Lidové noviny

Slavné boje s opráski i covidem

- RADIM KOPÁČ

Opráski sčeskí historje jsou v tuzemské popkultuře doma už nějaký ten pátek. První stripy se objevily na internetu před osmi lety, první knižní prezentace přišla v roce 2014. Nyní je v přízemí pražské Villy Pellé instalovan­á výstavní připomínka celého fenoménu.

Oco jde? O primitivis­ticky laděný komiks, jehož autor, schovaný za pseudonyme­m Jaz a maskou pizizubého krále Zikmunda, generuje celkem vtipné komentáře k vybraným obrazům z českých dějin. A nejen českých, Jaz si předloni odskočil i na Slovensko (album Oprásgy slovenckej historje), a jak dokazuje řada Opráski zhistorje svjeta, nebojí se glosovat ani věci v globálu.

Šourki & negramotno­st

A nejen to: autor se nebojí ani brutálně prznit češtinu, parodovat svou specificko­u řečí dětské neduhy typu dysgrafie a dysortogra­fie, tedy všechna ta popletená, převrácená, přehlédnut­á a bůhvíjak dál nešťastná písmena, jejichž nepravidel­ný pohyb dělá v řeči pěknou paseku. Jazovi se do promluv pletou často i vulgarismy: Zikmunda zkomolil na Zmikunda a finále výstavy ve Ville Pellé zahalily aktuální „šourki“, tedy roušky. Takže ještě Tourettův syndrom jako bonus?

Je to urážlivé, je třeba se mít na pozoru, jak se kdysi vyslovil jeden bdělý lingvista, který měl za to, že Opráski „vychovávaj­í z dětí dementy“? Sotva. Je to právě naopak: Opráski ukazují, že máme problém, který je třeba řešit. Že bez řádné a funkční řeči není komunikace, a tudíž ani domluva. Že míra sekundární negramotno­sti roste, a nejen mezi dětmi, napříč celou českou společnost­í, kulturou, politikou.

Jazovy „opráski“jsou třaskavé, provokativ­ní zboží. Provokují ostatně už tím, na koho cílí: naivistick­y stylizovan­ou kresbou na dítě, šifrovanou řečí na dospělého. A protože autor má zřejmě akademické kořeny (pracuje totiž v „ústavu“), jsou dějinné události, které vytahuje na světlo, v základech věrohodné; sice dějově komprimova­né, kulisy osekané na minimum, ale pravdivé. Takže infotainme­nt, zábavou k poučení?

Anebo jde i tady autor hlouběji, jak naznačuje svým loňským albem Opráski: noví povjězťi čezkí, v němž si vybrané historické figury podají Aloise Jiráska a nutí ho, aby o nich psal podle nich, a ne podle sebe? Jirásek, který ve své bohaté beletrii prosvištěl českou historii od starověku po 19. století, totiž ukázal možný problém dějepisect­ví: Dějiny se nedělají samy, dělá je ten, kdo je píše. Anebo kreslí.

Do kanonů vzduch

Výstava ve Ville Pellé funguje jako anotace na celou tu „opráskovou“parádu, kterou Jaz za posledních osm let vyrobil. Po zdech místnosti se táhne časová osa: začíná vítězstvím Slovanů v bitvě u Wogastisbu­rgu – a končí aktuální bitvou s covidem, zatím nerozhodno­u. A stejně jako Jaz vyrostl obsahově, přešel od konkrétní analýzy k obecné syntéze, vyrostl i výtvarně: syrový naivismus trochu zlyrizoval a hlavně: vedle kompjútrov­é kresby zvládl pro výstavu i pár olejů. A na výbornou.

Mimochodem: výstava má skvělou, symbolicky nabitou pointu. Uprostřed místnosti stojí dva kanony proti sobě, mezi nimi „bílá hora“a na její špici hrdina s dvojí tváří. Instalovan­ý tak, že nikdy nepadne. Ta bitva stojí i po čtyřech stoletích za to. Jako náboj se do kanonů láduje tentokrát vzduch...

Jaz: Opráski sčeskí historje: našě slavní bojě

Villa Pellé, Pelléova 10, Praha 6, otevřeno úterý–neděle 13–18 hodin, výstava je otevřena do 23.

srpna

Autor je výtvarný a literární kritik

 ?? REPRO LN ?? Takhle nějak to bylo.
Okupace a konec 2. světové války v podání Oprásků v pražské Ville Pellé.
REPRO LN Takhle nějak to bylo. Okupace a konec 2. světové války v podání Oprásků v pražské Ville Pellé.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia