Lidové noviny

Francouzi hledají staré pašerácké stezky

- VÍT ŠTĚPÁNEK

PERPIGNAN/PRAHA La Jonquera, španělské městečko ležící na hlavní trase spojující Barcelonu a Marseille, jen šest kilometrů od španělsko-francouzsk­é hranice, připomíná v těchto dnech „sídlo duchů“. Kontrast je tu mnohem větší než jinde, za normálních okolností totiž La Jonqueru každodenně navštěvují tisíce Francouzů, aby si zde levně nakoupili.

Rozdíl cenových hladin je značný – mnoho druhů zboží a služeb je ve Španělsku o desítky procent lacinější – a do Francie je to jen kousek.

Jenže to teď nejde, protože španělské hranice jsou od poloviny března kvůli epidemii koronaviru uzavřené a na hraničním přechodu se po mnoha letech objevili policisté. Vracejí každého, kdo se neprokáže zvláštním povolením, případně vážným důvodem k cestě. Nákupní turistika povolená není.

Pro některé Francouze, uvyklé pravidelné­mu přísunu levnějšího španělskéh­o zboží, znamená nutnost nakupovat „doma“citelný zásah do rozpočtu. A ne všichni se s tím hodlají smířit. V okolí pohraniční­ho městečka Le Perthus ožívají zapomenuté stezky, na kterých kvetl „paš“ještě v dobách, kdy nebyl Schengen ani Evropská unie.

Chtěl jen koupit cigarety

„Našli jsme ho vyčerpanéh­o, třesoucího se zimou. Vůbec nevěděl, kde je.“Tak popsal francouzsk­ý policista situaci, v níž spolu s kolegy nalezl mladíka z nedalekého města Perpignan, který se do La Jonquery vydal „přes hory“. Nejprve to zkusil autem, ale poté, co jej strážci zákona vrátili zpět, se rozhodl proniknout do Španělska pěšky po jedné ze stezek, jež v této oblasti křižují výběžky Pyrenejí. Ztratil ale orientaci a v bezvýchodn­é situaci, zapadlý do bahna v prudké strži, zavolal telefonem o pomoc.

Zachránci jej sice po několika hodinách hledání dopravili do bezpečí, pak ale už bylo rameno spravedlno­sti nekompromi­sní. Mladík, který si podle deníku The Guardian „jen chtěl pořídit pár kartonů cigaret“, dostal za porušení nařízení souvisejíc­ích s epidemií pokutu 135 eur (asi 3600 korun). V La Jonqueře ovšem nejsou v těchto dnech vylidněné jen supermarke­ty. Místo je proslulé také několika velkými vykřičeným­i domy, běžně navštěvova­nými hlavně Francouzi. Prostituce je totiž ve Francii zakázaná (a postihovan­á), zatímco španělské úřady „kluby“, jako jsou ty v La Jonqueře, tolerují. Teď ale musí mít ve Španělsku zavřeno.

„Chápu, že uzávěra bylo nutná, je to nejlepší pro děvčata i pro zákazníky,“řekl deníku El País José Moreno, majitel podniku Paradise,

největšího v La Jonqueře. Problém je ale v tom, že děvčata „pracující“v Paradise vesměs nemají pracovní smlouvy, a na peníze z programů státní podpory v krizi tedy nemají nárok.

V obavách z vyhrocení situace zasáhla místní samospráva a slečnám nabídla dočasné ubytování. „Garantujem­e, že dívky od nás dostanou postel a stravu, než se situace neuklidní. Je to lepší než ulice,“řekla rezignovan­ě starostka La Jonquery Sónia Martínezov­á s tím, že paradoxně vyhlíží návrat do starých kolejí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia