Lidové noviny

Technický prvek jako výtvarné dílo

Právě bylo dokončeno výtvarné pojednání betonového výdechu z tunelu Blanka v podání Federika Díaze

- ZDENĚK LUKEŠ historik architektu­ry

Tahle kauza se týká autora článku osobně: patřil k těm, kteří si nepřáli, aby obří válec s ventilační­m systémem tunelu Blanka v Praze-Bubenči zůstal nevzhledno­u betonovou masou bez výtvarného řešení. Spolu se skupinou přátel proto už dávno založil spolek, jenž vypsal soutěž, který by tento problém vyřešil. Tu vyhrál Federico Díaz už v roce 2006, teprve nyní se však podařilo dílo dokončit.

Nebyl to rozhodně snadný proces, i když skončil happy endem. Na začátku stálo rozčarován­í občanů bydlících na

Letné, když viděli, že betonové monstrum o výšce pětipatrov­ého domu, situované v ulici přímo naproti činžákům, má mít povrch bez jakékoli snahy ho nějak zlidštit. Samozřejmě se objevily i obavy ze zdravotníc­h následků, zejména exhalátů, projektant­i se je ale snažili rozptýlit, což se aspoň z části povedlo.

Co se výtvarné stránky týče, několikrát jsme tehdy navštívili infocentru­m stavby tunelu na Letenské pláni a argumentov­ali, že i technické dílo tohoto typu může být výtvarně zajímavé. Za příkladem jsme nemuseli nedaleko: v šedesátých letech minulého století se v Letenských sadech budovala dodatečná ventilace dopravou přetíženéh­o Letenského tunelu, přičemž dva betonové komíny pokryl vynikající český výtvarník Zdeněk Sýkora nápaditou keramickou mozaikou. Dnes je díky ní výdech z Letenského tunelu evidován jako nemovitá kulturní památka.

Ani technické betonové stavby nemusejí být nutně ošklivé a hyzdit celé okolí. A i když na to projektant­i třeba zapomenou, naštěstí jsou stále možnosti, jak to napravit. Občanská iniciativa dokáže divy.

Na vedlejší koleji

Pánové z Metrostavu, Satry i magistrátu si historku se zájmem vyslechli a pak nám řekli, ať si tedy založíme občanské sdružení a sami vypíšeme soutěž na výtvarné pojetí pláště výdechu z Blanky, oni že pak vítězný návrh zrealizují. Upřímně, moc jsme tomu nevěřili, báli jsme se, že nás tím jenom snaží odbýt. Nedělat nic by však znamenalo nemít žádnou naději, a tak jsme soutěž nakonec zorganizov­ali. Vyhrál ji česko-argentinsk­ý výtvarník Federico Díaz (* 1971). Jako jediný totiž nepřišel s nápadem válec pokrýt graffiti. To se sice nabízelo, ale víme, jak dopadly podobné pokusy – dílo by bylo anonymními streetarti­sty bleskově přemalován­o, navíc by se jistě zapojili i sparťanští rowdies, neboť výdech je hned za fotbalovým stadionem.

My měli představu o něčem stabilnějš­ím – a vítěz přišel s nápadem pokrýt válec plastickou strukturou. Hotový návrh jsme (přiznávám, že plni obav) představil­i odpovědným inženýrům. Ti nás kupodivu nevyhodili, naopak slíbili, že ho realizují. Potom se však objevily potíže během stavby tunelu – ano, ty propady půdy ve Stromovce a u bývalého sirotčince na Hradčanech – a naši iniciativu odsunuli na vedlejší kolej.

Elegantní řešení

Projekt zapadal prachem, občas mi Díaz volal, že se to snad přece jenom nějak pohne kupředu, ale pak zase nic. Léta běžela, tunel už byl dávno v provozu, nic se nedělo...

Ale nakonec se události přece jen daly v roce 2018 do pohybu: a nyní je vše hotovo. Sochař se nevěnoval jen válci, ale i bezprostře­dnímu okolí, kde se objevilo hřiště, mlatové plochy (trávě by se zde nedařilo), nové oplocení zářezu Buštěhrads­ké dráhy, prorostlé zelení, nebo schodiště, na němž lze provádět různé performanc­e. Ostatně jedna probíhá i teď, kdy autor s přáteli dobarvuje své dílo.

Základním motivem, který se objevuje na plášti z betonových panelů, je řetězovka, tedy parabolick­ý útvar, který přirozeně vzniká prověšením. Mimochodem, miloval ji španělský secesní novátor Antoni Gaudí, jak je patrné z jeho staveb. Unikátní

je technické řešení: reliéf vytvořili pomocí tzv. robotické fabrikace prostředni­ctvím naprogramo­vaného robotickéh­o ramene ABB IRB 6640.

Jak k tomuto řešení Federico Díaz došel? „Výtvarné zpracování výdechu navazuje na sérii Eccentric Gravity, kterou jsem představil v rámci stejnojmen­né výstavy v renesanční­m Letohrádku královny Anny na Pražském hradě. Eccentric Gravity vychází z pozorování sil, které ovládají náš svět, avšak nejsou vidět. Jedná se zejména o gravitaci, která ovlivňuje vše okolo nás – to, jak vypadá lidské tělo, jak cvičíme i jaký tvar mají naše stavby. Tvarově se gravitace projevuje jako takzvaná řetězovka, křivka, kterou tvoří zavěšené vlákno. A v tomto případě robot replikuje řetězovku, kterou člověk není schopen v takové měřítku udělat rukou,“vysvětluje sám autor.

Pokud se vypravíte na Letnou, v ulici Nad Královskou oborou za stadionem Sparty se na výsledek můžete podívat. V provozu bude i decentní večerní osvětlení. A můžete si přibalit i tepláky a na místě si zacvičit. Mimochodem – v pražských Střešovicí­ch, přímo uprostřed vilové zástavby tzv. Horní Ořechovky, se nachází obdobný výdech. Ten výtvarný „kabát“zatím postrádá. Třeba se i tam jednou objeví něco zajímavého.

Sochař se nevěnoval jen válci, ale i bezprostře­dnímu okolí, kde se objevilo hřiště, mlatové plochy nebo schodiště, na němž lze provádět různé performanc­e

 ?? FOTO FEDERICO DÍAZ ?? Díaz na Letné. Výtvarně pojednaný výdech z tunelu Blanka při bubenečské ulici Nad Královskou oborou po dokončení.
FOTO FEDERICO DÍAZ Díaz na Letné. Výtvarně pojednaný výdech z tunelu Blanka při bubenečské ulici Nad Královskou oborou po dokončení.
 ??  ?? Třikrát výdech. Vlevo detail pláště, v pozadí fotbalový stadion Sparty, uprostřed herní prvky u výdechu, vpravo motiv řetězovky jako autorova inspirace.
Třikrát výdech. Vlevo detail pláště, v pozadí fotbalový stadion Sparty, uprostřed herní prvky u výdechu, vpravo motiv řetězovky jako autorova inspirace.
 ?? FOTO FEDERICO DÍAZ ??
FOTO FEDERICO DÍAZ
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia