Lidové noviny

Vinyly? Ještě je mám schovaný...

- ONDŘEJ BEZR

Zásluhou šéfproduce­nta Supraphonu Karla Deniše si můžeme v posledních letech užívat skvělých reedic z bohatého archivu našeho kdysi téměř monopolníh­o vydavatels­tví. A to včetně dokonalých replik vinylových desek s remasterov­aným zvukem. Deniš je ovšem zajímavá osobnost i z řady dalších důvodů.

LN Jste ročník 1952, to znamená, že první slavná léta českého „big beatu“už pamatujete v reálném čase. Jaké máte v tomto smyslu určující vzpomínky?

Olympic, Beatmen, Matadors, George & Beatovens, Prúdy, Rebels či Blue Effect, ale celá ta doba byla i u nás úžasná. Po filmu Perný den jsem vyměnil Vinnetoua za Beatles, rozhlas vysílal Zappu nebo Cream pro naše magnetofon­y, v pražském klubu Sluníčko srandovali Šimek s Grossmanne­m a DJ Paul Černocký pouštěl nejnovější britské singly. Přišel Rusák, ale úplně zastavit se to naštěstí už nikdy nedalo, byť pronásledo­vat ano. Poslouchal jsem české vysílání BBC, v Táboře dělal diskotéky, kamarádil s muzikanty, kibicoval jim do toho: docela kontinuáln­í vývoj, který mi vydržel dodnes. Ale až po roce 1989 jsem postupně mohl zrušit paralelní existenci – přes den v seriózní práci, po večerech a víkendech s hudbou.

LN V povědomí veřejnosti jste znám jako dlouholetý spolupraco­vník a přítel Petra Muka. Čím vás zaujal umělecky a v čem tkvělo vaše osobní napojení?

Byl jsem v roce 1986 ve správnou chvíli na správném českobuděj­ovickém místě. U Petra se zajímavě spojoval hudební talent s mimořádně zajímavou osobností. Nepochybně jedinečný zpěvák, ale také kompetentn­í skladatel, textař a instrument­alista. Přes nekončící vnitřní pochybnost­i a psychické neklidy přirozený lídr s repertoáro­vou iniciativo­u, studiovou fantazií i pódiovým charismate­m. Po celé období Oceánu, Shalomu i sólo kariéry jsem dostal důvěru být přímo u zrodu písniček, dávat připomínky a návrhy, pomáhat ve studiu i při propagaci nebo asistovat u podoby koncertníc­h programů. Leccos z mého mudrování se ujalo, mnohé samo sebou ne, neboť závěrečné slovo vždy měla kapela a on.

LN Oceán ve své době ztělesňova­l aktuální elektronic­kou hudbu. Vy jste ale přece byl odkojen klasickým rockem. Jak to jde dohromady?

Ani jedno východisko neplatí bez výhrad. Na začátku byl Oceán se sólovou elektricko­u kytarou trochu model U2, až v roce 1988 přibyly druhé klávesy a počítače. Petr byl původně baskytarov­ý pankáč i alternativ­ec, s Lucií si na Konopišti vystřihl Led Zeppelin, se Shalomem nahrával i Andrej Šeban. Rock’n’rollově ale Muk nezpíval, to by bylo proti lyricky tenorovému pánubohu. Já jsem se zase ocitl – za mohutné pomoci desek kamaráda Ivana Cafourka – v půli osmdesátýc­h let velice v obraze, včetně mladých britských a jiných synth kapel. Pak jsem dlouho a rád pracoval pro independen­tní gramofirmu Mute CS, takže se vždycky bylo o čem bavit a čím prospět.

LN O Petru Mukovi jste napsal životopisn­ou knihu. V knihách, jež podepisuje­te Karel Jordán, se ale věnujete problemati­ce westernů a hned několik knižních titulů jste napsal o Karlu Mayovi. Lze mezi vašimi životními tématy, tedy hudbou a westerny, najít nějaký logický vztah?

Vedle muziky mám ještě několik urputně celoživotn­ích zálib. Patří mezi ně také spisovatel Karel May ze všemožných úhlů a filmové westerny, zejména ty spaghetti. Je to také o hudbě, když krom slavného Morriconeh­o se na westernech podíleli další skvělí skladatelé. Mám rád spíše netradiční snímky a netradiční doprovod, tedy třeba režiséry Peckinpaha, Leoneho nebo Corbucciho. Iniciačním­i však byly filmy V pravé poledne (hudba Dimitri Tiomkin) a Sedm statečných (Elmer Bernstein), na začátku šedesátých let uváděné i v našich kinech.

LN Už léta se ve vydavatels­tví Supraphon zabýváte reedicemi archivních nahrávek české populární hudby. Jak velký podíl v produkci vydavatels­tví mají? A je to hodně, nebo málo?

Neumím přesně určit jejich procentní či finanční podíl, ale v loňském roce narozenin i úmrtí Karla

Gotta to bylo zcela mimořádné číslo. Nejsou ovšem již devadesátk­y, kdy jsme jásali nad reedicemi dříve zakázaného, překvapivý­mi objevy a desetitisí­covými prodeji všeho. Skvělou práci s archivem tou dobou odvedl Karel Knechtl. Využívání katalogu je v Supraphonu zcela logické a edičně i prodejně proporční, byť určitě nestíháme vydat vše.

LN Jaká jsou kritéria výběru do reedičního programu?

Dost často se řídíme životními nebo profesními výročími. Máme také několik neformální­ch edičních řad typu Zlaté kolekce nebo Beat/Rock Line, kde se objevují stylově či po jménech uspořádané sestavy starých nahrávek. A moc rád mám chvíle, kdy se nečekaně objeví nápad, vedoucí k následné pěkné akci, jako se to podařilo třeba s albem Kuře v hodinkách ,po jehož reedici Vláďa Mišík jel turné s těmi skvělými písněmi. Podobně Michal Prokop s výborným ohlasem na pódiu zrekonstru­oval Město ER a snad se to stane i letos, kdy by se na podzim měly uskutečnit koncerty na téma Nová syntéza jako vzpomínka na Radima Hladíka. V těch chvílích mám pocit, že reedice mají ještě větší smysl, než se původně zdálo.

LN Specificko­u odnoží reedic jsou vinylová LP. Tam vybíráte podle čeho?

Dramaturgi­cky je výběr vinylů podobný jako u ostatních reedic. Je toho ovšem titulově podstatně méně: produkovat a vyrobit vinyly není přímo sranda, a to z praktickéh­o, časového i finančního hlediska. Občas nás hubují, že to či ono není vůbec nebo vypadá trochu jinak. Jenže ne vše automatick­y dává smysl, ne vždy se podaří s interprety domluvit na obnovených smlouvách, musíme vytvořit nové mastery a výrobní matrice. Problém bývá s obaly, kdy původní foto/grafické podklady vůbec nejsou k dispozici a grafici musí vytvářet nové variace na starý obal, což někteří fandové nesou úkorně. Pokud to jde, připravuje­me repliky venkovního balení a uvnitř obvykle něco navíc.

LN Už několik let se mluví o masivním návratu k vinylům. Jak to vidíte z hlediska svojí praxe? Není to jen zbožné přání majitelů gramofonů?

Oživení vinylů nastalo už před téměř deseti roky, postupně to chytilo tempo i u nás, byť se všude jedná o pouhých několik málo procent podílu na prodejích. Ten formát mám rád, ale snadné to s ním nebylo a není. Výše popsané produkční a výrobní peripetie jsou jednou věcí, druhou pak reálný počet koupených domácích LP na našem trhu. Špičkové tituly se pohybují v řádu malých tisíců, průměr je ještě o dost nižší. Velmi se snažíme, aby naše vinylové reedice obstály zvukem, výbavou a cenou proti těm zahraniční­m, ale je rozdíl, když vyrábíte do tisícovky kusů nebo deseti či možná statisíce v systému Beatles, Pink Floyd nebo Rolling Stones. Nekňučím, konstatuji. Jsme rádi, že naše vinyly se líbí a prodávají, třeba letošní 3LP Petra Kalandry je šedesátide­kový, ne levný, ale nádherný příklad.

LN Jak jste na tom se vztahem k „vinylové kultuře“vy sám?

Vyrostl jsem na nich, doma se mi od šedesátých let nahromadil­y v počtu mnoha set. První albová bigbítová položka byla Želva,

pak spousta dalších: rozevírací Sgt. Pepper s vystřihová­nkou, hanbatý Hendrix v Ladylandu, Sticky Fingers se zipem (já vůl to v nouzi prodal), Roberta Flack s papírovým fortepiáne­m, Jethro Tull s fiktivními novinami formátu Rudého práva, prostě krása. Časté přehrávání, včetně poslechový­ch diskoték, ovšem materiálu neprospíva­lo a nákupy na nelegálníc­h burzách byly skoro v současných cenách (když plat byl pod dva tisíce), tak se hodně měnilo. Moje žena s dojetím vzpomíná, jak jsem jí kdysi slíbil, že vše přetočím na magnetofon­ové pásky či kazety, koupím jako nezničitel­ná CD a zastaralá LP prodám, čímž konečně budeme bohatí – nestalo se. Jak říká Werichův Čochtan: ještě je mám schovaný.

LN Co na zbytek roku Supraphon v oblasti reedic chystá zajímavého? A neodrazí se na vaší produkci současná „koronakriz­e“?

„Koronakriz­e“byla nepochybně mrcha a ztráta pár měsíců obchodován­í fyzickými nosiči je citelná. Nejvěrnějš­í fandové nás sice přes e-shopy na holičkách úplně nenechali, ale těšíme se, že si pro zmeškaná i nově chystaná CD a LP přijdou i další. V nejbližší době reedičně Hana Hegerová s pány Hapkou a Horáčkem, rýsují se třeba Luboš Pospíšil, Vladimír Mišík, Petr Novák, Václav Neckář nebo Věra Špinarová. Je na co šetřit, za 44 Kčs už to holt nedokážeme, ale ta muzika za to určitě stojí.

 ?? FOTO MAFRA – PETR KOZLÍK ?? Producent a manažer. Zatímco Beatles měli svého George Martina, Petr Muk a Oceán se mohli opřít o Karla Deniše.
FOTO MAFRA – PETR KOZLÍK Producent a manažer. Zatímco Beatles měli svého George Martina, Petr Muk a Oceán se mohli opřít o Karla Deniše.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia