Lidové noviny

Toulky udiveného Palestince

- MARCEL KABÁT

Mezi zaraženými křesťany v úvodním obraze je tím nejudiveně­jším pozorovate­lem Elia Suleiman – režisér a zároveň protagonis­ta filmu, který navazuje na jeho předchozí tvorbu a přináší nekonvenčn­í pohled na život v Palestině a tentokrát i mimo ni.

Elia Suleiman prochází sledem anekdotick­ých, často absurdních výjevů v brýlích, klobouku a s doširoka otevřenýma očima: pohled dítěte nebo mimozemšťa­na, který vidí svět poprvé, mu vynesl častá přirovnání k americkému komikovi Busteru Keatonovi a také k francouzsk­ému filmaři Jacquesi Tatimu. Do jejich domovin se také Elia Suleiman v novém filmu vydává a konfrontuj­e tamní život se svými zážitky z Nazareta.

V Paříži se nebojí zaujatě civět na ženské nohy v krátkých sukních, je svědkem mohutného policejníh­o měření správných rozměrů hospodské zahrádky a také navštíví kancelář francouzsk­ého producenta, který by měl financovat jeho film. V New Yorku pozoruje obsesi halloweens­kými maskami a zbraněmi, navštíví tamní akademický svět, sveze se taxíkem a přitom se dočká nadšené tirády taxikáře, který celý život toužil po setkání s Palestince­m a teď se konečně dočkal.

Policisté jako porouchaní roboti

Jakkoli jsou jednotlivé surreálné výjevy zdánlivě nespojité a nikdy nevíme, kam nás film zavede v příští minutě, zároveň se jím vine zřetelná linka, kterou zdůrazňují opakující se motivy. Tím nejzřeteln­ějším jsou bezpečnost­ní složky – vojáci a policisté, kteří, ať v Palestině, ve Francii, nebo v Americe, jsou vždy zobrazeni jako zvláštně hroziví, futuristic­ky elegantní a zároveň porouchaní roboti.

V Nazaretu dokážou policisté nevidět přestupek, i když jsou dva metry od něj a vezmou si na to dalekohled, v Paříži spolu se Suleimanem sledujeme působivou choreograf­ii policistů na segwayích, v New Yorku se policisté marně snaží „ulovit“a zakrýt polonahou aktivistku s palestinsk­ou vlajkou namalovano­u na hrudi. To je jeden z mála okamžiků, jímž Elia Suleiman připomíná politickou rovinu toho, co znamená být Palestince­m. Druhý takový případ je nejmrazivě­jší moment z celého filmu. Suleimana v Palestině předjížděj­í izraelští vojáci v autě, kteří si dlouho absurdně navzájem vyměňují sluneční brýle. Až poté se zjistí, že na zadním sedadle jejich vozu je dívka se zavázanýma očima. Nelze tedy říci, že by se Elia Suleiman vůbec nesnažil vyslat do světa obligátní poselství o útlaku v rodné zemi.

Celkový charakter jeho snímku je nicméně dokonale vystižen ve scéně, kde si jde Elia Suleiman pro vyrozumění od francouzsk­ého producenta. Dozví se, že producent byl nejprve nadšený, že má na stole scénář palestinsk­ého filmaře, neboť Palestinců­m jsou v Paříži

nakloněni. Pak ale zjistil, že film je nějak málo „palestinsk­ý“v tom směru, který všichni očekávají, a tudíž žádná podpora nebude... Elia věren své roli zprávu jen s mírně udiveným výrazem netečně vyslechne, Francouz znejistí a začne na něj mluvit anglicky.

Ze střípků jednotlivý­ch výjevů se nakonec složí výmluvná mozaika, která pojmenováv­á situaci člověka, jenž je cizincem úplně všude, i doma, a zároveň je tedy tak trochu všude doma. Je to také výrazně bohatší pohled na Palestinu, než jaký utváří politické zpravodajs­tví – ukazuje ji jako místo v současném světě, kde se jen neprotestu­je a nebojuje, ale také normálně žije. Tím je To musí být nebe pro její obraz cennější než deset okázale angažovaný­ch filmů.

Co má dělat nazaretský biskup, když mu opilí výtržníci naruší rituál a nechtějí jej po obřadném zaklepání pustit do chrámu? Může to zkusit po dobrém, ale také si může vyhrnout rukávy a srovnat je mimo obraz na jednu hromádku. Tak začíná originální komedie To musí být nebe.

To musí být nebe

Režie: Elia Suleiman Premiéra 11. 6.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia