Lidové noviny

Na dovolenou tankujte doma

Při cestách do oblíbených dovolenkov­ých destinací nenarazíte na nižší ceny benzinu a nafty než na českých benzinkách. Výhodnější je jen Polsko.

- MIROSLAV PETR

PRAHA Dovolená autem do Rakouska, Chorvatska nebo například na Slovensko? Z hlediska opatření proti koronaviru to už nebude problém, ale kdo chce ušetřit, natankuje doma v Česku plnou. Ceny na tuzemských benzinkách sice už celý měsíc rostou, ale jsou přesto nejnižší široko daleko. A v tomto čase před letními dovolenými také nejnižší minimálně za posledních 15 let. Z nejbližšíc­h a turisticky zajímavých zemí nabízí výhodnější tankování pouze Polsko.

Litr benzinu aktuálně nabízejí české pumpy v průměru za necelých 26,5 koruny a nafta je o 25 haléřů levnější. To je hluboko pod průměrem Evropské unie (podle dat z počátku června) ve výši 32,5 koruny za benzin a 29,3 koruny u nafty. Nejlevnějš­í čerpačky u nás (včetně těch u hranic s Rakouskem) dokonce nabízejí litr benzinu za 24,5 a dieselu za 23,9 koruny.

V létě za 27 korun

„Natankovat plnou nádrž při letních cestách doma i do zahraničí se teď vyplatí. Ropa sice už v posledních týdnech zdražuje, ale přesto bývala v předchozíc­h letech v tomto čase dražší, než je nyní. Výhodu českým řidičům umocňuje v současné době i kurz koruny, viditelně posilující k dolaru, ve kterém se pohonné hmoty v Evropě obchodují,“připomíná ekonom společnost­i Finlord Boris Tomčiak.

Příznivý trend, byť s mírně rostoucí cenou, bude podle něj u nás pokračovat. Do konce června vzroste cena benzinu a nafty ještě o nějakých 30 až 40 haléřů, podobným způsobem ale porostou i ceny ve většině zemí Evropy. V červenci a zřejmě i srpnu budeme platit za benzin a naftu v průměru kolem 27 korun.

Nynější cena v době před startem dovolených je nejnižší od roku 2005, tedy od doby, kdy kartová společnost CCS průměrné ceny z většiny tuzemských veřejných čerpacích stanic vyhodnocuj­e. Levnější tankování sice řidiči v Česku zažili například v lednu 2005 a 2009, ale před prázdninov­ými měsíci pak cena vyskočila výš, než za kolik prodávají pumpy dnes.

Nejlevnějš­í v historii

„Blíží se hlavní sezona, ropa zdražuje, ekonomika mnoha zemí se vzpamatová­vá z krize. Takže rostou i ceny pohonných hmot. Přesto ale zdražení po cenovém propadu v jarních měsících je jen velmi pomalé. A s výjimkou Polska máme nyní nižší ceny než mnoho okolních i vzdálených zemí,“připomíná expert České asociace petrolejář­ského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Jeho slova dokládají i data společnost­i CCS. Za poslední měsíc podražil benzin a nafta o 70 haléřů, tedy jen o jednotky haléřů denně. A podobné tempo bude pokračovat, cenová výhoda oproti zahraničí zůstane.

V lednu zahájený, místy až neskutečně rychlý propad cen ropy ze 60 dolarů za barel až k dlouho nevídaným méně než 20 dolarům trval do konce dubna. Pumpy na to reagovaly zlevňování­m až k ceně 25,6 koruny za litr benzinu. Počínaje květnem ale černé zlato postupně zdražuje, aktuálně k více než 40 dolarům. U benzinek nastal obrat směrem vzhůru po prvních květnových týdnech.

Zdražení, byť pomalému, pomáhá postupná obnova koronakriz­í poničených ekonomik, ale také dohoda Saúdské Arábie, Iráku a dalších zemí kartelu OPEC s Ruskem o snižování objemu těžby. To tlačí vzhůru nejen ropu, ale následně i ceny benzinu a nafty na evropské burze v Rotterdamu. V Česku tento cenový nárůst ale brzdí v současné době kurz koruny, posilující vůči dolaru, z jehož cen se kalkulují velkoobcho­dní ceny v Evropě, tedy i pro české benzinky.

Tankování u nás tak zůstává nadále z nejlaciněj­ších v historii. Pokud bychom vzali v potaz cenu benzinu poměrem k průměrné mzdě, tankujeme nyní pohonné hmoty nejlaciněj­i od konce druhé světové války. Za nynější průměrnou hrubou mzdu lze koupit pětkrát víc benzinu než například v roce 1953 a šestkrát víc než v roce 1990.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia