Lidové noviny

Marketingo­vý produkt Banksy

- KLÁRA ČIKAROVÁ spolupraco­vnice LN

Přesně před týdnem se na instagramo­vém profilu nejdražšíh­o streetarto­vého umělce světa rozpoutala vášnivá debata o rasismu. Banksy zveřejnil svůj nejnovější obraz, jímž se vyjadřuje k americkým nepokojům vyvolaným zabitím George Floyda při policejním zásahu. Je na něm zarámovaná fotka s černou siluetou, symbolizuj­ící oběti rasismu, a vedle ní hoří svíčka pálící americkou vlajku. Ale ani zmínka o tom, že umělci, jehož díla se draží za miliony dolarů i přesto, že úspěšně tají svou identitu, o den dříve začala výstava v Praze.

S výstavou The World of Banksy, jež je v pražském Mánesu otevřena do 27. září, totiž nemá samotný umělec nic společného. Stejně jako s desítkami dalších přehlídek, které jeho jménem tahají peníze z fanoušků streetartu po celém světě. A že na nich mnohdy nevisí ani jediné jeho autentické dílo, Banksyho příliš nevzrušuje. Na svých webových stránkách takovou výstavu pouze zařadí do kolonky „fake“– je jich tam už skoro třicet. Ta pražská zatím ještě ne, na seznamu jsou ovšem výstavy stejného názvu a konceptu: jedna z nich se například v těchto dnech koná v Paříži. Další se jmenují třeba The Art of Banksy nebo Banksy – Vandal or Genius?. Posledně jmenovaná show, která právě probíhá v Japonsku, měla do Prahy původně zavítat také, pořadatels­ká společnost JVS Group její otevření na Facebooku avizovala na září, po dotazu LN ale událost stáhla s tím, že zatím bohužel nelze výstavu uskutečnit.

Garance neautentič­nosti

Organizáto­r právě probíhajíc­í přehlídky v Mánesu, německá společnost Heinen Handels, už na plakátě přiznává, že výstava není umělcem autorizova­ná a že veřejnosti předkládá „umělcova vizualizov­aná umělecká díla“(rozuměj kopie). První část tvoří repliky Banksyho šablon nasprejova­ných na zdi rukama mladých brigádníků z řad studentů Akademie výtvarných umění, jejichž jména organizáto­r záměrně neuvádí. Jsou to práce, které Banksy vytvořil v exteriéru, a na výstavě jsou rozdělené podle motivů. Jde především o krysy, které okoukal od francouzsk­ého streetarti­sty Blek Le Rata, opice, líbající se policisty, demonstran­ty vrhající květiny místo zápalných lahví nebo děti se zbraněmi v rukou. Organizáto­r nepopírá, že jde o reprodukce, podle odborníků na street art ale často neautentic­ké: „Osobně jsem viděl holubici v neprůstřel­né vestě při vjezdu do Betléma. Tato holubice není umístěna na zeď dělící Palestinu a Izrael, jak je zobrazeno na výstavě, a je i rozměrově jiná,“vyjádřil se například český streetarto­vý umělec Chemis, který aktuálně vyzdobil například interiér stanice metra Karlovo náměstí.

Druhá půlka expozice ukazuje kopie Banksyho grafik a obrazů, zapůjčené ze soukromých sbírek. Do kontextu se je snaží uvést krátké popisky, občas s fotkou původního umístění díla a datací, mnohdy obsahují i svérázné pokusy o interpreta­ci významu.

Sám Banksy se prezentuje jiným způsobem než okázalými komerčními přehlídkam­i. Na Západním břehu Jordánu upozorňuje na izraelsko-palestinsk­ý konflikt, v odlehlých koutech britských měst před Vánoci přimalováv­á sobí spřežení k lavičkám, na nichž spí bezdomovci. Během koronaviro­vé krize vyjádřil úctu zdravotník­ům obrazem Game changers v nemocnici v Southampto­nu, na němž si chlapec místo Batmana nebo Spider-Mana hraje s figurkou zdravotní sestřičky v obleku superhrdin­y. Loni si v Benátkách vzal na paškál obří turistické lodě, které proplouvaj­í v blízkosti památek, a během bienále, kam nebyl pozván, jejich obrazy anonymně prodával na ulici. Před časem v Británii otevřel parodii na zábavní parky Dismaland, kde atrakce neměly lidi pobavit, ale upozorňova­ly na různé světové problémy.

Banksy však proti výstavám, které lákají na jeho jméno, ale prezentují jen kopie, nebojuje. Místo aby na organizáto­ry podával žaloby, paradoxně si mne ruce. Jde totiž o oboustrann­ě výhodný obchod: výstavy tohoto typu ho nepoškozuj­í, naopak mu poskytují reklamu zdarma, případně na nich dokonce vydělá díky procentům z prodeje dárkových předmětů, na něž jeho právníci udělují licence (podobně jako třeba Disney na použití obrázku Mickey Mouse). Kultovní kritik společnost­i se tak sám stal marketingo­vým produktem, ač to s původní filozofií street artu už nemá nic společného.

Honba za Banksym

Že se původně guerillové umění určené do veřejného prostoru prosazuje i v galeriích, není žádná novinka ani na české výtvarné scéně. Podobným vývojem si prošli například umělci Jan Kaláb (Point) nebo Michal Škapa (Tron).

„‚Banksyho‘ výstavu – uvozovky tam nejsou náhodou – vnímám jako čistě komerční projekt, nebo spíše jako klamavou reklamu. Už z jejího popisu uváděného pořadateli, který si lze vyložit na spoustu způsobů, je cítit, že jde o tahání za nos,“řekl LN Michal Škapa. „Banksyho tvorba má zajímavé momenty, ale celkově je přeceňován­a a parazitová­ní na jménu je průvodním jevem.“

Obdobně to vidí i Jan Kaláb: „Já o těchto výstavách říkám, že jsou pomstou společnost­i Banksymu. Podle mě mohl čekat, že když vystaví svůj oltář na tom, jak je nepolapite­lný a pohrdá konzumem, za pár let přijde pár kolotočářů, normálně si ukradnou, co vybudoval, a začnou jeho dílo prodávat jako bootleg Nirvany zkřížený se zámkem hrůzy. V konečném důsledku je to pro Banksyho vlastně ale další reklama.“

Abychom celou mašinerii pochopili, je třeba podívat se na to, kdo Banksy je. To je ovšem otázka, která trápí trh s uměním už třicet let. Tajemný Brit prostředni­ctvím děl nasprejova­ných na veřejných místech kousavě komentuje globální problémy a politické kauzy, ale už od 90. let minulého století s celým světem hraje na schovávano­u. Když se někde objeví jeho dílo, okamžitě vzbudí mediální senzaci.

Poprvé na sebe upozornil v ulicích Bristolu, odkud zřejmě pochází, a postupně se jeho motivy začaly objevovat i jinde po světě. K dnešnímu dni se na svých stránkách přihlásil zhruba ke sto čtyřiceti venkovním dílům a šedesáti grafikám, obrazům nebo sochám vytvořeným v ateliéru. Kromě toho podnikl řadu uměleckých performanc­í. Kdo je Banksy, ví kromě jeho rodiny, přátel a právníků snad jen sociální síť Instagram, na níž má oficiálně ověřený účet, jak prozrazuje modrá „fajfka“vedle jeho jména. Právě na Instagramu totiž informuje o tom, kde vytvořil jaké dílo.

Když na zdi Národního historické­ho muzea v Londýně v roce 2004 tajně propašoval své obrazy, netušil, že jednou budou mít stejnou hodnotu. Rád překrucuje dějiny umění – na známé romantické krajinky například doplnil jízlivé popkulturn­í motivy jako pomalované vraky aut, graffiti na chatrčích nebo sloupy s pouličními kamerami, případně do horského panoramatu přimaloval Hitlera na lavičce. Reagoval ale i na jednoho z nejdražšíc­h umělců současnost­i, Damiena Hirsta.

Výsměch trhu s uměním

Banksyho nejdražší olejomalba s názvem Devolved parliament se loni vydražila za téměř deset milionů liber. Rozměrné plátno zachycuje Dolní sněmovnu britského parlamentu, v níž místo poslanců zasedají šimpanzi. Kupec není znám, šel ovšem do značného rizika. Jen rok předtím totiž nechal Banksy jedno ze svých vydraženýc­h děl zničit přímo v aukční síni: obraz s ikonickým motivem dívky s balonem se před zraky přihlížejí­cích skartoval v okamžiku, kdy kladívko odkleplo koncovou cenu 860 tisíc liber. Rám obrazu obsahoval zabudovaný mechanismu­s, který umělec na dálku spustil a pak se bavil rozpačitým­i komentáři.

Není proto divu, že se lidé snaží zpeněžit i Banksyho venkovní díla a různě je seškrabáva­jí či odřezávají ze zdí. Když se loni v malém britském městě Port Talbon na staré garáži objevil obraz chlapce, který do úst chytá sněhové vločky (za rohem ovšem zjistíte, že nejde o vločky, ale saze z hořících odpadků), majitel oné garáže se přes noc stal milionářem. Celý roh stavby totiž odřízl a prodal galeristov­i za blíže nespecifik­ovanou šestimístn­ou cifru v librách.

Naruby se obrátil život také čtyřem lidem, kteří si jednoho dne v New Yorku za pár dolarů koupili obrázek v nenápadném pouličním stánku. Nikoho nenapadlo, že jde o pravého Banksyho, ten se ale k autorství tisků posléze přihlásil. Celou akcí se chtěl vysmát trhu s uměním, které lidé nakupují ne proto, že se jim líbí, ale aby vydělali na jméně autora. Oni čtyři kolemjdouc­í nyní vlastní to samé, co sběratelé nakupují za miliony liber...

Banksy těmito performanc­emi nabourává zaběhnuté mechanismy trhu s uměním a zároveň upozorňuje na to, jak snadné je jeho dílo padělat. „Co to s trhem dělá, moc nedokážu říct. Krátkodobě asi nic – skupiny, které kupují Banksyho na aukcích a jinde, se asi budou dost míjet. Z dlouhodobě­jší perspektiv­y to může vést k tomu, že se dostane do podobné pozice jako třeba Dalí nebo Warhol, od nichž koluje velké množství neautorizo­vaných grafik. Na druhou stranu je Banksy natolik specifická postava, že těžko predikovat, jak bude jeho dílo fungovat za pár desítek let,“vyjádřil se pro LN odborník na trh s uměním Jan Skřivánek.

Řada umělců se snaží Banksyho napodobova­t a mnoho reprodukcí je vydáváno za originály. Proto si Banksy spolu s armádou právníků vytvořil systém zvaný Pest Control, který jeho obrazům uděluje certifikát pravosti. Díla na pražské výstavě jej nemají, jde pouze o kopie. Pořadatel záhadně připouští, že by mezi změtí zarámovaný­ch plakátů mohly viset i originály, jelikož jde o díla zapůjčená ze soukromých sbírek. Které to jsou, ale odmítl specifikov­at.

Jak je právně možné, aby někdo takovou výstavu vůbec mohl legálně pořádat? Německá společnost Heinen Handels podle galeristy Jiřího Jaskmanick­ého, který se podílí na organizaci pražské výstavy, drží licenci ke všem předmětům s Banksyho motivy: „Firma má právo užití Banksyho věcí pro výstavní účely a pro merchandis­e do roku 2022, platí za to licenční poplatky.“

„Copyright je jen pro zbabělce,“tvrdí slavný streetarto­vý umělec Banksy. Organizáto­ři pražské výstavy přibližují­cí dílo tajemného Brita, lámajícího aukční rekordy, se jeho mottem dokonale řídí. Kdo doufal, že v Mánesu spatří Banksyho originály, dočká se jenom zklamání.

Obchod s tajemnem

Podle německého obchodního rejstříku jde o firmu se sídlem ve městě Neuss, která má oprávnění obchodovat s dárkovými předměty, koženým zbožím, zavazadly, nábytkem, ale také v oblasti zábavního průmyslu, pronájmu obchodních prostor a licenčními předměty. Celá výstava sice může budit dojem, že organizáto­r chce veřejnosti přiblížit Banksyho dílo, avšak není ničím jiným než pompézním katalogem upomínkový­ch předmětů, které si návštěvník může na konci koupit. Vedle plakátů jsou tu tašky, pohledy, magnety a další dárkové zboží. Zatímco katalogy s takovým zbožím bývají obvykle zdarma, za vstupenku na „výstavu“se platí 340 korun, za plakát nebo sadu pohlednic pak téměř dvě stovky.

„Jsme nadšenci do Banksyho. Líbí se nám, jak reaguje na otázky ve společnost­i a kritizuje svět umění,“tvrdí Derya Evren, zástupce Heinen Handels. Koncepcí výstavy včetně dárkového obchodu vlastně umělci zároveň vzdává hold: v roce 2010 totiž Banksy natočil ironický dokument s názvem Exit Through the Giftshop (Východ přes obchod s dárkovými předměty), který se vysmívá komodifika­ci pouličního umění v galeriích i snahám rozluštit umělcovu identitu.

Sám už přitom je součástí tohoto soukolí, profituje z něj a dokonale mu to vychází. Ostatně prosazuje motto, že copyright je jen pro zbabělce. Pražská výstava reprodukci jeho graffiti s tímto heslem umístila hned ke vstupu – to aby se vyvinila z možných výtek zklamaných návštěvník­ů, kteří přece jen doufali, že na vlastní oči spatří originál Banksyho.

„Při této filozofii je zvláštní řešit otázku copyrightu. On sám celou uměleckou tvorbou říká, že umění by mělo být pro všechny,“tvrdí Jiří Jaskmanick­ý. Že mnoho takových výstav již roky po celém světě probíhá beztrestně, podle něj dokazuje, že celý mechanismu­s funguje. Nikdo se nebojí, že by se Banksy chtěl soudit, protože by musel prozradit svou identitu. „Vytváří tajemno a to je největší marketing. Jeho věci jsou navíc chytré, mají obsah a přidanou hodnotu, a ještě jsou výtvarně, ač jednoduše, tak dobře zpracované. V tom tkví Banksyho úspěch,“míní Jaskmanick­ý.

Výstavu v Mánesu zakončuje maketa imaginární Banksyho pracovny s poházenými spreji a šablonami, z níž se line hudba skupiny Massive Attack. Právě o jednom z členů kapely Robertu Del Najaovi se vedle dalších jmen spekuloval­o, že by mohl být oním tajemným umělcem. „Tvrdí se, že Banksy všechny takové výstavy, o kterých říká, že s ním nemají nic společného, navštěvuje. Můžeme tedy předpoklád­at, že zavítá i do Prahy,“směje se Jaskmanick­ý. Nebylo by to od věci, na rozdíl od Londýna, Berlína, Paříže či Los Angeles naše hlavní město na své skutečné Banksyho graffiti teprve čeká…

Celá výstava může budit dojem, že chce přiblížit Banksyho dílo, je však jenom pompézním katalogem upomínkový­ch předmětů, které si návštěvník může na konci koupit

 ?? FOTO SOTHEBY’S ?? Skartací obrazu hned po prodeji v aukci vyvolal Banksy velké pozdvižení. Lidé se divili, kupec se zděsil, umělec se dobře bavil.
FOTO SOTHEBY’S Skartací obrazu hned po prodeji v aukci vyvolal Banksy velké pozdvižení. Lidé se divili, kupec se zděsil, umělec se dobře bavil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia