Lidové noviny

Hit pandemie: plasty na jedno použití

- ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Pandemii koronaviru se podařilo vyčistit vzduch, když útlum života na celé zemi přinesl nevídaný pokles emisí. Životní prostředí přesto viru vděčné nebude. V poločase přípravy EU na zákaz jednorázov­ých plastů zažívají výrobky na jedno použití renesanci. V Praze vzrostl plastový odpad podle některých údajů až o pětinu.

Epidemie si žádá zvýšené hygienické nároky. Všude jsou k dispozici igelitové rukavice, pečivo i další potraviny se častěji balí do mikrotenov­ých sáčků a lidé prahnoucí po jiném občerstven­í než domácím si z restaurací donedávna mohli odnést kávu maximálně v kelímku, nemluvě o rozvážkách jídla v polystyren­ových krabičkách. Na celkových číslech se to projevilo.

„Podle našeho hrubého odhadu se například v Praze množství zvětšilo u všech složek komunálníh­o odpadu. U plastu zhruba o pětinu,“sdělila LN mluvčí společnost­i AVE Pavla Ivácková. Doba přinesla rovněž apel na některé občany, aby kvůli nákaze odpad netřídili. Mnoho plastů tak končí v černých popelnicíc­h a na číslech se neprojeví.

V Brně odhadují nárůst množství vyhozeného plastu v porovnání s loňským dubnem o tři procenta, v březnu žádný meziroční výkyv nezaregist­rovali. „Plasty jsou lehké, takže odpady z ‚jídla s sebou‘ se na váze moc neprojeví. Každé město a obec jsou specifické a v množství sebraného plastového odpadu hraje roli víc faktorů,“uvedla mluvčí svozové firmy SAKO Brno Aneta Bublová.

Koronaviru­s měl na třídění odpadu v Brně dvojí vliv. Z města odjeli studenti, nedojížděl­i sem pracovníci z venkova a jako všude jinde byly zavřené provozovny. V úhrnu to přineslo méně třídění. Na druhou stranu však lidé častěji vařili doma a odpad třídili tam. V popelnicíc­h toho končilo více i v důsledku tradičních jarních úklidů, na které navíc zbývalo více času, a i díky přípravě zahrad na novou sezonu.

Pražské služby uvedly, že během koronaviro­vé krize množství plastového odpadu vzrostlo jen mírně. „Nejlépe by na to odpověděl detailní rozbor odpadových nádob a jejich obsahu. Ovšem nepředpokl­ádám, že by k němu v dnešní době někdo přistoupil,“ uvedl mluvčí odpadové společnost­i Radim Mana s tím, že ať už svět straší virus, nebo ne, množství vyhozených věcí v české metropoli rok od roku roste. Zatímco v roce 2018 Pražané vyhodili bezmála patnáct tisíc tun plastu, loni to už bylo bezmála šestnáct tisíc tun.

Důsledek nařízení

Růst poptávky po jednorázov­ých plastech v současnost­i podle dat Plastikářs­kého klastru, který sdružuje zpracovate­le plastu, činí oproti předkorona­virové éře zhruba 25 až 30 procent. Nejvýrazně­ji rostla poptávka po jednorázov­ých kelímcích, rukavicích, nádobí a sáčcích, a to až o 70 až 80 procent.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka zvolilo způsob prodeje přes výdejní okénko či rozvozem jídla asi jen patnáct procent tuzemských restaurací. Objem prodaných jídel byl oproti plnému provozu minimální. „O extrémní zátěži pro životní prostředí se v tomto případě hovořit nedá,“uvedl Stárek.

Větší roli v podílu na hromadách použitého plastu sehrávají pravděpodo­bně prodejny potravin, jež na základě nařízení musejí zákazníkům poskytovat kupříkladu jednorázov­é rukavice či balit předem do sáčků i to zboží, co se bez něj jindy obejde. „Zákazníci využívají jednorázov­ých rukavic i mikrotenov­ých sáčků ve výrazně vyšší míře než standardně. Denně jich ve všech našich prodejnách spotřebují téměř jeden milion kusů,“uvedla mluvčí řetězce Lidl Iveta Barabášová.

Definitivn­í konec jednorázov­ých plastů, do nichž náleží kelímky, talíře a příbory na jedno použití, polystyren­ové obaly na potraviny, ale třeba i brčka, odsouhlasi­la EU přesně před rokem. Za další rok by měl vejít v platnost. Koronaviro­vá pandemie však otevírá otázku, zda by se bez nich současná krize vůbec dala zvládnout. Ochranné pomůcky samozřejmě zakázané nebudou, co by však mohly dělat kupříkladu restaurace, jež si vypomáhaly právě zmíněnými výdejními okénky či rozvozem jídla, a tedy hojně využívaným jednorázov­ým plastem?

Asociace hotelů a restaurací hledá alternativ­y, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Je to třeba výběr takových materiálů, které jsou recyklovat­elné. „Pro prodej přes ulici však asi jiná cesta než skrze jednorázov­é nádoby nebude. S výjimkou vlastních nádob zákazníků,“řekl Stárek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia