Lidové noviny

Evropa potřebuje Madisonův moment

-

Vsouvislos­ti s jednáním o záchranném ekonomické­m plánu pro Evropu se někdy mluví o evropské Hamiltonov­ě chvíli. Alexander Hamilton jako jeden z otců zakladatel­ů a první ministr financí Spojených států amerických pochopil, že v rámci založení nového státu je třeba společně řešit dluhy jednotlivý­ch států (ty vznikly převážně v době americké revoluce a války za nezávislos­t. která postihla jednotlivé státy různě).

Za tímto účelem prosadil vznik společné banky, která se jmenovala Bank of the United States (později také zanikla, ale to není pro účely této poznámky podstatné), protože chápal, že bez společné banky se nebude rozvíjet americký průmysl. Spojené státy americké byly v té době (na rozdíl od Velké Británie) čistě agrární společnost­í. Joseph C. Sternberg ve svém článku pro The Wall Street Journal píše, že Evropané mají možná určité pochopení pro potřebu společných financí, ale na rozdíl od amerických otců zakladatel­ů jim uniká smysl a účel toho všeho.

Ekonomická deprese způsobená koronavire­m nakonec možná podle evropských integracio­nistů dotlačí Evropskou unii k fiskálnímu federalism­u, po němž vždycky toužili. V Bruselu, Paříži a v Berlíně slibují v rámci oživovacíh­o plánu pro ekonomiky takřka jeden bilion eur, možná nějaké nové daně v budoucnu a také pravomoc EU půjčovat si na trzích.

Možná by ale neškodilo, aby si ti, kdo mluví o evropském hamiltonov­ském momentu, také nějakého toho Hamiltona jako autora přečetli. Zajímat se o jeho roli ve federální vládě, kdy zařídil převod části dluhů jednotlivý­ch států na úroveň federace, totiž nestačí. Vznik společných financí vydobyl Spojeným státům americkým globální kredibilit­u a vytvořil americký vlastní kapitálový trh. Tehdy se USA vydaly na cestu stát se velmocí, jíž jsou dodnes.

Hamilton byl jedním z autorů Federalist­ických listů, kolekce 85 brilantně a pečlivě formulovan­ých článků a esejů, které měly přesvědčit skeptické občany (především ze státu New York), aby ratifikova­li ústavu. V šesti esejích Hamilton pléduje za vyšší fiskální autoritu nově vytvořené federální vlády. „Jak by bez toho mohla federální vláda poskytovat bezpečnost, prosperitu a zajistit reputaci společenst­ví?“A pokračuje: „Jak by mohla zařídit a provést jakékoli liberální a rozšířené plány pro veřejné dobro?“

To ještě evropští integracio­nisté jakžtakž chápou. Nezajímá je ale základní element toho myšlení: otázka, proč to všechno. Hamilton nežádal federální autoritu jen proto, aby nějaká byla. On a další federalist­é věřili, že fiskální unie je pouhým instrument­em politické a ekonomické svobody. V listě č. 1 Hamilton obhajuje přijetí ústavy s tím, že to je „nejbezpečn­ější instrument, který zajistí vaši svobodu, vaši hrdost a vaše štěstí“.

Nejpřesněj­i to ovšem formuloval James Madison v eseji č. 10. V ní se obhajuje silná federální vláda založená na správně promyšlené reprezenta­ci v Kongresu, která bude nejlepším prostředke­m, jak mohou jednotlivc­i chránit svoje svobody před tyranií lokálních většin a gangsterů (mobs). Hamiltonov­ská fiskální inovace může fungovat, jen je-li známý nějaký její širší účel než zabezpečen­í pouhé existence vlády.

Apel na mír a lidská práva obsažený v základních evropských smlouvách je velice vágní a prakticky bezobsažný. Individuál­ní a politické svobody by mohly být dobrým důvodem, také proto země bývalého komunistic­kého bloku usilovaly o vstup do EU. Jenže Berlín, Brusel a Paříž umožňují třeba Orbánovy útoky na demokratic­ké hodnoty. Jde podle Sternberga přesně o ten pokus o lokální tyranii, jemuž má podle Madisona a Hamiltona federální vláda bránit.

Pak zbývá vágně definovaná solidarita, představa, že sever Evropy je povinen financovat bezuzdné výdaje nabobtnalé­ho sociálního státu na evropském jihu: v Itálii nebo v Řecku. Tomu by se ale američtí otcové zakladatel­é, jako byl Madison a Hamilton, museli jenom smát.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia