Lidové noviny

Od tolerance lží k legitimiza­ci násilí?

-

Výhrůžka není názor, lež není argumentem, ba ani – byť neoprávněn­ou – kritikou. To platí univerzáln­ě, bez ohledu na to, jestli mluvíme k hospodském­u, řezníkovi, zpěvákovi, nebo – a teď přijde „kontroverz­ní“myšlenka – k politikovi.

A proč kontroverz­ní? Ve veřejné debatě se zakotvila jakási mantra, že politik jakožto veřejně činná osoba musí snést téměř cokoli. Extra porci nenávisti a osobních urážek si pochopitel­ně zaslouží ti, kdo zastávají odlišný světonázor. Nechám na každém čtenáři, ať si dosadí svého favorita a naopak svého neoblíbenc­e. Tohle totiž jde napříč politickým spektrem, netýká se to jen některých stran či hnutí.

Útoky nejsou součást povolání Ne, nemluvím o obvyklých diskusních výkřicích typu „ANOistická sekta, zfetovaný Pirát, zkorumpova­ný ódéesák, tupí socani“. Stranou nechávám i kádrování podle vzhledu a tělesné konstrukce – to je veskrze hloupé a říká to víc o autorovi výroku než o tom, komu jsou adresovány. Oba případy patří do té kategorie urážek, s nimiž politik bohužel počítat musí. A kdyby snad někdo stále ještě pochyboval, vůbec nemluvím o kritice politika a jeho postojů či návrhů, nemluvím o výměně a rozdílnost­i názorů – to je pro demokracii klíčové stejně jako vzájemný nesouhlas.

Mám na mysli útoky, ve kterých se vyhrožuje fyzickou likvidací nebo znásilnění­m. Těm teď čelí i pirátská poslankyně Olga Richterová. Té kdosi na Facebooku vložil do úst smyšlený výrok o rozdávání bytů pro desítky tisíc uprchlíků. Poslankyně se brání trestním oznámením, jenže dosavadní rozhodnutí státních zástupců jí nedávají příliš vysokou šanci na úspěch.

Před časem jsem podal první trestní oznámení v životě – kvůli šíření lži o mé osobě, a to v době nouzového stavu. Údajně jsem v rámci kampaně rozdával roušky poztrácené z centrálníc­h skladů. Pravdou bylo, že jsem rozdal do domovů pro seniory roušky, které jsem předtím nakoupil. Nejenže tedy šlo o absolutní nesmysl, autor navíc tuto hnusnou lež šířil v době, kdy téma ochranných pomůcek bylo společnost­í vnímáno velmi citlivě.

Ke svému překvapení jsem neuspěl, byť se čin stal. Podle státní zástupkyně jsem se rozhodl aktivně se účastnit veřejného života, a muselo mi tedy být jasné, že v tento okamžik se stanu terčem nepravdivý­ch obvinění a smyšlenek, protože jsou nedílnou součástí aktivity na veřejném poli! Stejně neúspěšně dopadl senátor Jiří Drahoš, který se bránil výroku kolujícímu v řetězových mailech, že na svou prezidents­kou kampaň použil milion korun od dětské nadace.

Nevzdáme se

Podle orgánů činných v trestním řízení si máme zvykat. Nesouhlasí­m, budu se bránit a podávám žádost o přezkum na městské státní zastupitel­ství. Není jediný důvod, proč by trestní zákon měl měřit dvojím metrem – jinak civilistov­i a jinak politikovi.Vzdáme-li dodržování zákonem daných pravidel hry, je jen otázkou času, kdy se verbální agrese přetaví v agresi fyzickou, budeme si za chvíli zvykat na facky s odůvodnění­m, že rány pěstí jsou prokazatel­ně horší a krev zatím netekla? Ta hranice je tenčí, než se na první pohled zdá.

Nezáleží na tom, čím se člověk živil před vstupem do veřejného života. Nezáleží na tom, že šlo o uznávaného předsedu Akademie věd. Stejně jako u mě se boj proti bankovnímu šlendriánu a ekonomický­m šmejdům nevnímá jako součást mé osoby. Vstupem do politiky jsme se stali „škodnou“a na tu není třeba brát ohled. Své by o tom mohli vyprávět ti profesioná­lní sportovci, kteří se nechali zlákat do politiky. Z hrdinů se přes noc stali padouši.

Ne, absolutně nevolám po politické korektnost­i ani cenzuře. Volám po dodržování pravidel hry. A na lži, které člověka prokazatel­ně poškozují, si opravdu zvykat nehodlám. S kolegy, z nichž každý zastupuje jinou stranu, jiné názory, jiné voliče, se nenecháme zastrašit a budeme proti šlendriánu lží a dezinforma­cí postupovat společně.

PATRIK NACHER poslanec hnutí ANO

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia