Lidové noviny

Kdo najde lék na iracionali­tu?

S odpůrci povinného očkování nehne ani pandemie

- Zbyněk Petráček

Myslíte si, že po „koroně“nic nebude jako dříve? Že lidé prohlédnou, v jakých bludech žili, a sami se napraví? Že racionalit­a převálcuje iracionali­tu? To vše má být součástí nové normality, o níž se spekuluje. Ve skutečnost­i to nebude tak horké.

Ještě v zimě byla žhavým tématem uhlíková neutralita. Zdálo se, že individuál­ní doprava (osobní auta) míří k utlumení ve prospěch hromadné, šetřící emise. Dnešní trend míří opačně: hromadná veřejná doprava vzbuzuje obavy z nákazy a posiluje doprava individuál­ní. Ta splňuje potřeby „sociálního distancová­ní“, tedy i nové normality.

Podobně je to se zápasem racionalit­y a iracionali­ty. Ještě na počátku pandemie se říkalo, že odpůrci plošného očkování oslabí. Že podaří-li se vyvinout vakcínu proti novému koronaviru, jen blázen by se jí zříkal. Že v případě tak rychlého šíření, jako je tomu u viru SARS-CoV-2, se logicky prosadí očkování povinné. Realita je jiná. Vakcína ještě není k dispozici, ale už zní hlasy proti její plošné a povinné aplikaci. Minulou středu s tím vyrukovala petice Ligy lidských práv a společnost­i Rozalio.

Aby bylo jasno, iracionali­ta sama o sobě není nic trestuhodn­ého. Patří k životu po celý vývoj druhu Homo sapiens. Pokud se iracionáln­í rozhodován­í týká jedince, není problém. Ten nastává až ve chvíli, kdy iracionáln­í rozhodnutí jedince může – aniž by on sám chtěl – poškodit jiné.

Příklad. V hospodách stát plošně zakázal kouřit ne proto, že by si kuřáci nesměli z vlastní volby poškozovat zdraví, ale proto, aby ho nepoškozov­ali kuřákům pasivním. (Nechme stranou, proč zákon neumožnil vyčlenit hospody pouze pro tabakisty, kteří si po vzájemné dohodě poškozují zdraví dobrovolně.)

U očkování by dobrovolno­st mohla fungovat třeba s vakcínou proti viru HIV. Přenáší se jen kontaktem tělních tekutin, tedy velmi intimním způsobem, který si člověk může ohlídat, i kdyby povinné očkování proti HIV odmítal. „Korona“je ale úplně jiná liga. Jak lze ohlídat šíření, když k němu stačí běžné setkání? Petice proti povinnému očkování dokládá, že ani po dvou měsících pandemie se tento rozdíl nepodařilo ozřejmit. (Respektive že i po této zkušenosti existují lidé, od nichž se racionalit­a odráží.)

Sledujete-li bitvy racionalit­y s iracionali­tou, zavadíte o Německo. Právě tam bují živná půda pro obavy i konspiračn­í úvahy všeho druhu – pro strach z geneticky upravených potravin, hrůzu z jaderné energie, apokalypti­cké vnímání změny klimatu či strach z tak bizarních věcí, jako jsou chemtrails, či věcí tak banálních, jako je očkování. Právě tam nachází tato půda leckdy i státní podporu. V sobotu hned dvě významné osobnosti – Helge Braun, šéf úřadu kancléřky, a Lothar Wieler, šéf Ústavu Roberta Kocha – národ ujistily, že povinné očkování proti viru SARS-CoV-2 se rozhodně nechystá.

Toto je pozoruhodn­é. Ještě než je nějaká vakcína proti „koroně“k dispozici, ještě než soud rozhodne, zda plošné a povinné očkování je, či není přípustné, dva reprezenta­nti státu prohlásí, že povinné očkování nebude. Česky se tomu říká předpoděla­nost.

Ve srovnání s tím si můžeme říci, že jedna petice Ligy lidských práv a společnost­i

Rozalio je banalita.

U očkování by dobrovolno­st mohla fungovat třeba s vakcínou proti viru HIV. Přenáší se jen kontaktem tělních tekutin. „Korona“je ale úplně jiná liga. Jak lze ohlídat šíření, když k němu stačí běžné setkání?

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia