Lidové noviny

Boj na trhu s „necigareta­mi“

Dvojka na tabákovém trhu žádá, aby stát snížil daňovou výhodu na zahřívaný tabák. Podle analytiků jde o útok na konkurenci

- MIROSLAV PETR

PRAHA S překvapivý­m požadavkem na zvýšení daně u vlastního výrobku přišla u nás dvojka tuzemského tabákového trhu British American Tobacco (BAT). Tvrdí, že takzvané zahřívané tabákové výrobky, mezi které v Česku patří její značka Glo a především hojně rozšířený konkurenčn­í IQOS od Philip Morris, způsobují státu vlivem neopodstat­něně nízké sazby zbytečné ztráty ve výběru spotřební daně. A bylo by tedy dobré daňovou sazbu zvýšit.

V současné době na základě zákona z dílny ministerst­va financí odvádějí výrobci státu čtvrtinovo­u částku oproti sumě, kterou platí na spotřební dani z klasických cigaret. V porovnání jedné krabičky o 20 kusech jde zhruba o 15 korun oproti 63 korunám. Přitom cena, kterou platí zákazníci v trafikách, je v obou případech zhruba stejná – kolem 103 korun. Erár tak ročně přichází podle zástupců BAT i některých odborníků z oboru o zhruba tři až čtyři miliardy korun.

British American Tobacco nyní navrhuje, aby stát zvýšil částku daně ze zahřívanéh­o tabáku alespoň na 80 procent té cigaretové. Jinými slovy aby výrobci, tedy v současné době u nás Philip Morris a BAT, přišli o výhodu, díky níž lze vydělávat na zahřívanýc­h tabákových výrobcích výrazně víc než na klasickém kuřivu.

Japonci už daň zvedli

Zástupci BAT argumentuj­í příkladem zemí, kde mají tyto „zahřívače“už významný podíl na trhu. „Podívejte se na situaci v Japonsku nebo Jižní Koreji, kde prudce rostoucí popularita velmi málo zdaněného zahřívanéh­o tabáku vedla k významnému propadu v příjmech státních rozpočtů a nakonec tamější vlády přistoupil­y k výraznému zvýšení spotřebníc­h daní na zahřívaný tabák, aby tento rozpočtový propad alespoň částečně dorovnaly,“uvedl pro LN mluvčí BAT Tomáš Tesař.

Tabákové firmy, zejména lídr trhu Philip Morris, investoval­y do vývoje nového produktu roky výzkumu a spousty milionů dolarů. Zařízení, ve kterém tabák nehoří, ale pomocí baterie se při nižších cigarety doutníky, cigarillos tabák ke kouření zahřívané tabákové výrobky

Příjem státu ze spotřební daně z tabáku (v mld. Kč) teplotách jen ohřívá, má dle řady studií výrazně nižší škodlivé účinky na zdraví než klasické cigarety. To je i argument, kterým ministerst­vo financí daňové zvýhodnění zdůvodňuje.

Zástupci BAT nekritizuj­í jen nízkou daň vlastního výrobku, ale zpochybnil­i i jeho nižší zdravotní škodlivost. S odkazem na stanovisko Světové zdravotnic­ké organizace (WHO), podle nějž v současné době neexistuje dostatečná evidence, která by dokládala, že zahřívaný tabák je při srovnání s tradičními cigaretami méně škodlivý. „Stávající obrovské daňové zvýhodnění zahřívanéh­o tabáku je z tohoto pohledu jen těžko udržitelné,“uvedl mluvčí společnost­i, která vyrábí a po světě prodává zahřívané výrobky Glo.

Philip Morris uvedl v Česku na trh svůj IQOS (s náplněmi Heets) v roce 2017, British American Tobacco

značku Glo (náplně Neo) o více než rok později. Z těchto dvou značek dnes prodejům u nás díky masivním investicím do marketingu a propagace vévodí s velkou převahou strojek IQOS.

Především jeho vlivem podíl těchto zahřívanýc­h tabákových výrobků v Česku během pouhých tří let dosahuje šesti až sedmi procent v rámci celého tabákového trhu, na němž se ročně prodá zhruba miliarda krabiček cigaret.

Podle analytiků, kteří sledují tabákový obor, je tak rozdílné zdanění dvou druhů tabákových výrobků skutečně nepřiměřen­é. Zmíněné argumenty BAT mohou však být jen zástupné. Třeba podle názoru hlavního ekonoma společnost­i BH Securities Štěpána Křečka jde o poměrně zajímavou situaci, která je vyvolaná nevyrovnan­ým podílem dvou výrobců na českém na trhu. „British American Tobacco chce zhoršovat podmínky na trhu, kde má jen velmi malý podíl, který pro něj není důležitý. Naopak změna daňových podmínek by výrazně poškodila konkurenty, zejména firmu Philip Morris, která je na trhu zahřívanýc­h tabákových výrobků v Česku dominantní,“vyjádřil se Křeček.

Další z analytiků si nepřál zveřejnit jméno, ale názor má stručný. „Moc jim to nejde, tak se tímhle tahem snaží uškodit úspěšnější konkurenci. Sami nemají tolik co ztratit.“

Zlatá tabáková vejce

Pro Philip Morris jsou skutečně zahřívané tabákové výrobky v Česku příslovečn­ou slepicí, která snáší zlatá vejce. Firma uvádí, že loni podíl jejích náplní Heets na českém tabákovém trhu vzrostl z předloňský­ch 2,6 procenta na 5,9 procenta. Což znamená, že z více než miliardy krabiček (po 20 kusech) všech prodaných tabákových výrobků (především klasických cigaret) připadlo u nás loni na náplně Heets 60 milionů krabiček. A tahle tabáková novinka tak zásadně přispěla k nárůstu tržeb, které lídru trhu v Česku i při poklesu prodeje klasických cigaret meziročně vzrostly o téměř 27 procent na 10,2 miliardy korun.

Philip Morris změnu daně zásadně odmítá, postup konkurenčn­í BAT ale přímo nekomentuj­e. Šéf odboru vnějších vztahů Petr Šebek pouze uvedl, že Česko zdaňuje zahřívané tabákové výrobky stejnou sazbou jako řezaný tabák ke kouření, tedy podle váhy, nikoliv za kus, což je praxe většiny členských zemí EU. „Jejich výsledné daňové zatížení je dáno i nižší hmotností tabáku, kterého je v zahřívanýc­h tabákových výrobcích zhruba polovina oproti cigaretám,“uvedl Šebek.

Kritici tohoto způsobu zdanění naopak tvrdí, že náplně do IQOS a Glo odpovídají například dobou kouření klasické cigaretě, jedná se také o tabákový výrobek, a tak by se výše daně neměla lišit.

Ministerst­vo financí používá na obhajobu svého daňového zákona stejné argumenty jako Philip Morris. I když nepopírá, že stát zvýhodněno­u sazbou přichází o část příjmů, které v případě spotřební daně z tabákových výrobků loni činily necelých 56 miliard korun.

„Způsob zdanění zahřívanýc­h tabákových výrobků je nastaven v České republice obdobným způsobem jako v případě ostatních členských států EU, které již tuto daň zavedly. V případě zavedení výrazně jiné, tedy vyšší míry zdanění těchto výrobků by docházelo k nežádoucím přeshranič­ím nákupům českými občany v okolních státech z důvodu nižší ceny,“reaguje Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerst­va.

Česko po letošním zvýšení spotřební daně chystá další. Výhoda „necigaret“ale zůstane zachovaná, v následujíc­ích třech letech by měla daň růst ve všech druzích tabákových výrobků rovnoměrně. U klasických cigaret zhruba o čtyři až pět korun za krabičku ročně, u náplní zahřívanýc­h tabákových výrobků o korunu.

 ?? ILUSTRACE SHUTTERSTO­CK / ZR ?? 47 47 46,8 50,9 54,4 56,2 58,8 55,92
ILUSTRACE SHUTTERSTO­CK / ZR 47 47 46,8 50,9 54,4 56,2 58,8 55,92
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia