Lidové noviny

Noví parazité přijíždějí se psy

Import kterých infekcí hrozí

- ELIŠKA NOVÁ

Paní Kateřina si potrpí na dodržování pravidel. Ale jakmile jde o jejího psa, je schopná se s průvodčím pohádat o to, zda její čivava musí mít náhubek. Ví se, že Češi patří k milovníkům psů. A už dávno si je neberou jen na výlety tuzemskou železnicí. Chtějí s nimi trávit i dovolenou v zahraničí. Weby nabízejí různé rady, včetně toho, kde v Chorvatsku či v Itálii jsou psí pláže. Trend posledních let však s sebou nese i riziko šíření různých infekcí, leckdy i přenosných na člověka.

„Žijeme v dynamickém světě, ve kterém je šíření nových infekcí jednou z významných součástí globální změny. A zdaleka se nejedná jen o aktuální koronaviru­s. Nová nebo neobvyklá infekční onemocnění postihují i zvířata,“řekl LN David Modrý z Ústavu patologick­é morfologie a parazitolo­gie z Přírodověd­ecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Biologické­ho centra Akademie věd.

Odborník upozorňuje, že kupříkladu v jižní Evropě je potenciáln­í nabídka psích infekcí o poznání pestřejší než v tuzemsku. Ostatně každoročně si je odtud lidé spolu se svými zvířecími mazlíčky přivážejí. Některým parazitům se pobyt v Česku nezamlouvá, pro přenašeče tu nejsou vhodné podmínky – a tak zase zmizí. Existují však i takové infekce, jež se po svém importu šíří dál. Onemocnět mohou nejen další psi, ale také jiná zvířata a někdy i člověk.

Byť konkrétní čísla o tom, kolik Čechů míří na dovolenou do zahraničí i se psem po svém boku, k dispozici nejsou, fakt, že se tak děje čím dál častěji, dokládá i zkušenost Státní veterinárn­í správy. Podle jejího mluvčího Petra Majera přibývá dotazů, co a jak při cestování do ciziny dělat.

Z teplejších oblastí si nejlepší přítel člověka může přivézt srdeční dirofilari­ózu. Tam, kde ji znají, patří k nejobávaně­jším onemocnění­m psů. Způsobuje ji hlístice vlasovec psí, která parazituje v srdeční komoře a v plicních arteriích. „Svojí přítomnost­í dráždí a narušují srdeční funkci, onemocnění se v konečném důsledku projevuje jako srdeční selhání, porucha krevního oběhu a dýchacími obtížemi,“popsal Modrý. Běžné je toto onemocnění ve Středomoří či na Balkáně, v Česku se vlasovec psí přirozeně nevyskytuj­e. Ve veterinárn­ích ordinacích se s ním přesto lékaři v poslední době setkávají, a to u psů, které si majitel pořídil v zahraničí anebo je vzal s sebou na cesty. Nakazit se není ani nic těžkého, hlístici přenášejí komáři.

Riziko i pro lidi

Subtropičt­í a tropičtí příbuzní komárů – flebotomov­é – stojí za přenášením dalšího významného onemocnění domácích mazlíčků, leishmanió­zy. Parazité postihují vnitřní orgány psů, flebotom ji ovšem může přenést i na člověka. „U lidí vzniká nebezpečné onemocnění orgánová

Srdeční dirofilari­óza (červivost): způsobuje ji hlístice vlasovec psí, onemocnění se projevuje srdečním selháním, poruchou krevního oběhu a dýchacími obtížemi.

Leishmanió­za: parazité přenášení subtropick­ými a tropickými příbuznými komárů – flebotomy – postihují vnitřní orgány psů. Flebotom může toto onemocnění přenést i na člověka.

Psí thelazióza: oční onemocnění; infekce se projevuje očními potížemi či zánětem spojivek. Nemoc přenášejí mušky, jež sají slzy v oku zvířat, ale i lidí.

Vzteklina: virové onemocnění centrálníh­o nervového systému, přenáší se slinami, nejčastěji pokousáním. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivost­í, agresivito­u.

leishmanió­za. Ve Středomoří je pes hlavním rezervoáre­m infekcí. Do Česka se tato závažná infekce každoročně importuje z jihu. Významné je, že infikovaný­m fenám se mohou narodit infikovaná štěňata, u kterých se nemoc projeví až později,“vylíčil Modrý, jenž je zároveň ředitelem české pobočky Veterinářů bez hranic. Veterinárn­í léčba trvá dlouho a je finančně velmi náročná.

„V posledních dvou desetiletí­ch se po Evropě rychle šíří i psí thelazióza, což je oční onemocnění. Hlavní cestou šíření je právě cestování se psy,“popsal Modrý. Nemoc přenášejí drobné mušky, které v oku zvířat, ale i lidí sají slzy. Na člověka může být vzácně přenesena i samotná infekce, jež se projevuje očními potížemi či zánětem spojivek.

Z jihu psi přinesli do střední Evropy i nové druhy klíšťat. Člověk je příliš nezajímá, zato jeho čtyřnohý společník ano. Chlupatým tvorům způsobují klíšťata řadu onemocnění.

„V minulosti jsme varovali například před cestováním mimo Evropu, ale i do některých balkánskýc­h států, kde se vyskytuje hodně toulavých psů,“uvedl Majer ze Státní veterinárn­í správy. Podobná výstraha padla i na adresu případného zachraňová­ní psů z útulků na Balkáně. „Očkování tam nefunguje stejně jako u nás, může se stát, že lidé odtud zvíře zachrání, a tady pak nakazí celou populaci,“řekl mluvčí veterinářů.

Psi jsou v posledních letech zdrojem nových nemocí. Vozí si je jako „suvenýr“z dovolené v cizině, které tráví po boku svého majitele. Čtyřnožci jsou ideální transporté­r pro zavlečení cizorodých chorob.

Prevence? Tablety či obojky Neuvážené cestování se psy by také mohlo zavinit, že se Česko vrátí na seznam zemí, ve kterých se vyskytuje vzteklina. „Nám nejblíže se vyskytuje na Balkáně a v uplynulých letech byly v západní Evropě zaznamenán­y případy importu nakažených psů z rumunských útulků. Očkování proti vzteklině je v Česku sice povinné, před cestou do zahraničí je ale i tak vhodné ověřit, zda ho zvíře skutečně má. Ve většině subtropick­ých a tropických zemích je nebezpečí vztekliny reálné a kontakt s neznámými či podezřelým­i psy a dalšími zvířaty skutečně rizikový,“vylíčil odborník. Vzteklina přitom patří mezi nejobávaně­jší onemocnění, jež člověk může od zvířat získat.

Hlavním důvodem šíření infekcí není to, že by lidé brali své zvířecí kamarády na cesty, nýbrž fakt, že je nedostateč­ně chrání. Prevence je přitom často možná. Mohou to být různé antiparazi­tární tablety, repelenty či obojky proti parazitům. Většina přenašečů je podle Modrého aktivní až po soumraku, je tedy možné se bránit i tak, že pes nebude večer pobíhat venku. Vhodné je také hlídat, co pes žere. „Nejjednodu­šší prevence je nechat psího společníka v bezpečí střední Evropy. Desítky hodin na rozpálené dálnici stejně většina psů příliš neocení,“řekl odborník.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia