Lidové noviny

Covid-19 zhorší opioidovou krizi v USA

- MARTIN HAMPEJS

Předtím, než pandemie koronaviru zaměstnala většinu amerických politiků, snažili se zákonodárc­i vymýtit jinou epidemii – závislost na opioidech. Ekonomické dopady spojené s příchodem nemoci covid-19 podle expertů problém jen zhorší.

WASHINGTON/PRAHA „Nová pandemie šíří strach a nejistotu skrze náš národ a nevyhýbá se nikomu,“napsala americkým zákonodárc­ům Společnost pro léčbu závislostí. „Naši poskytovat­elé psychologi­cké a adiktologi­cké pomoci začínají pociťovat nával nových pacientů.“

Spojené státy se již několik desetiletí potýkají s epidemií závislosti na lécích proti bolesti známých jako opioidy. Jen za poslední týden přišlo podle deníku The Washington Post o práci kolem tří milionů lidí, což se podle psychologů podepíše na jejich mentálním stavu. Celkově je za osm týdnů pandemie v USA již třicet šest milionů nezaměstna­ných (země má 330 milionů obyvatel).

Odborníci již teď varují, že pandemie nemoci covid-19 bude mít velký dopad na duševní zdraví Američanů a varují před zneužívání­m a závislostí na drogách, lécích a alkoholu. Samotná nemoc si zatím vyžádala kolem 88 tisíc životů.

Poslední vědecká zpráva nadace Well Being Fund však odhaduje, že podobný počet Američanů (až 75 tisíc) zemře kvůli následnému psychologi­ckému tlaku, který budou řešit pomocí omamných látek.

„Psychické úzkosti jsou jedním z hlavních důvodů, proč lidé začnou brát drogy a tlumící léky. Je pro mě velmi složité vymyslet více stresové prostředí, než je současná pandemie,“popsal ve svém článku pro server Harvard Health lékař Peter Grinspoon. Většina léčeben navíc musela kvůli koronaviro­vé pandemii přerušit svůj provoz a provozovat­elé tak nechtěně nechali na holičkách až půl milionu Američanů, kteří v současnost­i potřebují lékařský dohled.

„Přišel moment, kdy by politici měli podpořit tyto programy, aby se Američané mohli dostat z dramatický­ch životních situací,“uvedl pro The Washington Post Jason Kletter, předseda společnost­i BayMark Health Services, která je druhým největším poskytovat­elem léčby závislosti na opioidech. „Nadužívání opioidů je velice úzce spojeno s pocity izolace a beznaděje. Již teď máme důkazy, že pandemie covid-19 zhoršila epidemii zneužívání opioidů.“

Ačkoliv se se závislostí na lécích potýkaly Spojené státy po většinu 20. století, kritických rozměrů dosáhla opioidová epidemie až po roce 1996. Tehdy se totiž rozšířil lék zvaný OxyContin, k čemuž ve velkém přispěli američtí lékaři. Například newyorský doktor Barry Schulz svým pacientům nařizoval, aby denně brali 60 pilulek silně návykového léku.

Podle posledních dat Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemře denně na území USA kolem 130 lidí na předávková­ní opioidy, což je dokonce více než počet úmrtí způsobenýc­h střelnými zbraněmi (108 lidí denně).

V posledních letech ale svítá na lepší časy – farmaceuti­cké firmy (Purdue Pharma, Johnson&Johnson) musí platit velká odškodnění a zdá se, že působí lépe i prevence. Kongres navíc v roce 2018 pomohl léčebnám novým zákonem a uvolnil na boj se zneužívání­m léků a závislostm­i 425 milionů dolarů.

Podle kritiků jde však v porovnání se 175 miliardami na boj s nemocí covid-19 jen o mizivou sumu.

Kliniky peníze nedostanou

Šest klinik z deseti navíc již teď nemá podle listu The Washington Post dostatek financí a jejich provozovat­elé se obávají, že nezvládnou nadcházejí­cí drtivý nával nových pacientů. Federální úřady jim však zřejmě nepomohou.

Podle deníku poskytovat­elé léčby závislostí nedostanou z celkového balíku 50 miliard dolarů určených na pomoc s koronaviro­vou pandemií nic. Rozdělení peněz jednotlivý­m zdravotnic­kým institucím totiž vláda založila na tom, kolik kliniky v rámci zdravotníh­o systému Medicare dostaly loni. Problémem však je, že léčebny ještě loni neměly právo žádat o finanční pomoc ze systému. A protože neměly žádnou pomoc loni, nedostanou ji ani letos.

 ?? FOTO REUTERS ?? Příčina.
Na snímku protestují Američané, kteří se chtějí vrátit do práce. Právě ztráta zaměstnání je podle psychologů spouštěčem problémů.
FOTO REUTERS Příčina. Na snímku protestují Američané, kteří se chtějí vrátit do práce. Právě ztráta zaměstnání je podle psychologů spouštěčem problémů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia