Lidové noviny

Kdo je šedá eminence italské politiky?

- VÍT ŠTĚPÁNEK

ŘÍM/PRAHA Ve škole se mu němečtí spolužáci posmívali, že je „jenom Ital“. Hltal spisy Karla Marxe i Che Guevary, dnes mu prý ale krajní levice nic neříká. Neváhá se pochválit („všichni byli ohromeni, jak jsem dobrý“), na druhou stranu si klidně přisadí ke vtipům na účet své vlastní homosexual­ity.

Rocco Casalino, sedmačtyři­cetiletý mluvčí italského premiéra Giuseppe Conteho a šéf jeho tiskového odboru, se na veřejnosti ukazuje v perfektně padnoucím obleku, jeho kariéra však rozhodně není tuctová. A ve svém životaběhu má i momenty, které se v oficiálníc­h životopise­ch příliš často nevyskytuj­í.

Casalino se dostal do veřejného povědomí v roce 2000 účastí v televizní reality show Velký bratr. Podle svých slov tehdy v sobě objevil

„určité rysy exhibicion­ismu“a zřejmě se mu to osvědčilo, protože se dostal až do předposled­ní epizody. Pak už to šlo ráz na ráz: Casalino začal migrovat nejprve jako host, později jako moderátor a komentátor mezi řadou italských televizníc­h kanálů. Spektrum bylo široké, od čisté zábavy přes publicisti­ku až po tvrdý hazard.

S politikou začal Casalino koketovat krátce poté, co jeho „kolega z branže“, populární komik a účastník řady televizníc­h show Beppe Grillo založil populistic­ké Hnutí pěti hvězd (M5S). Kandidatur­u v regionální­ch volbách v Lombardii v roce 2011 ještě Casalino vzdal, ale už o tři roky později se stal mluvčím senátního klubu M5S. Svých bohatých zkušeností s mediálním světem dokázal využít až na dřeň: v kuloárech se brzy začalo šuškat, že o tom, který politik M5S do které veřejné debaty půjde rozhoduje jediný člověk: Rocco Casalino. Mluvilo se o „blackliste­ch“novinářů i o tom, jak se Casalino snažil úkolovat moderátory co do aranžmá debat.

Jeho hvězdnou hodinu pak předznamen­aly parlamentn­í volby v březnu 2018, po nichž se M5S – tehdy pod vedením současného ministra zahraničí Luigiho Di Maia – dostalo do vlády. Nový premiér se hledal několik měsíců a nakonec se jím stal do té doby neznámý profesor práva Giuseppe Conte. A do vládního paláce si sebou přivedl Casalina jako tiskového mluvčího.

„Malá“kancelář, velký plat Conte je technicky bezpartijn­í, byť jej italská média považují za názorově blízkého Hnutí pěti hvězd. V tom spočívá i dvojznačno­st Casalinovy role: nejednou se jej novináři ptali, v jaké roli že to vlastně vystupuje.

Casalino sice nepopírá, že s Hnutím pěti hvězd komunikaci nepřerušil, od doby, kdy je Conteho mluvčím, ale svým starým přátelům prý pouze „několikrát podal pomocnou ruku“. A že by snad nějak tahal za zákulisní nitky odmítá. „O tom teď rozhoduje Di Maio, on je přece šéfem,“řekl loni podle listu Corriere della Sera Casalino (Di Maio na funkci předsedy M56 rezignoval v lednu 2020). Casalinovo­u pozicí neotřásla ani politická krize na podzim 2019, kdy se sice vyměnil koaliční partner M5S (krajně pravicovou Ligu vystřídala středolevá Demokratic­ká strana), premiérem se ale znovu stal Conte. A na své pozici zůstal i „spin doktor“Casalino. Jedna z historek, kolujících kolem Casalina, popisuje scénu, když se poprvé dostavil do římského paláce Chigi, oficiálníh­o sídla italského premiéra. „To je nějaké malé, ne?“měl říci Casalino poté, co jej uvedli do kanceláře tiskového mluvčího.

Malý ale rozhodně není Casalinův plat. U jeho jména „svítí“částka 169 557 eur (v přepočtu více než 4,5 milionu korun) za rok, což je více než základní plat poslanců, senátorů, i samotného premiéra.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia