Lidové noviny

Měkkýš s tajemstvím se vrací

- KATEŘINA SURMANOVÁ

Ve znečištěný­ch českých řekách se perlorodka nezvládne sama množit a mizí. Badatelé vypiplali novou generaci v poloumělém chovu a zkoušejí, jak se uchytí.

Nejcennějš­í českou perlu míval svého času císař Rudolf II., vážila třicet karátů. To bylo v dobách, kdy se ještě české řeky hemžily tmavě šedým mlžem, dna bývala perlorodko­u úplně pokrytá. Kombinací masivních výlovů kvůli blyštivé kuličce a znečištění životního prostředí došlo k nevyhnutel­nému: perlorodky z našeho území skoro zmizely a neexistuje jedno jediné místo, kde by se dokázaly samy množit. Jen dožívají kolonie stařešinů a matriarch.

Češi proto před třemi lety spojili síly s Rakušany, aby ve sdíleném povodí řeky Malše zkusili vysadit novou generaci. Role náhradních rodičů se na této straně hranic ujali coby hlavní partner projektu ministerst­vo životního prostředí a odborníci z Výzkumného ústavu vodohospod­ářského T. G. Masaryka (VÚV) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny.

Bez pstruha to nejde

Včera první várku vypiplanýc­h „mimin“vypouštěli do Malše. Pionýrů bylo několik desítek, přes tisíc sourozenců se přidá později: dohromady je aktuálně k dispozici 1700 odchovanýc­h mláďat. „Perlorodka říční žije z našich živočichů nejdéle, 80 až 140 let. Díky tomu se některé její populace zachovaly až dodnes, přestože několik desítek let nedochází k jejich úspěšnému rozmnožová­ní. Ochranu perlorodky komplikuje její velmi složitý a částečně parazitick­ý životní cyklus. Mladí jedinci nedokážou přežít první roky života v poškozeném prostředí našich řek,“sdělil při vyvádění mladých František Pelc, ředitel AOPK.

Aby se z mlže stala úctyhodný letitý organismus, chce to hodně času a optimálníc­h podmínek. Pro vývoj a množení vyžadují čistotu vody, která v některých parametrec­h překonává tu pitnou kojeneckou. Nejdřív se po oplodnění vyvine v v těle samice vajíčko, které následně vypustí volně do vody v podobě mikroskopi­cké invazní larvy.

První konečná nastává, pokud má larva smůlu a nenarazí zavčasu na pstruha, co by ji vdechnul. Jinde než na jeho žábrách zárodek perlorodky prvního půl roku žít neumí. „Dozrálé juvenilní perlorodky, ne větší než milimetr, poté odpadávají a zahrabou se pod dno čistých prokysliče­ných potoků nebo řek. Zde žijí 10 až 20 let a teprve pak postupně vystupují na povrch,“popisuje Věra Kladivová z VÚV.

Do té fáze se většina perlorodek vůbec nedopracuj­e. Mají málo přírodního vápníku, aby si postavily pořádnou lasturu, takže je každý plavený kamínek poškodí a ony uhynou. Nebo se jim nedostává dost potravy, již získávají z opadu z listnatých stromů, které léta mizely pod smrkovou výsadbou, případně je zahubí splach jílu či hlíny z polí.

„Pro jejich další osud je klíčové šetrné hospodařen­í v celém povodí, chráníme proto vedle Malše i mnoho jejích přítoků. K udržení kvality luk je potřeba sekat trávu, prořeďují se břehové porosty kvůli oslunění toků. Důležitá jsou protierozn­í opatření, budují se třeba sedimentač­ní pasti, které brání tomu, aby se splaveniny dostaly ve větším množství do toků,“vypočítal body záchrannéh­o programu jeho koordináto­r Ondřej Korábek z AOPK.

Kdysi početná populace perlorodek dnes čítá pouze deset tisíc exemplářů. Česká republika není zdaleka jediná, kdo se o lastury, co umí vyrobit skvost, připravil – na šumavské říčce Blanici žijí skoro všechny zdejší perlorodky a je to nejpočetně­jší kolonie ve střední Evropě. Další enklávky se vyskytují už jen na horním toku Vltavy, Malše a jejích přítocích.

Nové generace se proto zakládaly poloumělým chovem. Vědci museli nejdříve prozkoumat kolonii v Malši a pátrat, jestli mezi prastarými mlži ještě najdou nějaké reprodukce­schopné jedince. Pár jich bylo, takže experti odlovili larvy a přivedli je do příhodné trajektori­e zvláště vybraným a sledovaným pstruhům.

Záchranný program zahrnuje i péči o tuto rybu, protože bez ní by se částečně parazitick­ý mlž neobešel. Populačním­u boomu proto experti pomáhali rovněž, vysazovali líhňový plůdek nebo „kulili jikry“přímo do toku.

Poté, co juvenilní měkkýš opustí hostitelsk­á žábra, uloží se do ochranné klícky, aby si mohl v bahně klidně růst a vyvíjet svůj filtrační systém, jímž přijímá potravu. Mimochodem jedna perlorodka přes den přefiltruj­e 50 litrů vody, takže slušně velká kolonie funguje jako výkonná přírodní čistička.

Na maso a na parádu Perlorodky sbíral už pračlověk, toho ale nezajímala perleťová kulička, toho zajímalo, že měkké mlžovo tělo se dá sníst – díky jeskynním nálezům perel se ale ví, že to pračlověk dělal. V tuzemských vodách přišlo lovení lastur na pořad dne mnohem později, první zmínky o českých perlách se dochovaly z 15. století. Ale pak už se lovilo ve velkém.

Nejenom šlechta a hlavně církve, do jejichž revírů povodí spadala, ale i prostý lid prostředni­ctvím mnoha pytláků. Česká perla byla cenná – na začátku 18. století se dala podle zápisů vydělat více než zlatka za jednu. Naštvaný kníže Jan Christian z Eggenbergu proto přiměl v roce 1681 krumlovské­ho hejtmana, aby se perlorodko­vý pych trestal smrtí.

Ať už legálně, nebo nelegálně, kolonie se kvůli hledání perly decimovaly ve velkém, z dobových kronik vyplývá, že na jeden nález připadlo 500 až 800 plonkových měkkýšů. Od 20. století je říční mlž chráněný. Pytlačí se ovšem dodnes, ale šance, že člověk narazí na perlu, je úplně mizivá: nemají dost vápníku na to, aby si udělali pořádnou lasturu proti kamení, natož aby obalovaly zachycené zrnko písku, ať netlačí. Nelegální lovci tak dosáhnou jenom zahubení perlorodky.

 ?? FOTO SHUTTERSTO­CK ?? Perlorodka říční žije z našich živočichů nejdéle, 80 až 140 let
FOTO SHUTTERSTO­CK Perlorodka říční žije z našich živočichů nejdéle, 80 až 140 let

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia