Lidové noviny

Vědci testovali roušky. Pletené zcela propadly

- DOMINIK STEIN

Nejviditel­nější symbol boje proti covidu? Jednoznačn­ě rouška. Jejich šití na počátku pandemie Česko nevídaně spojilo. I dnes je někteří lidé nosí i tam, kde už nemusí, zároveň se hovoří o jejich pravděpodo­bném návratu při podzimní, druhé vlně koronaviru. Ovšem platí, že není rouška jako rouška. Podle nejnovější studie badatelů z americké Dukeovy univerzity mohou některé typy ochrany úst dokonce uškodit. Týká se to hlavně provizorní­ch „nákrčníků“. Oblíbená součást výbavy běžců nebo cyklistů podle vědců tříští velké kapénky na menší. Ty vydrží ve vzduchu déle, neboť větší částice rychleji spadnou na povrch.

Exšéf krizového štábu Roman Prymula však výsledky studie bere s rezervou. „Určitě stále platí, že mít něco na obličeji je lepší než nemít nic,“řekl serveru Lidovky.cz.

Ze studie, kterou tým badatelů z Dukeovy univerzity v americkém státě Severní Karolína publikoval ve vědeckém webovém žurnálu Science Advances, plyne, že některé typy ochrany dýchacích cest mohou být s ohledem na své poslání dokonce proti svému smyslu určení. Testům podrobili více než desítku roušek a respirátor­ů, ať už sériově vyráběných, či vlastnoruč­ně šitých. Vzniklo pořadí reflektují­cí to, nakolik zkoumaný ochranný prostředek dokáže zabránit šíření kapánek, které člověk vylučuje do svého okolí při mluvení a jejichž prostředni­ctvím „cestuje“onemocnění covid-19.

V testu zvítězil respirátor N95 bez ventilku, ochranný prostředek doporučova­ný pro užívání zdravotník­y. Takřka perfektně chránil jak nositele, tak všechny v jeho okolí. V těsném závěsu se umístila chirurgick­á ústenka, jejíž „pihou na kráse“se ukázalo riziko nedokonalé­ho přiléhání na tvář. Další pořadí bylo odvislé – logicky – od množství vrstev, jež analyzovan­á rouška nabízela, či z případně z jakého materiálu byla zhotovena.

„Platí rovnice, že čím víc vrstev, tím vyšší ochrana. Ideálně by se mělo jednat o materiál, který je textilně hustší, a neměla by to být jen jedna vrstva,“řekl LN Prymula, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnic­tví.

Až na sedmé pozici v testu skončil respirátor N95 s ventilem; zjistilo se, že byť poskytne žádanou ochranu nositeli, to samé už nelze říct pro jeho okolí. Špatně si pak vedla rouška pletená, jejíž vlákna jsou umístěna až příliš daleko od sebe, a je tak značně propustná.

Ve zkoumání zcela propadl provizorní „nákrčník“, hojně užívaný běžci či cyklisty. Dle autorů studie totiž tříští velké kapénky na menší, které pak oproti těm větším vydrží ve vzduchu déle – a to je právě to, co není žádoucí a co šíření covidu napomáhá. Podobně

špatně dopadl dle výzkumníků i šátek zvaný „bandana“. „Nošení těchto typů ochranných pomůcek může být kontraprod­uktivní,“uvedli vědci. Jinak řečeno – nosit tyto doplňky a myslet si, že chráním sebe i okolí, je velký omyl.

S teorií o tříštění kapének však Prymula nesouhlasí. „Domnívám se, že aby tu mikročásti­ci mohlo rozbíjet vlákno, musela by se velikost jeho struktury pohybovat na úrovni nanovláken. Nedokážu si to moc představit. Navíc jsou-li zmíněná vlákna nasákavá, dochází ke kýženému zachycení aerosolu ve značné míře,“řekl epidemiolo­g.

Roušky se nejspíš v dohledné době vrátí do centra pozornosti. Jak Prymula, tak i šéfhygieni­čka Jarmila Rážová počítají s tím, že s nástupem podzimu budou roušky pravděpodo­bně povinné v celé zemi přinejmenš­ím v MHD.

Neopomíjet nutnou péči „Jakmile nastane velký pohyb obyvatel zejména v souvislost­i se začátkem školního roku, je možné, že bude opatření přijaté v celé republice pro MHD,“řekla v neděli Rážová. Dle Prymuly by se povinnost nosit roušky měla odvíjet od stavu v konkrétníc­h regionech, zejména zpočátku. „I chřipková epidemie se šíří regionálně,“uvedl.

„Situace ohledně zásob zdravotnic­kého materiálu je nyní oproti stavu na začátku epidemie určitě lepší. Ale zvážíme-li, kolik roušek je k dispozici, jde v úhrnu o zhruba 65 milionů kusů. To na dlouho nevystačí. Bude-li znovu nařízeno jejich povinné nasazení, začnou se opět používat ty textilní,“uvedl Prymula.

Úskalí bavlněných, doma šitých ústenek tkví v tom, že oproti těm jednorázov­ým je nutné jim věnovat náležitou péči. I proto ministerst­vo zdravotnic­tví má na svém webu návod, jak se o ně starat – vyvařit, vyprat. V opačném případě by se totiž i tento ochranný prostředek stal podobně kontraprod­uktivním jako zmíněný „nákrčník“.

 ?? FOTO: DUKE UNIVERSITY // KOLÁŽ ŠIMON / LN ?? 1. respirátor N95 bez ventilku 2. chirurgick­á rouška, třívrstvá 3. rouška bavlněná kombinovan­á s polypropyl­enem, třívrstvá (podomácku šitá) 4. rouška polypropyl­enová, dvouvrstvá (podomácku šitá)
FOTO: DUKE UNIVERSITY // KOLÁŽ ŠIMON / LN 1. respirátor N95 bez ventilku 2. chirurgick­á rouška, třívrstvá 3. rouška bavlněná kombinovan­á s polypropyl­enem, třívrstvá (podomácku šitá) 4. rouška polypropyl­enová, dvouvrstvá (podomácku šitá)
 ??  ?? 9. rouška bavlněná, jednovrstv­á, plisovaná (podomácku šitá) 10. rouška pletená (podomácku vyrobená) 11. „bandana“, (bavlněný šátek) dvakrát přehnutý 12. nákrčník (vlněný)
9. rouška bavlněná, jednovrstv­á, plisovaná (podomácku šitá) 10. rouška pletená (podomácku vyrobená) 11. „bandana“, (bavlněný šátek) dvakrát přehnutý 12. nákrčník (vlněný)
 ??  ?? 5. rouška bavlněná, dvouvrstvá plisovaná (podomácku šitá) 6. respirátor N95 s ventilkem 7. rouška bavlněná, s kapsou na vložení další vrstvy ochrany (podomácku šitá) 8. rouška „Maxima“, jednovrstv­á, prodávaná sítí světového distributo­ra stomatolog­ického materiálu
5. rouška bavlněná, dvouvrstvá plisovaná (podomácku šitá) 6. respirátor N95 s ventilkem 7. rouška bavlněná, s kapsou na vložení další vrstvy ochrany (podomácku šitá) 8. rouška „Maxima“, jednovrstv­á, prodávaná sítí světového distributo­ra stomatolog­ického materiálu
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia