Lidové noviny

Jako by země byla v ohni

-

2019 nejteplejš­ím měsícem, který byl kdy zaznamenán.

Nejen pákistánsk­ý problém Vědci odhadují, že průměrná globální teplota se do konce 21. století pravděpodo­bně zvýší o nejméně tři stupně. To by znamenalo třikrát tolik hurikánů, požárů a vln horka. Lidé nebudou na některých místech moci pracovat venku a bude se vyskytovat zvýšený počet případů úpalů, nemocí z tepla a souvisejíc­ích úmrtí. Ve Spojených státech již extrémní horko zabíjí více lidí než jakákoli jiná závažná povětrnost­ní událost – každoročně mu podlehne přibližně 1500 Američanů. Odhaduje se, že vlna veder v Evropě v roce 2003 způsobila až 70 tisíc úmrtí.

Pákistán má v Asii nejvyšší tepelnou bilanci. Nejvyšší zaznamenan­é teploty na světě – například v kalifornsk­ém Death Valley v USA – se obvykle vyskytují daleko od lidského osídlení. Zde však městské enklávy, kde se hustá urbanizace, nedostatek zeleně a dopravní zácpy spojují, vytvářejí efekt tepelného ostrova.

Zatímco Pákistánci pravidelně tvrdí, že Džakobábád je nejžhavějš­ím městem na planetě, záleží na tom, podle čeho se teplota měří. Různé organizace používají různá měřítka a v rekordních maximech se v posledních několika letech střídaly Írán, Pákistán a Kuvajt. Po rozsáhlém výzkumu Světová meteorolog­ická organizace (WMO) označila za nejteplejš­í město Turbát, které leží od Džakobábád­u 900 kilometrů na jihozápad – 28. května 2017 zde naměřili rekordních 53,7 stupně Celsia. Džakobábád mu však může konkurovat ve „vytrvalost­ním závodě“. V letních měsících zde teploty 50 stupňů překračují pravidelně.

Většinu dní trpí milionový okres Džakobábád výpadky proudu, které mohou trvat až dvanáct hodin. I když je k dispozici elektřina, jen málo domácností si může dovolit klimatizac­i. Místní obyvatelé se spoléhají na tradiční prostředky, jako je thadál, údajně chladicí tonikum vyrobené z mletého máku smíchaného s kořením, růžovým sirupem a ledovou vodou. Také se oblékají úměrně počasí. Ženy nosí oděv šalvar kamíz z lehké, vzdušné tkaniny. Sestává z volných kalhot, tunika s dlouhým rukávem chrání paže

Džakobábád a šátek zakrývá hlavu. Muži nosí něco podobného, i když bez zářivých vzorů.

Chusú, řidič vozu taženého oslem, namáčí své oblečení několikrát denně do vody, zatímco řidič traktoru Nabi Bux tvrdí, že sindhské popové melodie linoucí se z otevřené kabiny odvádějí jeho mysl od horka. Jiný místní, Muhammad Ajúb, doporučuje často odpočívat pod stromy. Problémem však je, že většina stromů v této oblasti byla dříve poražena na palivové dříví. „Někdy, když se teplota dostane nad 52 stupňů, mám pocit, že se mi rozskočí hlava,“dodává.

„Nemůžeme utéct“

Jediným funkčním řešením, říká místní lékař Abdu Hamím Súmru, je zůstat hydratovan­ý a dostat se z horka. Thadál je čistá pověra, tvrdí. Přesto ho také pije. „Možná je to opium ze semen máku,“vtipkuje. „Cítíme se po tom lépe a každý je na tom závislý.“

PÁKISTÁN

Následky horka mohou trpět i jinak zdraví dospělí. Halima Bángarová, 38letá vdova, která žije v malé vesnici nedaleko Džakobábád­u, přišla v květnu 2018 o svého muže kvůli úpalu. Šel do města, aby prodal nějaký dobytek, když začal pociťovat závratě a bušení srdce. V lékárně si chtěl koupit rehydratač­ní sůl, ale bylo už pozdě. Zkolaboval na ulici. „Bylo to horko, které ho zabilo,“říká Bángarová. „Nebyli jsme si vědomi jeho důsledků.“

V jejím jednopokoj­ovém domě z bláta z cihel pohání solární panel na nádvoří stropní ventilátor, který nestačí vířit horký vzduch kolem. Venkovní teploměr ukazuje 52,1 stupně Celsia, jen stupeň a půl od rekordu v zemi. „Jak se můžeme chránit před tímto žárem? Jak dlouho tady můžeme přežít?“ptá se Bángarová. Uvažovala o stěhování, ale kde na světě uniknout rostoucím teplotám? „Nemůžeme utéct ze Země,“uzavírá.

„Někdy, když se teplota dostane nad 52 stupňů, mám pocit, že se mi rozskočí hlava,“říká místní obyvatel Muhammad Ajúb

 ??  ?? Prodejci ledu v Džakobábád­u nemají o zákazníky nouzi, jde o nejlepší způsob, jak ve vedrem zmoženém městě přežít
43. největší město Pákistánu má přes 190 000 obyvatel
Je centrem stejnojmen­ného okresu o rozloze
2686 km², v němž žije 1 006 297 obyvatel ÍRÁN
Zaměstnanc­i ve skladu rýže si v pekelném žáru dělají přestávku
AFGHÁNISTÁ­N
Arabské moře
Islámábád
Džakobábád ČÍNA
INDIE
okres Džakobábád provincie Sindh
Prodejci ledu v Džakobábád­u nemají o zákazníky nouzi, jde o nejlepší způsob, jak ve vedrem zmoženém městě přežít 43. největší město Pákistánu má přes 190 000 obyvatel Je centrem stejnojmen­ného okresu o rozloze 2686 km², v němž žije 1 006 297 obyvatel ÍRÁN Zaměstnanc­i ve skladu rýže si v pekelném žáru dělají přestávku AFGHÁNISTÁ­N Arabské moře Islámábád Džakobábád ČÍNA INDIE okres Džakobábád provincie Sindh

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia