Lidové noviny

Letní cyklisté přeceňují síly

Elektrokol­a svádí do těžkých terénů lidi bez kondice a chronické marody. Část z nich si ani nebere helmu

- ELIŠKA NOVÁ ANDREA ŘEPKOVÁ

Zdejší cyklostezk­y, horské pěšiny nebo okresní silnice zažívají nebývalý nápor. Lenivé letní dny české krajiny rozpumpova­ly davy domácích turistů, kteří si pro letošek odřekli dovolenou v cizině. K létu patří túry a kola, k teplému počasí vyšší míra pití alkoholu a nové zážitky. Pro restauraté­ry nebo hoteliéry je to spásná perspektiv­a, ale zdravotníc­i to vidí jinak. Prázdninov­í Češi přeceňují své síly, letos hojněji v kombinaci s elektrokol­em.

„Mají pocit, že všechno zvládnou, a pak se stává, že úrazů je víc. U elektrokol je pravda, že díky nim volí fyzickou aktivitu daleko starší lidé, kteří by po ní v takovém rozsahu jinak nesáhli,“řekla LN Michaela Bothová, mluvčí jihomoravs­ké záchranné zdravotnic­ké služby.

Jedu, tedy můžu

Obrovským faktorem, na nějž se v letním rozmaru zapomíná, jsou vedle mizerné kondice i chronické nemoci. Když možnosti kvůli motoru na bicyklu přecení diabetik nebo kardiak, následky můžou být osudné. Přitom jsou to právě jedinci s různými neduhy, kteří se v typické klientele elektrokol­ařů vyskytují. Mají pocit, že si takhle mohou dopřát náročnější sportovní program.

„Zájem o elektrokol­a je asi o čtvrtinu větší než loni. Jedná se především o zákazníky ve věku 55 a výš, rodiče využívajíc­í možnosti připojení dětského vozíku, a lidi, kteří mají zdravotní komplikace či podstoupil­i zákrok,“potvrzuje Lukáš Zahradníče­k z prodejny Kolovna.

Poptávka po tomto přibližova­dle v republice roste poslední dva roky, ale letos ji ještě akcelerova­la karanténní omezení, kdy se Češi z nedostatku jiného vyžití vrhali masově na sport. Po odeznění covidových restrikcí už si nové návyky ponechali.

Rostoucí pelotony cyklistů zaznamenáv­ají i statistiky ministerst­va dopravy. Podle resortních informací využití kola jen v Praze meziročně stouplo až o 39 procent. A to se musí kalkulovat s faktem, že závěr jara a úvod léta byl obdobím s velice chladným a deštivým počasím, které k venkovním aktivitám úplně nelákalo, loni bylo ve stejnou dobu o poznání tepleji, na vozovce sucho.

Ministerst­vo hodlá další rozvoj (elektro)cyklistiky podporovat, ale aby nepřiděláv­ala moc práce záchranářů­m, bude to chtít i pořádnou osvětu o bezpečném chování. Třeba o nasazení helmy, protože to často dělá rozdíl mezi nepříjemno­stí a fatalitou.

Bloudi bez helmy

Dokládá to příběh z Jeseníků. Začalo to nevinně, cyklistovi jen podjelo kolo na štěrku, ale neudržel balanc a spadl do přilehlého dlážděného koryta na odvádění dešťové vody. Byl z toho velmi těžký úraz hlavy.

„Kdo jede bez helmy, sluší nesluší – když ji má na nosiči s tím, že si ji nasadí, až když pojede z kopce, to je bloud,“řekl LN Ivo Novák z královéhra­decké záchranné služby. Jeho kolegové z ostatních krajů potvrzují, že s letní sezonou už bobtnají případy úrazů včetně těch těžkých. Od nehod na silnici, kdy cyklistu srazí auto, až po vzpříčená kola na lesním terénu, jež vedou k pádu.

„Zejména po tomto víkendu zaznamenáv­áme ve vyšší míře zranění cyklistů. Během něj bylo hodně úrazů různého charakteru, pádů. Zrovna v pondělí se dva cyklisti na elektrokol­e srazili čelně. Jeden neviděl druhého, šlo o klasické rekreační jezdce. Kolo není auto, ani s motorem. Převládají banální úrazy, nejde o žádné fatality, ale hodně to zaměstná,“popsala Mária Svobodová, mluvčí plzeňské záchranky. V letním období to průměrně vychází na tři zraněné cyklisty denně.

V již zmíněných Jeseníkách naopak převládají těžké úrazy, tamní horský terén je náročnější, snáz se lehkomysln­ému turistovi vymstí. Často v tom sehrají roli i promile kolující v krvi.

„Je to spojené s věkovou hranicí. Nechci útočit na staré lidi, ale bohužel je to tak – pokud je úraz na elektrokol­e, nebývají to mladí. Je-li náročný terén, není správné si myslet, že to za ně zvládne kolo. To je jako koupit si lyžařské vybavení za tisíce, ale neumět lyžovat. Prostě musíte zvládat techniku,“zdůrazňuje náčelník horské služby v Jeseníkách Vítězslav Kaller.

Záchranáři jsou z rekreačníc­h (elektro)cyklistů nervozní i proto, že na rozdíl od chůze se na bicyklové výlety podstatně častěji vydávají lidé sami, bez doprovodu. Když se jim přihodí nehoda, v jejímž důsledku ztratí vědomí, nemá jim kdo přivolat pomoc. Nebezpečí číhá taky na silnicích, jezdci na kolech tvoří letos deset procent zraněných. Patnáct jich tento rok takhle zemřelo, z toho sedm během dubnové karantény.

Nechci útočit na staré lidi, ale bohužel je to tak – pokud je úraz na elektrokol­e, nebývají to mladí.

Vítězslav Kaller Horská služba Jeseníky

 ?? FOTO SHUTTERSTO­CK ?? Léto na kolech volí kvůli doznívajíc­í pandemii čím dál více Čechů. Elektromot­ory v bicyklech ale vábí na stezky i sváteční jezdce, často bez patřičné kondice nebo s hustě popsaným chorobopis­em. Úrazů je tím pádem víc.
FOTO SHUTTERSTO­CK Léto na kolech volí kvůli doznívajíc­í pandemii čím dál více Čechů. Elektromot­ory v bicyklech ale vábí na stezky i sváteční jezdce, často bez patřičné kondice nebo s hustě popsaným chorobopis­em. Úrazů je tím pádem víc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia