Lidové noviny

České firmy vyhlížejí posily z ciziny

Ukrajinci drží české hospodářst­ví

- IVANA PEČINKOVÁ

PRAHA Vláda minulý týden opět otevřela dveře pro příchod pracovníků z takzvaných třetích zemí. Po zhruba tříměsíční přestávce vynucené koronavire­m se totiž znova rozeběhl proces přednostní­ho vyřizování víz pro montážní či stavební dělníky, řemeslníky, svářeče či servírky a další profese, které spadají pod vládní Program kvalifikov­aný zaměstnane­c. První větší vlna zaměstnanc­ů (zejména z Ukrajiny) by mohla do Česka dorazit po prázdninác­h. Vyřizování víz je totiž kvůli pandemii i přes vládní program komplikova­né.

Vízová agenda se kvůli koronaviru zastavila v polovině března a od poloviny května se začal provoz českých zastupitel­ských úřadů v zahraničí obnovovat. Pokud jde o vyřizování víz ve zrychleném režimu ve vládních programech ekonomické migrace, jako první přišli na řadu špičkoví experti, například IT specialist­é či vědci. Dále pracovníci ve zdravotnic­tví, sociálních službách, zemědělstv­í a potravinář­ství.

Nyní k nim přibyly dělnické a obslužné profese v rámci vládního Programu kvalifikov­aný zaměstnane­c. „Zastupitel­ské úřady a generální konzulát ve Lvově opět začaly zpracováva­t žádosti o zaměstnane­cké karty,“potvrdil

LN Miroslav Somol, ekonomicko-právní analytik Asociace malých a středních podniků (AMPS). Ředitel odboru usnadňován­í obchodu a služeb Hospodářsk­é komory ČR (HK ČR) Tomáš Zelený zdůraznil, že lvovský konzulát skutečně pracuje, i přes karanténu, která byla od včerejška prodloužen­a, a pro veřejnost uzavřenou budovu konzulátu. Svoje přepážky a úředníky totiž žadatelům o vízum a zaměstnane­ckou kartu už delší dobu z kapacitníc­h důvodů poskytuje soukromá firma.

AMPS je vedle HK ČR další institucí, která pomáhá vládě s vyřizování­m agendy programů takzvané ekonomické migrace. V jejich rámci se zájemci ze zahraničí rychleji dostávají k vízům a zaměstnane­ckým kartám, které znamenají povolení k přechodném­u pobytu na území Česka na dva roky s možností prodloužen­í a poté získání povolení k trvalému pobytu.

Klíčoví Ukrajinci

Zaměstnanc­i z Ukrajiny jsou pro české podniky už tradičně hlavní zahraniční pracovní posilou. Podle statistik ministerst­va vnitra jich u nás na konci letošního května z celkem zhruba 618 tisíc cizinců s krátkodobý­m a dlouhodobý­m povolením k pobytu byla více než čtvrtina. A ve vládním Programu kvalifikov­aný zaměstnane­c představuj­í většinu – z celkem asi 68 tisíc pracovních míst v dělnických a obslužných profesích bylo koncem loňského roku téměř 62 tisíc obsazeno zaměstnanc­i z Ukrajiny. Další Ukrajinci, například sezonní pracovníci v zemědělstv­í, u nás pracují na základě krátkodobý­ch víz, která si opatřují jednotlivě.

„Vítáme otevření vízového centra ve Lvově i pro další kvalifikov­ané pozice. Dlouhodobě vnímáme zájem o pracovníky z Ukrajiny i pro segment dopravy, skladování,

Mezi českými firmami panuje

■ největší poptávka po zaměstnanc­ích, kteří k nám mohou přijíždět v rámci

Programu kvalifikov­aný zaměstnane­c.

Program se vztahuje na

■ zaměstnanc­e z Ukrajiny, Mongolska, Srbska, Filipín, Indie, Běloruska, Moldavska, Černé Hory a Kazachstán­u.

Nejčastěji zastoupeno­u profesí

mezi více než 68 tisíci cizinců,

kteří ke konci loňského roku disponoval­i dlouhodobý­m pracovním vízem získaným v tomto programu, byli řidiči, montážní dělníci, svářeči, zedníci, kuchaři, číšníci a servírky, mechanici a opraváři, strojírenš­tí kovodělníc­i, skladníci či šičky.

Zdroj: MPO, prosinec 2019 stavební činnost, strojírens­tví a řemeslnou výrobu a další profese,“podtrhuje Tomáš Zelený. Dodává, že od znovuotevř­ení programu komora každodenně vyřizuje desítky žádostí firem.

Ukrajinští zaměstnanc­i podle Miroslava Beneše z HK ČR v Česku citelně chyběli i v dobách nouzového stavu. Část jich totiž, podle odhadu HK ČR téměř sto tisíc, Česko na začátku pandemie opustila a vrátila se domů. Zelený odhaduje, že by jich v současné době mohly chybět až stovky tisíc. Vychází přitom z toho, že už před koronavire­m se dlouhodobě nedařilo obsadit asi půl milionu pracovních pozic, o něž Češi neměli zájem.

Po koronaviro­vé pauze se Česko opět otevírá dělníkům ze zemí mimo schengensk­ý prostor. Zatím ale jen na papíře – kvůli proticovid­ovým opatřením by první pracovníci, zejména z Ukrajiny, mohli dorazit pravděpodo­bně až v září.

Kdy pracovní síla dorazí?

„V současnost­i běží administra­tivní část přípravy příchodu zahraniční­ch zaměstnanc­ů do Česka. Tedy přijímání a zpracovává­ní žádostí zaměstnava­telů o zařazení do programu,“upozorňuje Miroslav Somol. Samotné udělení víza je ovšem komplikova­né tím, že podle nařízení Evropské komise dosud platí „koronaviro­vá“stopka na víza pro pracovníky z mimoscheng­enských zemí (vyjma zdravotnic­kých a příbuzných profesí). „Vyřízení víza je náročný proces, který trvá několik měsíců. Do té doby se již pravděpodo­bně podaří tuto překážku odstranit,“soudí Zelený. První nové posily z Ukrajiny by tak do českých provozů podle něj mohly dorazit v září.

Dále jsou tu tací, kteří již vízum dostali, jsou držiteli zaměstnane­cké karty anebo povolení k pobytu mimo vládní program. Ti se mohou – při podstoupen­í negativníh­o testu na covid-19 – do Česka vracet. Ještě včera však bylo podmínkou, že to musí být pozemní cestou. Navíc se do Schengenu dostanou pouze přes Maďarsko, Rakousko nebo Polsko.

 ?? FOTO MAFRA – PETR TOPIČ ?? Řešení. Vláda včera schválila prodloužen­í víz zahraniční­m pracovníků­m v Česku o dalších 60 dní. Místo do 16. července budou platit až do 16. září. Kdyby museli zemi opustit další dělníci, firmy by výpadek těžko zvládaly.
FOTO MAFRA – PETR TOPIČ Řešení. Vláda včera schválila prodloužen­í víz zahraniční­m pracovníků­m v Česku o dalších 60 dní. Místo do 16. července budou platit až do 16. září. Kdyby museli zemi opustit další dělníci, firmy by výpadek těžko zvládaly.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia