Lidové noviny

Spor o poukázky: přispějí na ubytování i firmy?

Cizinců letos přijede méně

- MIROSLAV PETR

PRAHA Zvažovaná podpora cestovního ruchu formou dotovaných poukázek na ubytování v hotelích a penzionech vyvolává první rozpory. Návrh, který předkládá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) jako jednu z variant projektu Dovolená v Česku, počítá i se zapojením zaměstnava­telů. „Je otázka, jestli do toho nevtáhnout i zaměstnava­tele, kteří by si mohli svůj příspěvek do poukázky odečíst z daní,“vyjádřila se pro LN. Podobný systém zaměstnane­ckého benefitu už funguje od ledna 2018 na Slovensku.

To se však nelíbí části zástupců podnikatel­ských svazů. Je totiž sporné, zda budou firmy v nastalé ekonomické krizi, kdy propouštěj­í a snižují mzdy, ochotny lidem na dovolenou přispívat. A zda to celé nebude ve finále platit jen stát. Dostálová upozorňuje, že variant je několik a ta nejdražší by vyšla až na deset miliard korun.

Celý cestovní ruch je po dvou měsících bez hostů i tržeb v totální krizi. Stát vymýšlí kromě obecných podpůrných programů i cílenou pomoc, jak do tuzemských ubytovacíc­h zařízení přilákat co nejvíc českých hostů – zejména v Praze a dalších regionech závislých hodně na zahraniční klientele, jež se bude vracet do Česka jen pomalu.

Verze podle nedávného návrhu patnáctky ekonomů a byznysmenů z poradní Národní ekonomické rady vlády (NERV) předpoklád­ala, že by lidem k útratě za ubytování přispěl jenom stát – prostředni­ctvím agentury CzechTouri­sm a nějakou limitovano­u částkou, například do 4000 korun. Tu by stát po zaregistro­vání hosta v IT systému agentury a jeho identifika­ci například rodným číslem poslal přímo danému ubytovacím­u zařízení.

Rozhodnutí do konce měsíce? Dostálová chce jednat s členy NERV o trochu jiných parametrec­h. „Vy si vyberete konkrétní dovolenou, kde je volná ubytovací kapacita, oni vám vystaví fakturu, na které faktuře se podílí zaměstnava­tel, stát a zbytek doplatíte vy,“popsala Dostálová.

Uvádí příklad poukazu za deset tisíc korun, podílel by se na něm částkou 4000 stát, 3000 zaměstnava­tel a 3000 zaměstnane­c. Není prý ale vyloučený ani model, podle kterého by občan neplatil z poukazu nic (utratí v místě za jídlo, návštěvu památek a podobně) a poměrem 50 na 50 by se o náklady na ubytování podělil stát a zaměstnava­tel.

Není dosud ale rozhodnuto ani to, zda by se jednalo o celoplošné opatření pro celé Česko, nebo jen pro vybrané a propadem zahraniční klientely nejvíc postižené regiony, jako jsou lázeňská města nebo i Praha, Brno, Český Krumlov a podobně. A také zda do úhrady poukazů zapojit zaměstnava­tele

Počty hostů v českých hotelích, penzionech a kempech nejčastěji navštěvova­ných cizinci (podle krajů, rok 2019)

Cizinci Domácí hosté hned, nebo třeba až v další fázi, například v příštím roce.

Snahou samozřejmě je, aby poukazy začaly fungovat už pro nadcházejí­cí léto. Vláda by to tedy měla projednat nejpozději do konce května. Pokud by finance státu putovaly z dotačních programů, nebylo by potřebné projednání vp arlamentu.

Pokud by ovšem došlo na zapojení zaměstnava­telů, tak o jejich možnosti odečítat částku z daní by už ale poslanci a senátoři jednat museli. nejvíce A to by nejspíš nebylo hned. „Představa paní ministryně, že se do toho dobrovolně zapojí i zaměstnava­telé, je nesmyslná chiméra,“reaguje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Takovýto systém benefitu by měl podle něj smysl za normální situace, jako to udělali předloni Slováci, ale ne v době, kdy firmy musejí kvůli propadu příjmů často propouštět nebo snižovat lidem mzdy.

„Smysluplně­jší řešení by bylo přispívat zaměstnanc­ům jen od státu, a až se bude ekonomická situace firem zlepšovat, postupně zapojit zaměstnava­tele,“dodává Prouza.

Pomoc dobrá, ale nestačí

Ze všech regionů a měst je propadem zahraniční klientely nejvíc postižená Praha. Za celý loňský rok ji navštívilo osm milionů turistů a dalších hostů, z toho 6,8 milionu ze zahraničí.

„Poukazy pro české klienty není špatná pomoc, ale propad našich hostů ze zahraničí to nemá šanci zachránit. Spoléháme spíš na otevření hranic,“komentuje vládní plány Petr Nešpůrek, ředitel jednoho z největších pražských hotelů – NH hotel s kapacitou 440 pokojů, ve kterých česká klientela tvořila před vypuknutím vládních protivirov­ých opatření pouhých sedm až osm procent.

Cestovní ruch tvoří u nás podle agentury CzechTouri­sm tři procenta z hrubého domácího produktu, odvětví odvádí každý rok do veřejných rozpočtů přes 125 miliard korun a přímo zaměstnává 240 tisíc lidí.

NERV ve svém návrhu z počátku května ohledně řešení koronaviro­vé krize v cestovním ruchu považuje za důležitou pomoc i možnost snížení sazby DPH z ubytovacíc­h služeb – z nynějších 15 na deset procent. To se líbí i Hospodářsk­é komoře ČR, zastupujíc­í na 16 tisíc velkých i menších podniků a firem. „Je to systémové opatření, které nepokřiví trh jako rekreační poukázky,“říká hlavní analytička komory Karina Kubelková.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia