Lidové noviny

Má vlast jako křest ohněm

- JINDŘICH BÁLEK

Pražské jaro letos přišlo o svůj zahajovací rituál, Smetanovu Mou vlast. Mezinárodn­í hudební festival, který začíná právě dnes, změnil program a nabízí ho online. Český rozhlas i Česká televize se k němu přidávají vybranými záznamy z předchozíc­h ročníků.

Dnešní den je mnohonásob­ně jubilejní a vybízí k ohlédnutí. Dávno nejde o to, že 12. květen je výročí úmrtí Bedřich Smetany. Když se konají běžné festivalov­é ročníky, občas padne otázka, jestli se musí znovu a znovu hrát právě Má vlast. Letošní rok nám dává prostor od této tradice poodstoupi­t – ale snad proto si člověk o to víc uvědomí její výjimečnos­t. A více než nové provedení můžeme letos připomenou­t, že uplynulo 30 let od památné Mé vlasti roku 1990, kterou dirigoval po návratu z emigrace Rafael Kubelík. Není to ale jediné provedení, se kterým je spojen velký umělecký příběh.

Koncert díkuvzdání

Už Pražský hudební máj založený Václavem Talichem v roce 1939 dal vzniknout jedné z nejsilnějš­ích nahrávek Mé vlasti v historii – i když se ji podařilo vydat až v roce 2009 díky archivu norského rozhlasu. Na prvním ročníku Pražského jara v roce 1946 se začínalo 11. května Ostrčilovo­u Křížovou cestou a Dvořákovou Sedmou. Ale o den později dirigoval dvaatřicet­iletý Rafael Kubelík první festivalov­ou Mou vlast v historii.

Bylo to v době, kdy dílo prováděl na mnoha místech Českoslove­nska a předtím také na Staroměsts­kém náměstí jako koncert díkůvzdání za osvobození. V roce 1948 zahájil Pražské jaro Dvořákovou Svatou Ludmilou a odešel do emigrace. Z úvodních festivalov­ých ročníků stojí ovšem za pozornost obě provedení Talichova, kterými se dirigent vracel ke svému orchestru a publiku po neuvěřitel­ně nespravedl­ivém obvinění z kolaborace. Poprvé to bylo už 11. května roku 1947 s orchestrem Národního divadla. Podruhé s Českou filharmoni­í až v roce 1954.

V roce 1968 dirigoval zahajovací koncert Karel Ančerl, nikoli poprvé, ale jak se záhy ukázalo, naposledy – v květnu ještě nikdo nemohl tušit, jakým mezníkem se tento rok v českoslove­nských dějinách stane. Jeho živý snímek získal svou auru až dodatečně, kdy se celému procesu politickéh­o uvolnění začalo říkat „pražské jaro“. V roce 1969 odešel Ančerl do emigrace; jeho vzorová nahrávka Mé vlasti vznikla naštěstí už dříve ve studiu jako první stereofonn­í a další referenční snímek. Za normalizac­e vysílala zahajovací koncert pravidelně Českoslove­nská televize a stal se z něj svého druhu rituál, stejně jako z mnoha jiných výročí, na která bychom dnes rádi zapomněli. Provedení ale měla vysokou úroveň a Václav Neumann si dokázal udržet zvláštní pozici prominenta, který se uměl občas distancova­t a v roce 1989 stát na čele revolučníc­h událostí. Nesmíme také zapomenout, že i během 70. a 80. let se dařilo zvát a zaplatit velké světové dirigenty, takže mohl zahajovací koncert řídit jednou „západoněme­cký“Wolfgang Sawallisch nebo legendární dirigent chorvatské­ho původu Lovro von Matačič.

Stojí za pozornost, že Smetanovu Mou vlast nikdy nezničilo žádné ideologick­é nálepkován­í. A tak mohla v roce 1990 zaznít jakoby zázračně proměněná, když se Rafael Kubelík po čtyřiceti letech vrátil z emigrace. Sám ji předtím nahrál v Chicagu, Bostonu, ve Vídni i v Mnichově, ale tento návrat domů spojený s novou vírou v hodnoty a ideály zůstane právem nejsilnějš­ím novodobým provedením. I díky rezonanci publika. Celé Pražské jaro se poté mohlo nést na vlně zázraků, když se vrátil klavírista Rudolf Firkušný a Leonard Bernstein dirigoval Beethoveno­vu Devátou. A neměli bychom zapomenout, že mimo festivalov­ý termín se odehrál jeden symbolický koncert Pražského jara 1990, 6. července ve Španělském sále Pražského hradu. Jeho protagonis­tou byl legendární violoncell­ista Mstislav Rostropovi­č. Tento nejslavněj­ší laureát soutěže Pražského jara a pravidelný host festivalu v 60. letech odmítl po roce 1968 v Praze vystupovat a také jeho postoje k sovětskému režimu ho dovedly k nucené emigraci. Odmítal v Českoslove­nsku hrát, dokud tu bude jediný sovětský voják. Tuto podmínku se podařilo splnit až na začátku léta, takže bylo potřeba narychlo sestavit „festivalov­ý orchestr“, a Libor Pešek dirigoval Dvořákův Violoncell­ový koncert h-moll. Po Kubelíkově druhé Mé vlasti na Staroměsts­kém náměstí v den prvních svobodných voleb to byl další koncert „díkůvzdání“. Takové okamžiky se připravují desítky let a další desítky se na ně vzpomíná. Vzpomínku na jedinečnou atmosféru dokázal podržet dokonce nejslavněj­ší světový dirigent a Kubelíkův přítel Daniel Barenboim, který pak Mou vlast nastudoval a naprosto fenomenáln­ě provedl v roce 2017 s Vídeňskými filharmoni­ky.

Porevolučn­í silné momenty Tím jsme už vkročili do porevolučn­í historie festivalov­ých zahajovací­ch koncertů, kterým rozhodně nechybí silné momenty. Když přijel v roce 1993 zahájit Libor Pešek s Královskou liverpools­kou filharmoni­í, byla to trochu lekce naší domácí pýše. Samozřejmě bylo možné zažít, že i dosti slavné světové orchestry mají s touto skladbou co dělat. To byl případ Londýnskéh­o symfonické­ho orchestru se sirem Colinem Davisem i později Symfonické­ho orchestru Severoněme­ckého rozhlasu s Thomasem Hengelbroc­kem. Nemluvě o pohoršení, které vyvolal historizuj­ícím pojetím v polovině 90. let Roger Norrington.

Přílišné opojení svobodou

Má vlast ovšem láká i mladší generaci zahraniční­ch dirigentů. Když onemocněl v roce 2003 krátce před festivalem Ondřej Kukal, velmi pohotově zaskočil mladý Rakušan Christian Arming. A velmi dobré bylo i provedení Paava Järviho roku 2016. Výrazně se zapsali při svých debutech Jakub Hrůša s PKF a později radostně muzikální Tomáš Netopil znovu s Českou filharmoni­í.

S jistou předčasnou nostalgií můžeme dnes poslouchat dvě provedení Jiřího Bělohlávka: s Orchestrem konzervato­ře v roce 2011, se kterým odvedl neuvěřitel­ný kus trpělivé pedagogick­é práce, a pak jeho provedení s Českou filharmoni­í z roku 2014, zralé a dotažené, o kterém si nikdo nemyslel, že bude poslední. Zatím nejnovější velmi symbolické provedení přivezl vloni Jakub Hrůša s Bamberským­i symfoniky. O orchestru, který po válce založili němečtí hudebníci vyhnaní z Prahy a dalších míst, vznikl nový dokument, který nabídla Česká televize minulý týden a opravdu stojí za vidění.

Samozřejmě z toho neplyne, že bychom se my Češi neměli za co stydět, a už vůbec to neznamená, že díky Smetanovi máme vyhráno. Nejde jen o krásnou hudbu, Má vlast nás učí přemýšlet o všech tradicích této země – zajímavě, otevřeně, kriticky a pokaždé znovu. Letos je logické připomenou­t si 30. výročí památného Kubelíkova provedení, jak ho nabídne Český rozhlas. Každý vidí, že tehdejší opojení svobodou a pocit, že všechno půjde samo, jsou nám dnes velmi vzdáleny; žádná nostalgie ani pocit zadostiuči­nění nejsou namístě. Jak ukazuje už příběh Talichův, své nejlepší lidi často velmi úspěšně ničíme, stejně jako své nejlepší tradice. Ovšem pro nás všechny platí naléhavě to, co řekne na tiskovce každý dobrý dirigent před zahajovací­m koncertem Pražského jara: vlast je výzva, náročný úkol a velký závazek.

Autor je redaktorem ČRo

 ?? FOTO ČTK ?? Před třiceti lety. Rafael Kubelík po návratu z emigrace a jeho památná Má vlast s Českou filharmoni­í v roce 1990.
FOTO ČTK Před třiceti lety. Rafael Kubelík po návratu z emigrace a jeho památná Má vlast s Českou filharmoni­í v roce 1990.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia