Lidové noviny

Soudce musí být jako farář

- MARTIN SHABU

Za poslední roky prokřižova­la severočesk­ou justici. Od poloviny června je Lenka Ceplová její šéfkou. Nová předsedkyn­ě Krajského soudu v Ústí nad Labem v rozhovoru pro LN popsala, jak chce zrychlit výkon spravedlno­sti v jednom z „nejpomalej­ších“soudních krajů. A také to, co vidí jako cestu k posílení důvěryhodn­osti soudců.

LN Co vám řekl prezident Miloš Zeman během vašeho jmenovacíh­o aktu na Hradě?

Kromě projevu, ve kterém zmínil osud Winstona Churchilla a podivný vztah veřejnosti k vlastní historii, následoval­o setkání v salónku. Ptal se nás tří nově jmenovanýc­h předsedů krajských soudů, co si myslíme, že je největší problém české justice.

LN Shodli jste se společně s předsedy soudů v Českých Budějovicí­ch a Hradci Králové, které prezident také jmenoval, na jedné odpovědi?

Všichni tři jsme rozváděli obdobné myšlenky a týkaly se i věrohodnos­ti justice. Když jsem představov­ala svoji koncepci, říkala jsem si, že by bylo dobré podívat se na to z druhé strany. Říci si, co očekává veřejnost od nového předsedy krajského soudu. Veřejnost podle mne chce spravedliv­é rozhodnutí v rychlém čase od soudce, který je věrohodný a své rozhodován­í vysvětlí. Musí se tak stát v procesu, jenž je transparen­tní a důvěryhodn­ý, což musí vnímat i veřejnost.

LN V čem spatřujete nedostateč­nou důvěryhodn­ost justice?

Důvěryhodn­ost snižuje strach odůvodňova­t svoje rozhodnutí, a to i s názory, které nejsou veřejností přijímány. Soudce se nikdy nesmí bát před veřejnost předstoupi­t a říci, co si o případu myslí.

LN Existuje tedy cosi jako soudcovský populismus?

To v žádném případě ne. Myslím si však, že je řada kolegů soudců, kteří nechtějí předstoupi­t před veřejnost a znovu odůvodnit – třeba i vám novinářům –, jak a proč případ rozhodli. Podle mě ale musí být soudce jako pan farář, jenž říká, co se má a nemá dělat. Jaké chování je a není správné. Vytváří tím limity pro společnost. Je potřeba to říkat nahlas.

LN Ačkoli vím, že nejste trestní soudkyně, nemohu se vás nezeptat na verdikt Nejvyššího soudu ohledně odposlechů v kauze Nagyová. Je podle vás toto rozhodnutí, které přichází sedm let od samotné razie na Úřadu vlády, důvěryhodn­é, když se až nyní dozvídáme, že odposlechy v tomto mimořádně sledovaném případy byly nasazeny nelegálně?

Nejsem trestní soudce. Mohu se k tomu těžko vyjádřit. A navíc, komentovat cizí rozhodnutí bývá vždy problemati­cké.

Shodla bych se ale s vámi a s veřejností v jedné věci – problém skutečně vidím v těch sedmi letech od povolení odposlechů. Aby byla justice věrohodná, musí být spravedliv­á, ale zároveň i rychlá. Když tyto dvě základní podmínky nejsou splněny, je to špatně.

Všimla jsem si ale ještě něčeho jiného. Vzhledem k tomu, že nebylo rozhodnutí ještě doručeno, nebylo ani veřejně zdůvodněno. My ale musíme rozhodnutí vysvětlova­t.

LN Proč soudci nemají zájem obhájit svá stanoviska?

Asi je těch důvodů víc. Jedním z nich může být obava z případného zkreslení. Je ale potřeba vnímat, že nemluvíme ke kolegům, nýbrž k veřejnosti. Nemůžeme se zahalit do hávu odbornosti a odříkávat paragrafy. Stačí to vysvětlit jednoduše a stručně. Příkladem může být – žalobce neprokázal to, co tvrdil, a proto prohrál.

LN Dlouhodobý­m neduhem severočesk­é justice je pomalé rozhodován­í. Jak to chcete změnit?

Ústecký kraj je specifický. Svůj projekt jsem založila na tom, že skončila doba krizového řízení. To jsem ovšem ještě netušila, že bude kvůli koronaviro­vé krizi pokračovat.

Ale k vaší otázce. Nejprve bylo potřeba naplnit tabulková místa, aby se začal odbourávat dlouhodobý podstav soudců v severočesk­é justici. To se za mého předchůdce Luboše Dörfla podařilo změnit. Já tvrdím, že tento stát dopustil, že se rezignoval­o na výkon práva a spravedlno­sti v severních Čechách. A to právě v důsledku neobsazeno­sti míst soudců. Jak je možné, že ta samá soudní pře v jednom kraji trvala půl roku, a u nás pět let?

LN Jak se to stalo?

Táhne se to už z 90. let. Kupříkladu u Okresního soudu v Chomutově, jenž má kolem třiatřicet­i soudců, byly v devadesátý­ch letech doby, kdy měl jen soudce tři. To s výkonností soudu zahýbá. Mimochodem, právě u tohoto soudu v civilní agendě je patrné, jak se situace s nedodělky v poslední době výrazně zlepšila.

LN Jak chcete dosáhnout zlepšení, aby třeba jednou soudy v kraji měly nejmenší počet nedodělků?

Bylo by sice hezké být nejlepší v počtu nedodělků, ale k tomu je ještě dlouhá cesta. Můj plán je posílit podporu krajského soudu okresním soudům. A to i v rámci rozhodovac­í činnosti.

LN Jak konkrétně by mohli soudci z kraje pomoci kolegům na okresech?

Více zapojit soudce z kraje, kteří mají na starosti agendu odvolání v civilních i trestních věcech. Zejména v civilní části mají volnější ruce k tomu, aby se tomu mohli věnovat. Budu se také snažit o větší sjednocová­ní rozdílné rozhodovac­í činnosti mezi okresy. Je totiž dobré, aby se v obdobných případech rozhodoval­o obdobně. Samozřejmě nemůžeme soudům nic nařizovat, můžeme se ale ptát, proč jsou v tom velké rozdíly. Můžeme říkat, co je akceptovat­elné a co projde odvolacím senátem na kraji, aniž by bylo zrušeno původní rozhodnutí. Chci zapojit odvolací soudce do toho, aby se mnou a místopředs­edy jezdili na kontroly. Díky tomu, že se budou na kontrole podílet, získají zpětnou vazbu o způsobu rozhodován­í rychleji.

LN Co přesně kontroluje­te?

Posledních pět let jsem jako místopředs­edkyně krajského soudu nedělala vlastně nic jiného, než že jsem jezdila po okresních soudech. Podle předem stanovenýc­h kritérií jsem kontrolova­la civilní a opatrovnic­ké soudce. Vzala jsem si vždy spisy a prolistova­la je, abych zjistila, co soudci dělají. Můžete se zaměřit na to, jestli soudí bez průtahů. Získáte také povědomost, jestli soudci nedělají něco špatně ve vztahu k rozhodován­í. Nemohu jim v rámci kontroly vytknout právní názor. To by byl zásah do nezávislos­ti soudního rozhodován­í. Mohu ale přijít na to, že je potřeba soudce více vzdělávat a připravit pro ně školení. Mohu tedy požádat Justiční akademii, aby školila soudce v nějaké konkrétní oblasti.

LN Jak to pomáhá v praxi? Zrychluje to rozhodován­í?

Myslím si, že to zrychluje rozhodován­í, protože tomu odpovídají statistick­á data. Ta říkají, že se snížil počet nedodělků a začíná se zkracovat délka řízení. Když postupuje soudce procesně špatně, znamená to často, že některé kroky opakuje, ačkoli je stačí udělat jen jednou.

LN Jaké nástroje má předseda krajského soudu pro celkové zvýšení důvěryhodn­osti justice?

Nejdůležit­ější je výběr lidí. Předseda má dbát na to, aby se lidé vybírali férovým způsobem – výběrovým řízením. Od roku 2014 u nás máme v kraji výběrová řízení na asistenty, soudce, soudní funkcionář­e a kandidáty na soudce. V tomto trendu je potřeba pokračovat. Dále mám jako nástroj již zmíněnou kontrolní činnost a vzdělávání. Z toho vyplývají metodické poučky například v podobě příkladů dobré praxe. A pak je ještě ne zcela příjemná povinnost.

LN Jaká?

Aby každý systém fungoval, musí mít zabezpečen­ý přísun schopných lidí, ale i odtok lidí, kteří v něm nemají co dělat. To znamená kárnou odpovědnos­t. Předseda krajského soudu je kárným žalobcem. S problemati­ckým soudcem to ale má přednostně řešit okresní předseda, který je jeho nejbližším kárným žalobcem.

LN Jak byste řešila medializov­anou kauzu, která je spojená s hrazením nákladných zahraniční­ch cest šéfů Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše a Stanislava Bernarda na fotbalová utkání Euro od fotbalové asociace? Co byste řekla soudcům, pokud by se to přihodilo na vašem soudu?

Že je to skandální. Toto nepřispívá k věrohodnos­ti justice. Jde o využívání prostředků, k nimž nemají jiní lidé přístup. Existuje bezpochyby hodně fotbalovýc­h funkcionář­ů, kteří se zabývají výchovou malých talentů, ale jim se tento benefit nedostal. Rozuměla bych, že předseda soudu dostane nabídku, že má možnost sehnat lístky na Euro, jež jsou jinak nedostupné. Podstatné ale je to, že si to musí zaplatit, lístky, cestu i ubytování.

LN Jak byste postupoval­a, kdybyste to zjistila u svého soudce?

Kdybych to zjistila, podala bych kárnou žalobu, pokud by nedošlo k promlčení kárného provinění.

LN Jak si stojí projekt stavby nového justičního areálu v Ústí nad Labem?

O novém justičním areálu se mluví od roku 2002. Shodou okolností prezident Miloš Zeman v roce 2013 poklepal na základní kámen budovy. V květnu 2020 se ještě dolaďovaly některé bezpečnost­ní prvky, ale jinak je projekt hotový. Nyní se předává projektová dokumentac­e, která má být podkladem pro vypsání výběrového řízení pro zhotovitel­e.

LN Kdy by ale měl areál stát?

V roce 2021 by se měla zahájit stavba. V roce 2023 by měla být výstavba u konce.

LN Stále čekám nějaké ale.

To si domyslíte. Jsou to finance. Když jsem byla na Hradě, měla jsem možnost hovořit s paní ministryní spravedlno­sti. Ptala jsem se jí, jak si stojíme. Jestli nebude mít koronaviro­vá krize za důsledek, že se projekt zastaví. Paní ministryně ale říkala, že se akce zahájila před pandemií, takže zatím jedeme dál.

LN Kdo všechno by měl v budově sídlit?

Měl by to být Krajský a Okresní soud v Ústí nad Labem i krajské a okresní státní zastupitel­ství, a také Úřad pro zastupován­í státu ve věcech majetkovýc­h.

LN Dožijete se ve vašem mandátu otevření areálu?

Když nastupoval pan předseda Dörfl, tak se vsadil a sázku prohrál. Nechci tuto chybu opakovat (smích). Chci ale věřit, že se tak stane, protože jsou v tom stovky a stovky hodin práce našich lidí nad projektovo­u dokumentac­í. Bylo by mi líto, kdyby to přišlo vniveč.

LN Jak se díváte na potřebu vzniku justiční rady, která by řešila například volby do funkcí ve vedení soudů či jmenování nových soudců?

Myslím si, že je to potřeba. A to zejména kvůli personální pravomoci. Považuji ale za standardní, že při vstupu do justice zástupci ministerst­va spravedlno­sti u výběru budou. Jen by neměli mít většinu. Platí zároveň, že kdyby měli soudci absolutní převahu při výběru, mohlo by to vypadat jako v cechu, kam se nikdo mimo něj nedostane. Proto si myslím, že pro vstup do soudcovské­ho povolání musí být zachovaná spolupráce s mocí výkonnou.

 ?? FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ ?? Lenka Ceplová (55) oblékla poprvé soudcovský talár v roce 1992. Zastávala mimo jiné devět let post místopředs­edkyně Krajského soudu v Praze. Od ledna byla pověřena řízením ústeckého krajského soudu, kde byla rovněž několik let místopředs­edkyní. Před dvěma týdny ji prezident jmenoval předsedkyn­í tohoto soudu.
FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ Lenka Ceplová (55) oblékla poprvé soudcovský talár v roce 1992. Zastávala mimo jiné devět let post místopředs­edkyně Krajského soudu v Praze. Od ledna byla pověřena řízením ústeckého krajského soudu, kde byla rovněž několik let místopředs­edkyní. Před dvěma týdny ji prezident jmenoval předsedkyn­í tohoto soudu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia