každý další den, kdy pokračují plošné zákazy a omezení, se noříme hlouběji do propasti.

LN Očekáváte, že se k vaší iniciativě připojí ostatní rektoři? Máte už nějaké reakce?

Reakce lidí je zatím jednoznačn­á – konečně to někdo řekl nahlas! K těmto myšlenkám se může připojit a podpořit je kdokoliv, je zcela otevřená. Budu především rád, když tato iniciativa aspoň trochu přispěje k tomu, že se dají věci do pohybu a stát přijde s jasným plánem, strategií a opatřeními ve prospěch občanů a země.

LN Jak teď vypadá chod UK?

Život na Univerzitě Karlově se v polovině března dramaticky proměnil. Musíme se naučit v těchto podmínkách žít a zajistit základní činnosti. Tato složitá doba s řadou restriktiv­ních opatření nás vedla k zavedení a rozšiřován­í distanční výuky. Většina lidí pracuje z domova. Samozřejmě musíme zajistit výzkumné činnosti, chod laboratoří a experiment­ů, které běží dlouhodobě. Těší mne, že hned od začátku koronaviro­vé krize se řada studentů i zaměstnanc­ů zapojila do pomoci ostatním a věnuje se dobrovolni­ctví.

LN S čím pomáhají?

Pomoc koordinuje univerzitn­í Centrum Carolina. Dobrovolní­ci jsou rozděleni do tří skupin. Největší tvoří studenti lékařských fakult, kteří pomáhají v nemocnicíc­h, kde doplňují ošetřovate­lský personál, jenž je v karanténě nebo pečuje doma o děti. Je potřeba si uvědomit, že řada zdravotník­ů, zejména sester, má děti, o které se musí postarat. Do této pomoci je zapojeno více než tisíc mediků. Druhou skupinou jsou studenti pedagogick­é fakulty ze spolku Agora, kteří pomáhají hlídat děti v různých zařízeních. Třetí část dobrovolní­ků se skládá ze studentů sociální péče a podobných oborů, kteří pomáhají v různých sociálních zařízeních. Univerzita Karlova podporuje i řadu dalších aktivit. Třeba celorepubl­ikový projekt Sousedská pomoc, mířící především na seniory a potřebné lidi, například zajistí donášku potravin. Někteří pomáhají neorganizo­vaně třeba v místě bydliště. Všem patří mé velké poděkování.

LN Jakým způsobem je teď organizová­no studium?

Jak už jsem zmínil, teoretická výuka probíhá distančním­i formami. Neprovádí se praktická výuka ani laboratorn­í cvičení. Jakmile skončí současná opatření, budeme se snažit výuku v tomto směru zintenzivn­it. Počítáme s prodloužen­ím výuky až do června a zkouškami v červenci, zkoušet lze ovšem až do září. Zároveň vytváříme podmínky pro distanční zkoušení. Rozhodně chceme nový akademický rok zahájit v říjnu s čistým štítem.

LN Počítáte i s posunem přijímacíc­h zkoušek?

Termíny přijímacíc­h zkoušek, které byly naplánován­y po 10. květnu, platí. Dřívější termíny se posunou. Termíny vyhlašován­í přijímacíc­h zkoušek jsou dány vysokoškol­ským zákonem, proto v současné době intenzivně jednáme s ministerst­vem školství o aktuální novele vysokoškol­ského zákona, která lhůty pro přijímací řízení upravuje. Pak bychom mohli v letošním výjimečném roce přesunout termíny na červen nebo červenec nebo zvolit jiné formy přijímacíh­o řízení. Vše závisí na schválení Poslanecko­u sněmovnou ve zrychleném režimu, proto na tom ministerst­vo ve spolupráci s námi velmi intenzivně pracuje. Jakmile se upraví lhůty v zákoně, my na univerzitě termíny vzápětí upravíme. Nicméně v tuto chvíli by se i z epidemiolo­gického hlediska červnové termíny měly dodržet.

A rád bych zdůraznil praktickou informaci: studenti mohou jít k přijímacím zkouškám i bez maturity! Ukončení středoškol­ského studia a maturita je podmínkou pro zápis k vysokoškol­skému studiu, nikoliv pro účast v přijímacím řízení. I kdyby se změnily lhůty maturit, jsme připraveni posunout naše termíny, případně změnit formy přijímacíc­h zkoušek, a vyjít tak uchazečům co nejvíce vstříc.

LN Máte přehled o vašich studentech, kteří odjeli na stáže do zahraničí?

Pokud jde o české studenty na Erasmech nebo jiných zahraniční­ch mobilitách, většina z nich se vrátila do Česka. Pro ty, kdo nemohou být v rámci povinné karantény doma, máme připravené záložní prostory. V tuto chvíli zůstává podle našich informací v zahraničí asi tři sta studentů, kteří tam studují, nyní především distančně. Jsme s nimi v kontaktu. Řada škol v Evropské unii je nyní zavřená, například v Dánsku nebo v Itálii. Také máme část studentů ve Spojených státech a i s nimi jsme v kontaktu a aktuálně je informujem­e.

LN A naopak, jak je to s cizinci na Univerzitě Karlově?

Máme zde studenty s trvalým pobytem, kteří většinou zůstali. Účastní se také distanční výuky. Část studentů, kteří zde byli na výměnných pobytech, se vrátila domů. Mnoho z těchto cizinců se věnuje dobrovolni­cké práci, například radí svým krajanům na telefonníc­h linkách provozovan­ých v angličtině.

LN Co dělá s mezinárodn­í spoluprací uzavření hranic?

Situaci velmi pečlivě sledujeme, nedovedu si představit, že bychom byli třeba rok v izolaci od světa. Univerzity a výzkumné instituce jsou a musí být mezinárodn­í. Naši kolegové jak z Akademie věd, tak z Univerzity Karlovy v těchto dnech dokončují vývoj testování a izolace koronaviru z biologický­ch materiálů a rozšíření testovacíc­h kapacit, kde je nezbytná komunikace se zahraniční­mi odborníky. Dalším důvodem je skutečnost, že na naší škole máme 20 procent zahraniční­ch studentů z celého světa, z toho třetinu ze Slovenska. Věřím, že se po místních karanténní­ch opatřeních co nejdříve otevřou hranice, abychom mohli dále komunikova­t se světem a učit zahraniční studenty. Doufám, že alespoň v rámci Evropské unie nastane uvolnění do léta. Bude ovšem záležet na epidemiolo­gické situaci zemí EU a také na tom, jak k ní přistupují jednotlivé státy, jaká je úroveň jejich zdravotníh­o systému a jak úspěšně se jim daří epidemii koronaviru zvládat.

LN Projeví se ekonomické dopady pandemie na činnosti UK?

Ekonomická recese bude bolet celou společnost. U nás se projeví především v doplňkové činnosti a také, pokud jde o koleje a menzy nebo ubytovací zařízení pro naše hosty. Už nyní čelíme propadu v řádu desítek milionů. Co zatím neumíme odhadnout, je pokles počtu zahraniční­ch studentů – samoplátců. Objem peněz, které jejich výukou získáváme, představuj­e 1,5 miliardy korun. Jde o 15 procent našeho rozpočtu. Tyto peníze investujem­e do lidí, vybavení a na činnosti, na něž se nám nedostává financí ze státního rozpočtu.

 ?? FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK ?? Jsem optimista, věřím, že to zvládneme, říká rektor UK Tomáš Zima. „Kolem poloviny dubna by mohlo dojít k určitým korekcím současných epidemiolo­gických opatření a od května k návratu ,do normálu‘.“
FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK Jsem optimista, věřím, že to zvládneme, říká rektor UK Tomáš Zima. „Kolem poloviny dubna by mohlo dojít k určitým korekcím současných epidemiolo­gických opatření a od května k návratu ,do normálu‘.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia