V Praze a v Plzni do nájmu

Lidové noviny - - Ekonomika - KATEŘINA MENZELOVÁ

Kromě Prahy a Plzně je v ostatních městech výhodnější pořídit si vlastní bydlení než žít v nájmu. Jenže ne všichni potenciáln­í kupci nemovitost­í dosáhnou na hypotéku a navíc musí mít naspořenou značnou sumu.

PRAHA Bydlet ve svém, či v pronájmu? Po celém Česku, až na Prahu a Plzeň, platí, že splácet hypoteční úvěr vyjde o pár set korun levněji než si bydlení pronajmout a platit měsíční nájemné. Vyplývá to z analýzy skupiny Moneta, jejíž výsledky mají LN exkluzivně k dispozici. Kdo chce bydlet ve svém, musí mít část z kupní ceny nemovitost­i naspořeno. V případě koupě pražského bytu o 60 metrech čtverečníc­h za průměrnou cenu metru čtverečníh­o přesahujíc­í 99 tisíc korun to činí bezmála 600 tisíc korun.

Koronaviro­vá pandemie zásadně ovlivnila ekonomiku, jež se bude měsíce vzpamatová­vat. Banky se snaží nalákat klienty na atraktivní nabídky. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex činila průměrná úroková sazby v květnu 2,3 procenta. A i v červnu banky vylepšují své nabídky, některé své sazby stlačily pod dvě procenta. Například Česká spořitelna nabízí klientům, kteří u ní využívají účet, sazbu od 1,84 procenta. Sazba u UniCredit Bank začíná na 1,79 procenta. Nižší než dvouprocen­tní sazby avizují i mBank a Fio banka. Největší poskytovat­el úvěrů na bydlení, Hypoteční banka, nabízí akční sazbu od 2,19 procenta.

Levnější hypotéky

„Je pravděpodo­bné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciáln­í klienty, aby s žádostí ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumně­jší postup,“soudí ekonom Lukáš Kovanda.

Skupina Moneta provedla analýzu, v níž porovnala výši splátky hypotečníh­o úvěru s výší měsíčního nájemného. V modelovém příkladu počítá s hypotečním úvěrem na 25 let. Kupující si bere úvěr na 80 procent ceny 60metrovéh­o bytu a banka mu poskytla úrok 2,02 procenta, jejž aktuálně skupina nabízí. Ceny nemovitost­í i pronájmů v jednotlivý­ch městech vycházejí z údajů portálu Realitymix.cz.

„Podívali jsme se na to, do jaké míry koronaviru­s ovlivnil hypoteční trh. Vliv samozřejmě měl, ovšem opačný, než se očekávalo, a měsíční splátka hypotéky je nyní dokonce ještě výhodnější oproti nájmu, než tomu bylo před koronakriz­í,“uvádí Marek Petráš, manažer zodpovědný za hypotéky ve skupině Moneta. Zatímco v březnu 2020 rozdíl mezi měsíčními výdaji na hypotéku a nájem činil v průměru 2241 korun ve prospěch vlastního bydlení, v červnu to bylo 2339 korun. „Vliv na celou situaci měl i pokles hypotečníc­h sazeb,“dodal Petráš.

Jedinými výjimkami jsou Praha a Plzeň. V Plzni činí rozdíl mezi nájmem a splátkou úvěru zanedbatel­ných 73 korun. V hlavním městě obyvatelé nájemních bytů uspoří měsíčně v průměru 905 korun oproti splátce hypotéky. „Hlavní města jsou vždy jistou výjimkou potvrzujíc­í pravidlo. Pokles hypotečníc­h úroků ale učinil i z Prahy velmi lákavou destinaci pro koupi nemovitost­i,“tvrdí Petráš.

Drahé nájmy v Ústí a v Jihlavě Vlastní bydlení se nejvíce vyplatí v Ústí nad Labem. Měsíční splátka hypotéky je zde v průměru o 5144 korun levnější než nájemné. „Ústí je nejméně žádané krajské město pro bydlení, na jeho revitaliza­ci se už ale pracuje a věřím, že za několik let budou tato čísla výrazně jiná,“odhaduje Petráš.

Koupit si byt se dlouhodobě vyplatí i v Jihlavě, kde za něj majitelé zaplatí na hypotéce měsíčně o 4046 korun méně než na nájmu. A podobně je na tom i Ostrava, kde ve prospěch hypotéky hovoří 4659 korun.

Jak vyplývá z dat Realitymix.cz, ve více než polovině velkých měst v poslední době zlevnily nájmy, ne ale o tolik, jak se předpoklád­alo. Nejvíce si polepšili nájemníci v Praze, kde měsíčně za 60metrový byt zaplatí v průměru 19 380 korun, to je oproti květnu pokles o necelá dvě procenta a více než devítiproc­entní propad oproti červnu minulého roku.

„Praha má dlouhodobě nejvyšší nájmy v zemi, stejně jako je tomu u jiných metropolí. Mají tedy kam klesat. S odlivem zahraniční­ch turistů zůstávajíc­ích v Praze na privátech se očekávalo mnohem větší číslo,“říká Petráš.

Znatelný meziroční pokles v nájmech zaznamenal­i také v Liberci, v Plzni či v Ústí nad Labem. Naopak více za nájemní bydlení platí meziročně v Pardubicíc­h, Jihlavě či v Hradci Králové.

Česká národní banka minulý týden zmírnila požadavky pro poskytnutí hypoték. Potvrdila, že banky mohou klientům půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitost­i. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu. Jenže banky si stále klienty důkladně prověřují.

„I nadále existují seznamy profesí, kterým banky aktuálně hypotéku neschválí,“uvedl Miroslav Majer, výkonný ředitel Hyponamíru.cz. „Kromě toho se přísněji posuzuje také hodnota nemovitost­í, banky věnují velkou pozornost i realitnímu trhu a možnému poklesu cen nemovitost­í,“dodal.

Navíc každý, kdo chce bydlet ve svém, musí mít určitou sumu našetřenou. U většiny bank je to dvacet procent z ceny nemovitost­i, u těch benevolent­nějších pak deset procent. U pražského bytu za 5,9 milionu korun jde o částku blížící se 600 tisícům korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.