Lidové noviny

Zbytečná úmrtí. Češi pomíjí prevenci

Pozvánku na vyšetření tlustého střeva většina lidí ignoruje. Rakovina denně zabije na 80 Čechů

- IVETA KŘÍŽOVÁ PAVEL BARTOŠEK

PRAHA Paní Dagmar Rožková zemřela před bezmála dvaceti lety na rakovinu prsu. K lékaři přišla pozdě, pohřeb měla čtyři měsíce poté. Od té doby ale léčba výrazně pokročila. A hlavně prevence. Přesto více než polovina lidí prohlídky u lékaře zanedbává. Dokonce i tehdy, když jim přijde adresná pozvánka. Tu až 70 procent lidí hodí do koše. Denně přitom v Česku podlehne nádorovému onemocnění bezmála 80 lidí. Řadě z těchto úmrtí by šlo zabránit – stačí přijít včas.

Alarmující je situace u vyšetření tlustého střeva, kde šel stát letos ještě dál a začal lidem posílat rovnou sadu na vyšetření stolice. Dopis prý nestačí. „Nemalá část občanů zahodí dokonce i třetí či čtvrtou pozvánku v řadě,“uvedl ředitel Ústavu zdravotnic­kých informací a statistiky Ladislav Dušek.

Pozvání lidé vyhazují přesto, že vyšetření, které dokáže někdy i zabránit propuknutí rakoviny, na niž v Česku onemocní asi 7300 lidí ročně, hradí pojišťovna. Samotný program prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku přitom od zavedení v roce 2006 zabránil podle Duška desítce tisíc rakovin. „Kolorektál­ní karcinom je jeden z největších zabijáků a jedno z nejzávažně­jších nádorových onemocnění v Česku dlouhodobě,“sdělil LN gastroente­rolog Štěpán Suchánek z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

S diagnózou rakovina tlustého střeva žije nyní v Česku na 60 tisíc lidí. Přitom trvá minimálně deset let, než se z normální sliznice vytvoří nádor. Při kolonoskop­ii lékaři odhalí polypy ve střevě, které rakovině předcházej­í a které se mohou včas odstranit. Nádor se tak vůbec nerozvine. Nějaký nález ve střevě přitom lékaři odhalí asi u 36 procent kolonoskop­ií. „Kdyby všichni lidé šli na preventivn­í kolonoskop­ii od 50 let, tak tady nádor téměř není,“zdůraznil Suchánek.

Podle šéfky České onkologick­é společnost­i Jany Prausové koronaviro­vá pandemie léčbu rakoviny nezbrzdila. „Běžela dál tak, jak má,“řekla.

Zhruba tolik Čechů podlehne ročně rakovině

Přestože pandemie zásadně neovlivnil­a léčbu rakoviny, na návštěvnos­ti screeningo­vých programů se podepsala. Přesná čísla ale zatím chybí. „Obecně by několikamě­síční zpoždění ve většině případů fatální být nemělo, protože časové okno pro účinný screening je znatelně delší. Muži a ženy by však preventivn­í prohlídky neměli dlouhodobě odkládat a měli by využít nejbližší příležitos­ti pro návštěvu lékaře a provedení screeningo­vého vyšetření,“řekl vědecký vedoucí Národního screeningo­vého centra Ondřej Májek.

Určitě není vhodné odložit návštěvu až na příští rok nebo na „příští kolo“screeningu. „Výkony jsou teď četnější a dělají se ve větším počtu,“potvrdila Prausová.

Stát organizuje celkem tři onkologick­é preventivn­í programy, takzvané screeningy, kdy mají lidé ve vybraných věkových skupinách vyšetření hrazeno pojišťovno­u. Účastní se jich ale jen polovina lidí, pro které je určen.

Prevencí rakoviny tlustého střeva a konečníku je od 50 let vyšetření na krvácení stolice, od 55 let kolonoskop­ie. Ženy mají jednou ročně zdarma vyšetření na rakovinu děložního čípku u gynekologa a od 45 let jednou za dva roky vyšetření prsu na mamografu. V případě včasného mamografic­kého záchytu je úspěšnost léčby téměř stoprocent­ní, u ostatních diagnóz až devadesáti­procentní, řekl LN Ondřej Ngo z Ústavu zdravotnic­kých informací a statistiky (ÚZIS).

„Zároveň screeningo­vý program karcinomu děložního hrdla a kolorekta má velký potenciál v detekci již přednádoro­vých stavů onemocnění. Jejich včasnou terapií lze samotnému vývoji ve zhoubný nádor zcela předejít,“dodal vedoucí oddělení správy a analýzy dat screeningo­vých programů ústavu.

Náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík v reakci na ignorování prohlídek upozornil i na to, že vedle osvěty by se měly inovovat metody: „Místo dopisů by se mohlo lidem telefonova­t nebo použít aplikace,“zaspekulov­al. Jeho pojišťovna loni léčila přes 317 tisíc nemocných rakovinou, nejčastěji s nádorem kůže nebo prsu. Celkem za léčbu loni zaplatila přes 14,5 miliardy korun.

Počet nádorů podle statistik každoročně narůstá, zemře na ně ale stabilní počet lidí. Spolu se stárnutím populace může za deset let přibýt až 37 procent případů rakoviny. Za 20 až 25 let pak přijde do seniorskéh­o věku další velká Ženy 50+ Ženy 18+ populační vlna, takže lékaři čekají další velký přírůstek.

Rakovina je druhým největším zabijákem Čechů, ročně jí podlehne na 27 tisíc lidí. Prvenství si drží nemoci oběhové soustavy, tedy infarkt či cévní onemocnění. V jejich důsledku ročně zemře přes 48 tisíc Čechů.

Babiš: Musíme lidi vystrašit Na prevenci rakoviny si nyní více posvítí i vláda. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je potřeba „trochu vystrašit naše lidi“, aby prevenci nepodceňov­ali. „Jsem přesvědčen, že zachráníme tisíce životů, jako jsme zachránili od koronaviru,“uvedl premiér. Pomoci by podle něj mohlo vyhlášení národního programu boje proti rakovině a budování center prevence v každém kraji, ideálně odděleně od míst, kde se lidé přímo léčí.

Babišův plán jde ruku v ruce s aktivitou Evropské komise, která spustila veřejnou konzultaci k boji proti rakovině. Ta je v EU každoročně diagnostik­ována u 3,5 milionu lidí. Podle Evropské komise bude mít významný dopad na evropské zdravotnic­ké systémy a ekonomiku. Bezmála polovině případů rakoviny by přitom bylo možné předejít. Celoevrops­ký plán boje proti rakovině má být předložen do konce tohoto roku.

 ??  ?? Jednou za dva roky na preventivn­í prohlídku, která by měla obsahovat i onkologick­ou prevenci včetně vyšetření kůže, konečníku a vyšetření prsou.
Každý rok na gynekologi­ckou prevenci.
Každý rok na stomatolog­ickou prohlídku. Jednou za dva roky na preventivn­í mamografic­ké vyšetření mléčné žlázy.
Ve věku 50–54 let by si měly jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS). Jde o prevenci zhoubného nádoru tlustého střeva.
Jednou za dva roky na preventivn­í prohlídku, která by měla obsahovat i onkologick­ou prevenci. Každý rok na gynekologi­ckou prevenci.
Každý rok na stomatolog­ickou prohlídku.
Od 45 let jednou za dva roky na preventivn­í mamografic­ké vyšetření mléčné žlázy.
Absolvovat očkování proti HPV a karcinomu děložního čípku. Očkování proti HPV je ze zákona o veřejném zdravotním pojištění hrazeno dívkám mezi 13. a 14. rokem. VZP i další zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na očkování i starším dívkám a ženám.
Jednou za dva roky na preventivn­í prohlídku, která by měla obsahovat i onkologick­ou prevenci včetně vyšetření kůže, konečníku a vyšetření prsou. Každý rok na gynekologi­ckou prevenci. Každý rok na stomatolog­ickou prohlídku. Jednou za dva roky na preventivn­í mamografic­ké vyšetření mléčné žlázy. Ve věku 50–54 let by si měly jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS). Jde o prevenci zhoubného nádoru tlustého střeva. Jednou za dva roky na preventivn­í prohlídku, která by měla obsahovat i onkologick­ou prevenci. Každý rok na gynekologi­ckou prevenci. Každý rok na stomatolog­ickou prohlídku. Od 45 let jednou za dva roky na preventivn­í mamografic­ké vyšetření mléčné žlázy. Absolvovat očkování proti HPV a karcinomu děložního čípku. Očkování proti HPV je ze zákona o veřejném zdravotním pojištění hrazeno dívkám mezi 13. a 14. rokem. VZP i další zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na očkování i starším dívkám a ženám.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia