Lidové noviny

Co obnáší jít krást koně

- MARCEL KABÁT

Něčí vzpomínky na mládí jsou poměrně nevzrušivé, jiný neví, o jaké dramatické události by vyprávěl dřív. Druhým případem je hrdina oceňovanéh­o románu Pera Pettersona, jehož příběh převedl do filmové podoby klasik severské kinematogr­afie Hans Petter Moland. Trond – tak se hrdina jmenuje – se ovšem zpočátku k žádnému vyprávění nemá. Žije v ústraní na venkově, kam se ukryl před světem po autonehodě, jíž padla za oběť jeho manželka. Dokonce ani své dospělé dceři nedal vědět, kde se nachází. Setkání se sousedem, kterého, jak se ukáže, znal kdysi jako malého kluka, však postupně vyvolá vzpomínky na jedny poválečné prázdniny strávené s otcem na chatě.

Stalo se toho tehdy opravdu dost; Trond si s otcem například vyzkoušel v potu tváře pokácet kus lesa, opracovat kmeny, dopravit je k řece a pak je navzdory varování zkušených poslat po vodě k prodeji do města. Také si s kamarádem ze sousedního statku natrénoval „kradení koní“, spíš ovšem divoké projížďky s přidanou fantazií. To všechno však leží ve stínu tragické události na onom vedlejším statku, kde při hře zemřelo jedno z dětí. Vina zčásti padá na Trondova kamaráda, který měl své mladší sourozence hlídat. Jenomže ani tohle ještě není jádro vyprávění. Tím je vřelý a vzápětí otřesený vztah Tronda k charismati­ckému otci, s nímž tráví toto velmi intenzivní, ale zároveň poslední léto. Otce to totiž více než k Trondově matce táhne ke zdejší sousedce (matce zemřelého dítěte), a to už od doby, kdy se tu za války pohyboval při své odbojové činnosti. Aby toho nebylo málo, patnáctile­tý Trond sám pocítí k otcově milence vzplanutí, které nezůstane tak docela bez odezvy.

Všechny peripetie a záchvěvy této hutné historie nakonec vyústí v chlapcovo tíživé zklamání, které jej, jak vidíme, poznamenal­o na celý život. Až nynější účtování se skutečnost­í, že obdivovaný otec dal tehdy přednost jiné rodině, a opětovné sblížení s vlastní dcerou mu snad dokážou částečně ulevit.

Pohlceni přírodou

Dramata jednotlivý­ch postav, z nichž každá dostala řízením osudu i svým vlastním přičiněním pořádně naloženo, se splétají v patřičně „seversky“pochmurný a zároveň očistný obraz, kde se nikdo nemůže zbavit svého dílu viny, ale svět se kvůli tomu nezastaví. Útěcha přichází v poznání, že se svými bolestmi a výčitkami nejsme sami a tragické chyby i zraňující činy jsou krutou, ale neodmyslit­elnou součástí lidského života. Podobně jako je tomu v přírodě, která hraje v knize i ve filmu zásadní roli – obklopuje hrdiny na každém kroku, spoluutvář­í jejich osudy, vystavuje je nebezpečí, ale také je zahrnuje prožitky a životodárn­ou energií.

Čtyřiašede­sátiletý norský režisér Hans Petter Moland ve spolupráci s kameramany Rasmusem Videbaekem a Thomasem Hardmeiere­m vytvořil obrazově působivé filmové drama klasického střihu, kde létem vonící svět hrdinových vzpomínek kontrastuj­e se sněhem zasypanou, mrazivou realitou, v níž se stárnoucí Trond vyrovnává se svými zážitky. Stellan Skarsgard dává své postavě patřičný výraz pokročilé životní eroze, větší zásluha na životnosti postavy ovšem připadá představit­eli mladého Tronda Jonu Ranesovi.

Filmová podoba příběhu Jít krást koně je v tom nejlepším slova smyslu reklamou na román, podle něhož byla natočena: budí chuť po něm (znovu) sáhnout a přečíst si dopodrobna vše, co film ve své zkratce nemohl obsáhnout.

Do českých kin dorazilo severské drama se Stellanem Skarsgarde­m, které loni ovládlo norské filmové ceny a na Berlinale získalo ocenění za kameru.

Jít krást koně

Norsko, Švédsko, Dánsko 2019 Režie: Hans Petter Moland Premiéra 9. 7.

 ?? FOTO FILM EUROPE ?? Poslední společné léto. Trond (Jon Ranes) je ze svého otce (Tobias Santelmann) nadšený, brzy se ale dostaví životní zklamání.
FOTO FILM EUROPE Poslední společné léto. Trond (Jon Ranes) je ze svého otce (Tobias Santelmann) nadšený, brzy se ale dostaví životní zklamání.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia