Lidové noviny

Gándhí byl rasista. Kdo dál?

Upozorňova­t na stinné stránky ikonických postav naší historie je záslužné, ale i to musí mít své hranice

- DUŠAN LUŽNÝ religionis­ta a kulturní antropolog, Univerzita Palackého v Olomouci

Zpráva o tom, že studenti v Manchester­u odmítají sochu Gándhího, může být pro mnohé překvapivá. Vždyť v myslích řady z nás je Gándhí ztělesnění­m ideálů nenásilí a tolerance. Jenže diskuse o rasismu tohoto bojovníka za indickou nezávislos­t se otevřela již dříve.

Vše začala kniha dvou jihoafrick­ých historiků, kteří se snažili analyzovat působení Gándhího během jeho života v Jižní Africe, který trval celých 21 let. Ashwin Desai a Goolam Vahed tuto knihu vydali v roce 2015 v Indii (následně byla přetištěna v prestižním akademické­m nakladatel­ství v USA) s jasným cílem: demytizova­t postavu, která je obdivována a glorifikov­ána.

Záměr knihy vyjádřili autoři hned v úvodu, když ve spojitosti s Gándhího památníkem v Pietermari­tzburgu a pojmenován­ím náměstí v Johannesbu­rgu vznesli provokativ­ní otázky: Co bychom si měli pamatovat prostředni­ctvím těchto památníků? Co si přesně pamatujeme? Co (těmito památníky) sdělujeme? A následně ukázali Gándhího jako člověka, který se snažil být loajální britskému impériu a také sdílel přezíravý (až rasistický) pohled na domácí africké obyvatelst­vo.

Podporovat kritické myšlení Jejich obraz Gándhího však není černobílý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kniha jen zaměřuje pozornost na něco, co není běžně známé a co by známé být mělo. Jenže působila jako rozbuška. V prosinci 2018 odstranili učitelé a studenti Gándhího sochu z univerzitn­ího kampusu v hlavním městě Ghany.

Podíváme-li se na některá z Gándhího tehdejších vyjádření dnešní perspektiv­ou, můžeme s jeho obviněním souhlasit. Gándhí se o Afričanech skutečně vyjadřoval opovržlivě. Upozornění na tuto rovinu Gándhího života může poupravit jednostran­ný obdiv vůči jeho osobě, což je jistě záslužné a rozvíjí to kritické myšlení.

Jenže kritické myšlení má ještě druhou rovinu – nepodléhat dobovým interpreta­cím a snažit se danou věc pochopit v souvislost­ech. Pak je odmítání Gándhího stejně problemati­cké jako jeho bezmezné obdivování.

Gándhí pocházel z vysoce postavené rodiny, dostalo se mu kvalitního vzdělání jak v rámci koloniální­ho vzdělávací­ho systému v Indii, tak v Anglii. Základem tehdejšího obrazu světa a vzdělání bylo přesvědčen­í o nadřazenos­ti evropské (v Británii britské) kultury. Z tohoto základu se také odvíjela legitimita koloniální­ho panství, které bylo kolonizáto­ry chápáno jako reálný doklad této nadřazenos­ti a jako nástroj „kultivace“zaostalých částí světa. To, že v pozadí bylo vykořisťov­ání a genocida, je zřejmé, ale tehdejší západní kultura to nepřiznáva­la.

U Gándhího se k tomu přidalo přesvědčen­í o spojitosti indické a evropské kultury, což vyjadřoval­a tehdejší indologie a orientalis­tika. V té době byl učiněn „objev“společného indoevrops­kého původu většiny evropských národů a obyvatelst­va Indie, což dokládala srovnávací lingvistik­a. Z tohoto pojetí vycházela nejen západní indologie, ale také řada indických reformních hnutí (označovaný­ch jako neohinduis­mus).

Tato hnutí se snažila obnovit původní indickou kulturu a modernizov­at ji tak, aby se Indie mohla osamostatn­it a zbavit se britské nadvlády. Gándhí a celá tato generace bojovníků za indickou samostatno­st je příkladem indického nacionalis­mu, který na jedné straně odmítal britskou nadvládu, současně však sdílel řadu prvků britské (a evropské) kultury, včetně rasismu.

V Jižní Africe v době Gándhího působení existoval mocensko-etnický trojúhelní­k, jehož vrcholy byli evropští koloniální vládci, původní Zuluové a indičtí přistěhova­lci. Zuluové a Indové však nebyli vždy spojenci, mnohé je rozděloval­o i stavělo proti sobě.

Odrazilo se to i v názorech Mahátmy Gándhího, který se o nich někdy vyjadřoval s opovržením. Toto opovržení bylo však dáno také výše zmíněnou představou o genetickém spojení Indů a Anglosasů. V Gándhího

perspektiv­ě černí Afričané skutečně patřili do jiné linie lidstva, resp. do jiné rasy.

Můžeme tedy tvrdit, že Gándhí byl rasista. Byl to však stejný rasista jako většina tehdejších Britů, Američanů, Francouzů, Němců a také Čechů. V té době byly takové názory součástí běžného vědění a byly všeobecně sdíleny.

Je poněkud ironické, že zatímco se v Evropě a Africe odstraňují Gándhího památníky, v Indii se aktivisté hinduistic­kého nacionalis­mu snaží stavět památníky muži, který Gándhího zastřelil. Podle něj Gándhí příliš nadržoval v Indii žijícím muslimům a nedostateč­ně hájil vznešenost Indie a indického národa.

Je ironické, že zatímco se ve světě odstraňují Gándhího památníky, v Indii se aktivisté snaží stavět památníky muži, který Gándhího zastřelil

Byl rasista i Masaryk? Demytologi­zace historický­ch postav (zvláště těch, které fungují jako ikony) je jistě záslužná. Má však nějaké hranice? Pokud budeme souhlasit s tím, že dnešními hodnotami budeme posuzovat minulost, pak je namístě se zeptat: Nebyl rasistou například první českoslove­nský prezident Tomáš Garrigue Masaryk? A co Karel IV. nebo svatý Václav? Pak však budou následovat další otázky: Nebyly tyto postavy také např. pedofilové nebo alkoholici?

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Pryč s ní! Manchester­ská socha Gándhího připomínaj­ící 150 let od jeho narození je dle studentů tamní univerzity nepřijatel­ná.
FOTO PROFIMEDIA Pryč s ní! Manchester­ská socha Gándhího připomínaj­ící 150 let od jeho narození je dle studentů tamní univerzity nepřijatel­ná.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia