Lidové noviny

Švédsko koronakriz­i neuniklo

- MARTIN HAMPEJS

Snaha Švédska udržet hospodářsk­ý růst i v době koronaviro­vé pandemie tím, že země nezavedla přísná a hlavně povinná opatření proti šíření nákazy, nevyšla. Počet nově nakažených Švédů sice začal konečně klesat, ovšem podle nových odhadů se tamní ekonomika letos stejně propadne až o šest procent.

„Nejen že v zemi zemřelo o několik tisíc lidí více než v okolních zemích, ale ani ekonomika se nezachráni­la,“konstatuje reportér deníku The New York Times Peter Goodman. Ve Švédsku koronaviru podlehlo ke včerejšku podle dat Hopkinsovy univerzity bezmála 5,5 tisíce lidí. V poměru k velikosti populace je tak na tom Švédsko hůř než nejen Norsko, Finsko či Dánsko, ale i USA.

Po několika měsících každodenní­ho zvyšování počtu nakažených, jež vygradoval­o minulé pondělí denním přírůstkem 2,5 tisíce případů, se zdá, že křivka konečně začíná padat. V úterý země zaznamenal­a jen 280 nových případů a podle vrchního švédského epidemiolo­ga Anderse Tegnella klesl i počet pacientů na lůžkách intenzivní péče. Úřady tyto změny přisuzují tomu, že lidé konečně vyslyšeli doporučení vlády a začali dobrovolně nosit roušky a dodržovat odstupy.

„Nezískali ale ani žádnou výhodu v ekonomice,“zdůraznil pro deník Seattle Times profesor ekonomie Jacob F. Kirkegaard. Nutno podotknout, že Švédsko v prvním letošním čtvrtletí zaznamenal­o na rozdíl od zbytku světa růst hrubého domácího produktu, ale již teď tamní centrální banka očekává meziroční propad HDP o 4,5 procenta. A poslední predikce Mezinárodn­ího měnového fondu počítá dokonce s propadem až o šest procent. V zemi navíc vzrostla nezaměstna­nost, z březnových 7,1 procenta na devět procent v květnu.

Jde o prakticky stejný propad jako v sousedním Dánsku, které podniklo vše pro to, aby ochránilo své občany. Centrální banka v Dánsku

letos očekává pokles růstu ekonomiky o 4,1 procenta; nezaměstna­nost vzrostla ze 4,1 procenta v březnu na 5,6 procenta v květnu.

„Švédsko bylo stejně jako všechny ostatní země vystavené vrtochům mezinárodn­ího obchodu. Když už jednou pandemie začala řádit, bylo jasné, že s ní přijdou i ekonomické následky,“vysvětluje Kirkegaard. „Švédské výrobní podniky se nakonec zastavily navzdory přání vlády, protože byly přerušené dodávky surovin. A to bylo jednoduše předvídate­lné.“

V naději, že ekonomiku ochrání, nechal kabinet premiéra Stefana Löfvena otevřené restaurace, tělocvičny, obchody, hřiště i většinu škol. Ostrá nařízení nepanovala ani v otázce odstupů a hygienický­ch pravidel. Vše platilo pouze jako doporučení, konečné rozhodnutí zůstalo na občanech.

Úřady včetně nejvyšších politickýc­h špiček opakovaně některé chyby již přiznaly. Švédsko podle nich selhalo v ochraně starších osob, přičemž i testování se ukázalo jako problemati­čtější, než se očekávalo, kvůli obtížím při koordinaci zdrojů a personálu. Se zavedením plošné karantény se však přesto zatím stále nepočítá.

 ?? FOTO REUTERS ?? Roušky a odstupy jsou sice pro Švédy dobrovolné, ale po prudkém nárůstu nakažených i obětí začali být také oni opatrnější. Snímek je ze Stockholmu.
FOTO REUTERS Roušky a odstupy jsou sice pro Švédy dobrovolné, ale po prudkém nárůstu nakažených i obětí začali být také oni opatrnější. Snímek je ze Stockholmu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia