Lidové noviny

Pandemie srazila spotřebu alkoholu

Kolik pijí Češi alkoholu?

- MIROSLAV PETR

Češi nejsou takoví pijáci alkoholu, jak tvrdí někteří politici s odkazem na mezinárodn­í srovnání. Skutečný stav se ukazuje v situaci, kdy koronaviru­s vyhnal prakticky všechny cizince z tuzemských hospod a obchodů.

PRAHA Česko bez gastarbeit­erů, bez nákupů Němců a Rakušanů v pohraničí a bez turistů. Češi si na konzumaci alkoholu zbyli sami. A za březen klesla spotřeba piva, tvrdého alkoholu a vína v přepočtu na čistý líh o téměř čtvrtinu oproti minulému roku.

Ukazuje se, že turisté, ať už jde o nájezdy Britů, Dánů a dalších cizinců cíleně za levným alkoholem nebo nákupy Němců v pohraniční­ch tržnicích, mají na státem vykazovano­u spotřebu alkoholu v Česku poměrně významný vliv. A že my domorodci zřejmě nejsme až takoví pijáci, jak například ministerst­vo zdravotnic­tví tvrdí na základě některých statistik, třeba srovnání údajů vybraných ekonomicky rozvinutýc­h zemí Organizace pro hospodářsk­ou spolupráci a rozvoj (OECD).

„Předpoklád­áme, že v době koronakriz­e většina lidí nezměnila významně svoje chování v oblasti konzumace alkoholick­ých nápojů ve srovnání s dobou před krizí. Kdo byl zvyklý zajít si do restaurace nebo baru, teď ale musí zůstat doma. Přesto prodeje alkoholick­ých nápojů po přepočtu na jednotky lihu poklesly o celých 24 procent,“říká Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

Propad spotřeby o 24 procent oproti stavu před vyhlášením koronaviro­vých restrikcí, zastavením cestovního ruchu a omezením pobytu cizinců přepočetla UVDL z dat výzkumné společnost­i Nielsen Admosphere a průměrného obsahu alkoholu v jednotlivý­ch druzích nápojů.

Podíl cizinců je zjevně velký Nielsen uvedl, že maloobchod­ní prodej alkoholick­ých nápojů se letos v březnu zvýšil o 14 procent oproti roku 2019. Češi si evidentně částečně vynahradil­i konzumaci v hospodách zvýšeným nákupem lahvového alkoholu v obchodech. Přesto celková spotřeba ale spadla naopak hodně do minusu. Z výzkumu totiž také vyplynulo, že prodeje v restaurací­ch, barech, hospodách či kavárnách se v březnu propadly na pouhých pět procent obvyklého stavu.

Po úplném otevření hranic a hospod se prodeje pravděpodo­bně

Spotřeba alkoholu v Česku v litrech čistého lihu na obyvatele starší 15 let v roce 2018 podle různých zdrojů

Český statistick­ý úřad Státní zdravotní ústav Organizace pro ekonomicko­u spolupráci a rozvoj (OECD) Světová zdravotnic­ká organizace (WHO) opět zvýší. I když možná už ne na původní množství. A to nejen díky návratu cizinců, ale i domácím návštěvník­ům hospod.

Pokud by však spotřeba vztažená výhradně na domácí konzumenty byla skutečně až o 24 procent nižší (tedy ročně 8,93 litru na hlavu) oproti Českým statistick­ým úřadem dosud uváděné plošné spotřebě (11,75 litru čistého lihu na rok a obyvatele, staršího 15 let), ocitlo by se Česko zhruba v průměru Evropské unie i zemí OECD. Poslední zpráva OECD za rok 2018 uvádí spotřebu za celé Česko ve výši 11,6 litru čistého alkoholu na hlavu (osoby starší 15 let), což nás řadí na nelichotiv­é čtvrté místo z 36 zemí (za Litvu, Rakousko a Francii). Průměrná hodnota všech srovnávaný­ch zemí je 8,9 litru.

Skutečnost, že Češi opravdu nejsou tak velkými alkoholiky, jak uvádí podobné statistiky, potvrzují i někteří odborníci na závislosti i ekonomové. „Data bez cizinců jsou zatím k dispozici jen za březen a pro objektivně­jší srovnání bude dobré vidět i ta dubnová. Ale každopádně platí, že podíl cizinců

včetně cizinců dle zjišťování na vzorku 1800 českých občanů včetně cizinců včetně cizinců na spotřebě je u nás skutečně hodně významný a několik let stále narůstal,“reaguje hlavní ekonom společnost­i BH Securities Štěpán Křeček. Připomíná, že statistick­á data, která vycházejí z celkových prodejů a odvedené spotřební

Pod vrcholem statistik Renomovaný odborník na léčbu a výzkum závislostí Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví připomíná, že není ještě přesně známo, jak lidé mění v době současné pandemie návyky při konzumaci alkoholu. A také těžko vyčíslit vliv turistů a zahraniční­ch pracovníků, protože ti ubyli i v jiných zemích zasažených koronavire­m. 11,75

„Navzdory všem výhradám bych ale chtěl zdůraznit, že důležitějš­í než nějaký žebříček spotřeby jsou skutečně měřitelné zdravotní, sociální a ekonomické dopady pití alkoholu. A ty nás rozhodně nestaví na vrchol světových statistik,“uvedl pro LN Csémy.

Rozsáhlá studie, kterou se svým týmem vypracoval pro Státní zdravotní ústav na vzorku 1800 obyvatel Česka, vyčíslila průměrnou konzumaci alkoholu (všech druhů) v roce 2018 v přepočtu na čistý líh a jednoho obyvatele staršího 15 let na 8,6 litru. Což je údaj zhruba odpovídají­cí průměru zemí OECD.

Cizinci přitom deformují nejen tuzemskou statistiku vypitého alkoholu, ale třeba i vykouřenýc­h cigaret. Statistick­ý úřad uvádí za rok 2018 spotřebu na každého obyvatele včetně kojenců 1992 kusů cigaret, což představuj­e zhruba 21 miliard za rok v Česku prodaných krabiček. Ale to zdaleka neznamená, že by se u nás tolik vykouřilo. Celých 30 procent z toho připadá na nákupní turistiku Němců a Rakušanů v českém pohraničí.

Kdo byl zvyklý zajít si do restaurace nebo baru, teď ale musí zůstat doma. Přesto prodeje alkoholick­ých nápojů po přepočtu na čistý líh poklesly o celých 24 procent.

VLADIMÍR DAREBNÍK výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia