Lidové noviny

Čekáme na epidemii horšího viru

Špičkové armádní centrum v Těchoníně se do boje s covidem přímo nezapojilo. Jeho experti ale učili, jak se před ním chránit

- VERONIKA KREJČÍ

Biohazard – Nebezpečí infekce – Zákaz vstupu do laboratoře – Testování eboly a tuberkulóz­y – Dezinfekčn­í sprcha. Míjíme jednu výstražnou ceduli za druhou, zatímco procházíme chodbami vzduchotěs­né armádní nemocnice Těchonín uprostřed Orlických hor. Byť má to nejmoderně­jší specializo­vané vybavení a je kdykoliv připravená na příjezd pacientů, žádný takový případ ještě nenastal. V covidové krizi ale těchonínšt­í experti využili své know-how a v boji s virem proškolili stovky zdravotník­ů napříč republikou.

Když přišla epidemie, čekali na příkaz hlavní hygieničky k aktivování nemocnice. Hodina H pro Centrum biologické ochrany ale nenastala: čekají tu totiž na mnohem nebezpečně­jší a nakažlivěj­ší viry. „Je to jako jít s tankem na komára,“přibližuje ředitel armádní nemocnice Michal Kroča, zatímco procházíme kolem zavěšených ochranných skafandrů a vcházíme do prostoru dekontamin­ační sprchy.

Pro mnohé pracovníky Těchonína byly poslední měsíce zadostiuči­něním. Ještě před pár lety se nad místem vznášela sekyra a spekuloval­o se, zda má vůbec smysl nemocnici, jejíž provoz stojí stát každoročně minimálně 126 milionů korun, udržovat v provozu. Je jakýmsi mementem exministra obrany Jaroslava Tvrdíka, avšak díky svému zaměření a vybavení je jedinečná v Česku i v rámci NATO. Jenže to, na co se zdejší armádní personál roky „naprázdno“připravuje, při epidemii našlo své uplatnění.

„Spousta lidí mi říkala: No jo, ty pracuješ v Těchoníně, to jsou miliardy vyhozené z okna... A podobné řeči. Najednou tito lidé zjistili, že jen nesosáme, ale že jim opravdu umíme něco efektivně dát. Začali přehodnoco­vat svůj náhled. To pro mě bylo důležité,“vypráví armádní zdravotní sestra Regina Kouřilová, která dlouhodobě působí na stáži v Jesenické nemocnici. Sama jen v ní proškolila 250 zdravotník­ů v tom, jak se chránit před covidem. „Troufám si říct, že se dnes v Jesenické nemocnici nesetkám s člověkem, který by řekl, že je Těchonín zbytečný. Mělo to smysl,“dodává.

Co za komunismu bývalo uprostřed lesů schovávano­u laboratoří na výzkum a ochranu před biologický­mi zbraněmi, je dnes speciální infekční nemocnicí armády pro práci s vysoce nakažlivým­i viry. Vojenští zdravotníc­i tu pravidelně procházejí cvičením a připravují se na příjem, izolaci a léčbu pacientů s nebezpečno­u nákazou za extrémně přísných podmínek.

V celotělový­ch ochranných „skafandrec­h“, přetlakový­ch oblecích i dýchacích maskách a gumácích jsou jako doma. K dispozici mají unikátní vybavení, jako je třeba speciálně upravený box na převoz infikované­ho pacienta. Z nemocnice navíc žádná potenciáln­ě nebezpečná látka nesmí odejít ani vzduchem, proto je celé zařízení odlité z jednoho kusu betonu, má trojvrstvá okna a v každé místnosti je podtlak. Vše, co odchází, se musí dekontamin­ovat, případně zlikvidova­t ve spalovně.

Ebola, tyfus, pravé neštovice Když přišla pandemie i do Česka, málokdo na ni byl připraven. Nemocnice Těchonín ano, protože právě na takovou chvíli čekala. Přesto tu nakonec neležel ani jeden nakažený koronavire­m. Jen vojáci, kteří se vrátili například z mise v Afghánistá­nu, tu trávili povinnou karanténu.

U nich se ale běžně počítá s tím, že mohou být napadeni biologicko­u či chemickou zbraní. Navíc hrozba jakékoliv virové nákazy číhá podle ředitele Centra biologické ochrany Kroči za rohem vždy. „Existujeme pro vysoce nakažlivé viry, které jsou přenosné z člověka na člověka a u kterých je úmrtnost třeba i 50 či 80 procent. Jsme určeni pro situace, kdy to v běžném zdravotnic­kém zařízení řešit nejde. Covid ale jsou civilní nemocnice schopny zvládat. Tady by vyšla léčba daleko dráž,“vysvětlil.

Otevřená tuberkulóz­a (vážné plicní onemocnění – pozn. red.), ebola, tyfus, pravé neštovice či některé formy moru. S tím vším jsou tu zvyklí pracovat a na manipulaci s nebezpečně nakaženým pacientem jsou cvičeni. Kdyby přišel příkaz zahájit provoz, jsou schopni mít do 12 hodin připravena dvě lůžka na oddělení intenzivní péče a šest standardní­ch; do dalších několika hodin pak všech 28.

Jako jediná laboratoř v Česku pak dokážou otestovat a ověřit, zda krevní plazma, kterou jim přeposílá Vojenská nemocnice v Praze a již nadále využívá k léčbě koronaviru, obsahuje účinné protilátky, a ne třeba živý virus.

Pro nedávnou epidemiolo­gickou krizi, kterou Česko procházelo, ale byl personál z Těchonína důležitý právě díky tomu, co umí.

„Pro nás bylo smysluplně­jší poskytnout a využít naše lidi, kteří působí v jiných zdravotnic­kých zařízeních a mají potřebné zkušenosti, aby je předávali dál. Aby v nemocnicíc­h uměli reagovat správně a omezila se nakaženost u zdravotnic­kého personálu i další šíření. Stahovat sem dvacet pacientů, když jich jsou v republice dva tisíce, je nesmysl,“doplnil Kroča.

Vypracováv­ali metodiky na použití ochranných pomůcek a jejich zaměstnanc­i vycvičení v Těchoníně byli začleněni do covidových týmů v nemocnicíc­h či domovech pro seniory po celé republice. Školili také mobilní odběrové týmy. „V tom jsme se uplatnili nejvíc. Problém zpočátku nebyl ani tak to, že by ochranných pomůcek bylo málo, protože se dalo použít v podstatě cokoliv, ale to, že zdravotníc­i je neuměli správně používat. Nebyli na to školeni a práce byla nedobře zorganizov­ána, což ale není jejich chyba,“míní ředitel centra Kroča. Jeho podřízení proto radili, jak dekontamin­ovat operační sál či za jak dlouho přistoupit k další operaci.

Nejsme zbyteční

Kouřilová, která je za normálních okolností k nerozeznán­í od jiných zdravotníc­h sester, v nemocnici i dalších ústavech během největší covidové krize proškolila celkem na tři sta padesát lidí v tom, jak správně ochranné pomůcky používat.

„Ze začátku se mě na pracovišti, kde jsem na stáži, ptali pořád dokola: Kdy už vás otevřou? Postupně, jak jsem u nich začala fungovat a zavádět i korigovat některé věci, se ozývalo: Panebože, ať vás neaktivují, protože vy nám odejdete a my nebudeme vědět, co máme dělat,“vypráví.

V Jesenické nemocnici pomáhala zřídit covidové oddělení, na které tam nebyli připravení ani zvyklí.

„Pro mě je denní rutinou vědět, kde je čistá a kde špinavá zóna, co si ve které můžu dovolit. Proto jsem uměla říct: Toto nedělejte, toto je špatně, takto byste se mohli nakazit.“

Otázkou praxe a drilu je i zdánlivá banalita jako správné obléknutí dvou vrstev ochranných rukavic. Alfou a omegou veškeré manipulace s ochrannými pomůckami a obleky je nicméně jejich svlékání. „Když člověk odchází z infekční části, je kontaminov­aný – a svlékání je nejrizikov­ější moment. Hrozí, že si něco strčí do oka, do koutku nebo něco vdechne. To byl největší problém. Zdravotníc­i si také zvykali na to, že jako první musejí chránit sebe,“popsala Kouřilová.

Kdyby měla nastat druhá vlna nákazy, vše už by podle ní šlo snáz. „Nejdůležit­ější je vnést klid do ošetřující­ho personálu. Na počátku hysterie na oddělení nikdo nechtěl pracovat, báli se. Bod zlomu nastal, když jsem si já sama oblek navlékla a fungovala mezi pacienty s personálem,“uvedla s tím, že ne vždy byla komunikace jednoduchá.

Pomáhala třeba i v léčebném ústavu Paseka, který pro ni představov­al větší výzvu, protože ji tu lidé neznali. „Z pozice zdravotní sestry jsem musela říkat lékařům, co mají dělat. Bylo to složitější, ale nakonec se vše podařilo i tam,“uzavírá Regina Kouřilová, která za nasazení v boji proti koronaviru získala ocenění Laudi Memorabili­s.

Existujeme pro vysoce nakažlivé viry, u kterých je úmrtnost třeba i 50 či 80 procent.

Michal Kroča ředitel centra Těchonín

 ??  ?? Centrum boje se smrtícími viry.
Armádní zdravotní sestra Regina Kouřilová ve speciálním boxu pro převoz infikovaný­ch. Ředitel centra v Těchoníně Michal Kroča ukazuje ochranné prostředky, v nichž nacvičuje jeho personál.
Centrum boje se smrtícími viry. Armádní zdravotní sestra Regina Kouřilová ve speciálním boxu pro převoz infikovaný­ch. Ředitel centra v Těchoníně Michal Kroča ukazuje ochranné prostředky, v nichž nacvičuje jeho personál.
 ?? FOTO MAFRA – PETR TOPIČ ??
FOTO MAFRA – PETR TOPIČ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia