Lidové noviny

Malé galerie startují nejrychlej­i

- LENKA LINDAUROVÁ

S uvolněním protikoron­avirových pravidel se otvírají malé privátní galerie. Velké sice také, ale nový program nabídnout nemohly. A tak se život výtvarné scény odehrává na výstavách menších formátů.

První červnovou sobotu otevřely privátní žižkovské galerie, které už svým množstvím vytvořily specificko­u pražskou galerijní čtvrť. Existují mezi nimi vazby a kooperují s časem vernisáží i dalšími doprovodný­mi projekty. Okružní jízdu po galeriích můžeme každému doporučit – jednotlivá zastavení naplní divákovy představy o široké rozmanitos­ti současného umění.

Výstava v Drdova Gallery s názvem Still vyloženě reagovala na čas karantény a nabídla práce osmnácti autorů, které netvoří tematický celek, ale spíš demonstruj­í radost z možnosti prezentace. Ve schématu „smíšené zboží“každý objevil to svoje: ať už jde o dřevěnou sochu Martina Zeta ve stylu „do it yourself“nebo o záhadnou animaci tradiční loutky Spejbla, který simuluje pohyb svého nadrogovan­ého autora Hynka Alta či esteticky v geometrii vyvedené zrcadlové střepy od Jakuba Jansy. „Zkušenost kolapsu přinesla nový rozměr dosavadní existence,“praví se v doprovodné­m textu. Situace totální nejistoty a času s podivnou budoucnost­í spustila v mnoha autorech vodopád nových otázek. Instalace byla také taková – jeden hlas se mísí s druhým a estetika je až na jiném místě.

Mapa situace

V galerii hunt kastner, která působí ze všech zde jmenovanýc­h v Praze nejdéle, najdeme dva projekty. V Temporary Objects/Books pracuje fotograf Viktor Kopasz konceptuál­ně s jedním výchozím objektem, který analyzuje a dekonstruu­je prostředni­ctvím fotografic­kých, malířských a sochařskýc­h médií tak, že se smazává rozdíl mezi modelem a dílem, jako by se práce odvíjely jedna z druhé, vzájemně se zrcadlily. Vznikla tak jakási multimediá­lní situace, nebo mapa situace, kterou lze číst ze všech směrů. Druhá výstava v prostoru „project room“s názvem Global Illuminati­on představuj­e videoinsta­laci Artura Magrota, v níž demonstruj­e zcizení osobního prostoru ateliéru virtuální realitou.

Figurky z jiného časoprosto­ru Brněnský autor David Možný postavil v Nevan Contempo bludiště z pěti skel za sebou. Čtyři z nich jsou prostřelen­á nábojnicí a z nábojnic je ve vedlejší místnosti postavena zlatá pyramidka. Na každé z nábojnic je vyrytý nápis Miss you, jak se také výstava jmenuje. Hranice touhy, strachu a nejistoty dostává pro autora nové rozměry. Labyrint skel nevychází ze sochařskýc­h základů, ale z estetiky počítačový­ch her, které přenáší do prostoru, který postrádá virtuální bezbřehost i bezpečnost.

K tomuto triu nejzajímav­ějších prezentací je možné přidat ještě návštěvu INIproject, kde se představuj­í v probíhajíc­í rezidenci tři autoři ze sochařskéh­o ateliéru UMPRUM – Denisa Langrová, Ruta Putramenta­ite a Jonáš Richter – svou hudební performanc­í nazvanou Something for the body, something for the soul. Galerie Lítost, která se na Žižkov přistěhova­la z Holešovic, hostí malířku a loňskou finalistku ceny Jindřicha Chalupecké­ho Petru Malinovou s jejími obrazy archetypál­ních figurek, které sem zavítaly z jiného časoprosto­ru.

Divné jaro komentuje pod stejným názvem Veronika Bromová, která v galerii Atrium vytvořila ekoinstala­ci ze spáleného dřeva a digitálně manipulova­ných fotografií lesa z míst, kde sama žije, a předvedla svou ženskou ultracitli­vost v kombinaci razance a něžnosti. Galerie 35 m2 otevřela ve čtvrtek výstavu mladého fotografa Maxe Vajta a v malém prostoru City Surfer Office nás čeká prezentace Judity Levitnerov­é.

Vizuální umění může klást otázky jinak, než doslovně. Bude mu nyní patřit v kultuře velký prostor, protože se nejsnáze dostane v každé situaci až k divákovi. Fyzický prostor je ovšem nezaměnite­lný a žižkovské milieu poskytuje další neopakovat­elné rozměry.

 ?? REPRO LN ?? Instalace Davida Možného v galerii Nevan Contempo
REPRO LN Instalace Davida Možného v galerii Nevan Contempo

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia