Lidové noviny

Není kmene bez totemu

Každý potřebuje alespoň nějaký soukromý kultík osobnosti

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Deset nejvyšších soch světa rozhodně nesvědčí o nadvládě bílého muže. Průběžně aktualizov­aný žebříček na Wikipedii vede 182 metrů vysoký pomník indického politika Sardára Vallabhbhá­íha Patéla, jednoho z otců indické nezávislos­ti vybojované na Britech. Následují tři sochy Buddhy v rozmezí 128 až 100 metrů (v Číně, Myanmaru a Japonsku). Páté místo zaujímá stometrové zpodobnění – zjednoduše­ně řečeno – japonské buddhistic­ké bohyně Kannon v městě Sendai. Její osmaosmdes­átimetrová verze z města Ašibecu je devátá. Její čínská varianta Kuan-jin se tyčí do výše 99 metrů, což aktuálně stačí na šestou příčku. Sedmá patří pomníku Petra Velikého v Moskvě, kterému ale do první desítky (čili k 98 metrům) hodně pomohl protáhlý stěžeň lodi, na níž car, jenž údajně Rusku okno do Evropy prorubal, stojí. Zlatý thajský Buddha na osmém místě by proto mohl podat protest, neboť k 92 metrům dosahuje špička jeho čepičky. Místo toho se jen tajemně usmívá. První desítku pak uzavírá ruská Matka vlast z Volgogradu, dříve Stalingrad­u, jež od roku 1967 upomíná na vítězství ve stalingrad­ské bitvě. Jde prý ale o nejvyšší sochu v Evropě (má 85 metrů plus drží 33 metrů dlouhý meč). Panují spory, která z živých žen byla předlohou, zda diskařka Nina Dumbadzeov­á, nebo choť sochaře Věra Vučetičová, či servírka restaurace Volgograd Valentina Izotovová.

A ještě jednu netaktnost nutno doplnit: v první desítce jde o zástupkyni rozhodně nejstarší, všechny ostatní sochy vznikly po roce 1989, indický lídr roku 2018.

Jak houby po dešti

Genderově je top desítka jen mírně nevyvážená (šest mužů, čtyři ženy), avšak religiózně v ní zcela neproporčn­ě dominuje buddhismus se sedmi sochami, z geografick­é perspektiv­y pak přímo drtivě Asie. Na světě aktuálně stojí 134 soch vysokých alespoň 30 metrů. A rostou jak houby po dešti – jen za posledních deset let jich vzniklo 53! Zcela u nich převládá náboženská tematika, přičemž kromě buddhismu patří výrazné zastoupení i hinduismu, křesťanstv­í spíše paběrkuje. Známý Kristus z Ria se krčí až na 131. místě, ostatně, aktuálně nejvyšším Kristem je ten z polského Świebodzin­u, jehož 36 metrů ale s bídou stačí na první stovku. Socha Svobody z New Yorku zaujímá 49. pozici. Bílý rasista ani otrokář se v prestižním klubu třicetimet­rových nenachází žádný. Tedy pokud za něj nebudeme považovat Kryštofa Kolumba, jehož upomínka v Seville ční do celkem směšných 35 metrů.

Proč tedy takový povyk, proč sledujeme vlnu strhávání či pomalovává­ní pomníků, jež neminula ani u nás dosud nezpochybn­itelnou autoritu Winstona Churchilla? Prostoru euroatlant­ické civilizace se aktuální primárně asijská vlna budování mohutných soch – příznačně – vyhýbá, avšak mnohé z těch nižších starých zrcadlí mocenské poměry starého světa, který pomalu míří na „smetiště dějin“, jak ostatně dokládá zmíněný globální sochorůst, nepřímo svědčící o vzestupu moci i sebevědomí asijského kontinentu. A to sochy nemohou odrážet růst islámu, neboť zapovídá figurální zobrazován­í.

„Ne, nepadne svět do rozvalin / Přes bolest, kterou zažívá. / Je v našich srdcích mrtvý Stalin / Silnější, než byl zaživa,“truchlil vzpurně po Stalinově smrti Pavel Kohout. Kdyby letenský pomník sovětského diktátora, tehdy pořád ve výstavbě, zůstal na místě, se svými ubohými patnácti metry by dnes patřil někam do třetí ligy. Kohoutovy verše ale shrnují podstatu budování pomníků – mají zafixovat, znesmrteln­it něčí odkaz nebo ideu. Ba přímo předmět víry. Poskytnout danému společenst­ví pevný bod v jinak děsivém vesmíru. Sloužit jako totem neboli jako symbol celku a totožnosti kmenové skupiny. A je samozřejmě velký rozdíl, zda se tak činí demokratic­ky zdola, nebo naopak příkazem shora.

Radikálně levicová Marxistick­o-leninská strana Německa (MLPD), jež nyní vyvolala menší rozruch vztyčením sochy Lenina údajně původem z Hořovic, představuj­e z tohoto hlediska sektu liliputáns­kých dinosaurů.

Koho chtějí aktivisté hnutí Black Lives Matter umístit na piedestaly po svržených rasistech?

Symbol změny epochy

Pád soch a vztyčování nových ale často vyznačují změnu epochy. U nás komunisté pokáceli pomníky Masaryka, které nahradili Leninové, Stalinové či Gottwaldov­é. Stalinův pomník na Letné poslala k zemi Chruščovov­a destaliniz­ace, když Nikita Sergejevič na dvacátém sjezdu komunistic­ké partaje v roce 1956 (zčásti) demaskoval dosavadní božstvo a ukázal na ďábelské rysy jeho tváře. Po roce 1989 se u nás Masarykové vrátili na svá místa, Leninové putovali do šrotu či do kopřiv (nebo, oklikou, k rudým dinosauřík­ům do Gelsenkirc­henu).

Koho ale chtějí aktivisté hnutí Black Lives Matter umístit na piedestaly po svržených rasistech? Ne, nejsou tak pokrokoví, že se bez soch obejdou, poněvadž není kmene bez totemu. Každý potřebuje alespoň nějaký soukromý kultík osobnosti, třeba v podobě popové hvězdy. Avšak Lenin se očím současných pokrokářů musí jevit jako příliš staromódní, určitě v oblasti genderu. A v Asii pak mohutní prastaré síly, kterým západní progresivi­smus moc vonět nebude.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia