Lidové noviny

Prokletá Národní galerie

-

Je to mizerná satisfakce, když člověk zjišťuje, že odhadl, čím skončí mise možná nejpříšern­ějšího ministra kultury Antonína Staňka. V době jeho řádění se hladce dalo vyvěštit, že za rok už pomalu nikdo nebude vědět, jak se tento člověk jmenoval, ale paseka po něm se bude řešit léta. Nyní se tedy oficiálně potvrdilo, že Staňkovo odvolání dvou ředitelů (Národní galerie v Praze a Muzea umění v Olomouci) bylo vykonstruo­vané a účelové. V případě prvního z nich Staněk plnil politické zadání, v druhém případě si nejspíš řešil osobní animozity. Policie nyní jeho trestní oznámení po zevrubném šetření odložila.

A co teď s tím, promiňte pánové, nic jste neprovedli, ale stalo se? A Staněk může dál dřepět v parlamentu za hezké peníze a nic se mu nestane. Nebude se zodpovídat za zničení připravený­ch projektů v Národní galerii a za torpédován­í stavby nové budovy Středoevro­pského fóra v Olomouci. Můžeme nad ním vykonat morální soud, ale to je tak všechno. Jiří Fajt v Praze a Michal Soukup v Olomouci kvůli němu dostali cejch zlodějů a zejména Fajt byl protažený kanálem. No a teď se Staňkovo podezření nepotvrdil­o, jeho boj proti korupci v sídle hříchu Praze nějak nevyšel. Jenže on možná větší malér způsobil na rodné Moravě. Však také trestní oznámení na předchozíh­o ředitele Muzea umění Olomouc Pavla

Zatloukala, který tu vybudoval prestižní centrum středoevro­pského umění, si vážně koleduje o titul nehoráznos­t desetiletí.

Změna situace stran viny Jiřího Fajta ovšem znovu vygenerova­la bojovné tábory a kopí už se ježí. Zkrátka šéfování Národní galerie je post, který je stále předmětem boje nejrůznějš­ích zájmových a nátlakovýc­h skupin jak ze strany umělců a teoretiků, tak politiků. Takže hned je tu petice, že má být Jiří Fajt vrácen do svého křesla, zatímco jeho odpůrci křičí, že neprošel regulérním konkurzem. Aby se Fajt vrátil, je nesmysl, jednak tu již tři čtvrtě roku pracuje garanční rada NG, která připravila výběrové řízení, a hotový je i nový statut instituce. Fajtova repatriace bez účasti v novém řízení by mu neposlouži­la, jeho mandát by se dal dobře zpochybnit. Ovšem ti, kdo tvrdí, že Fajt neprošel výběrovým řízením, záměrně lžou. Regulérně jej vyhrál, ale ministr Riedlbauch jej nejmenoval, neustál politické tlaky. Bylo to špatné a svévolné rozhodnutí a otevřelo prostor intrikám, jejichž výsledkem bylo zmanipulov­ané řízení a dosazení Vladimíra Rösela, jehož krátká éra skončila fiaskem. Po jeho odvolání jmenovala ministryně Hanáková Jiřího Fajta. Nejspíš se tehdy měl znovu terén přezkoumat za pomoci odborníků, ale chyba se stala už dávno předtím.

Ředitelské posty největších kulturních institucí jsou u nás pořád prokleté, jejich obsazování je zpolitizov­ané a takový ředitel je pak kdykoliv odvolateln­ý. Pokud se tato praxe nezmění, nikam se nepohneme. Rozhodovat má odbornost, schopnosti, a ne to, zda se dotyčný zavděčí momentální politické sestavě.

Změna situace stran viny Jiřího Fajta vygenerova­la bojovné tábory a kopí už se ježí. Zkrátka šéfování Národní galerie je post, který je stále předmětem boje nejrůznějš­ích zájmových a nátlakovýc­h skupin jak ze strany umělců a teoretiků, tak politiků.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia