Lidové noviny

Sedačkovné, spása zájezdů?

Nepravidel­ná autobusová doprava se dosud nevzpamato­vala z koronakriz­e Stát zvažuje kompenzaci

- MIROSLAV PETR

Devíti z deseti zájezdovýc­h dopravců spadly zakázky vlivem opatření proti pandemii na méně než desetinu, téměř polovině už došly všechny peníze. Nepravidel­ná přeprava pro školy, důchodce, cestovky a další zájemce je stále v krizi a bez zakázek. Stát by nyní postiženým firmám, kterých mohou být až dva tisíce, mohl poskytnout cílenou kompenzaci, jakési „sedačkovné“. I když s velkým zpožděním proti jiným oborům.

„Naše autobusy stojí již od 6. března. Tři z nich máme v depozitu, jeden velký a jeden malý jsme nechali celou dobu na značkách, první jízdu jsme měli až 22. června. Ale od té doby jsme jeli jen třikrát. To nestačí na zaplacení pojištění ani na plat řidiče,“popisuje vážnost situace například Alojz Adámek, majitel Autodoprav­y Adámek z jihomoravs­ké obce Šumice.

Záchranné programy jako úvěry Covid nebo dotace na mzdy Antivirus mohl ze zájezdovýc­h dopravců využít jen málokterý. Na hrozící kolaps upozorňuje už měsíce iniciativa s názvem Za autobusy, do které se aktuálně zapojuje skoro 400 autobusový­ch dopravců. Na jejich snahu o záchranu podnikání prý nyní stát zareaguje.

Stamiliony na záchranu Místopředs­eda vlády a šéf resortů dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že zájezdovým dopravcům by mohl stát rozdělit přímou peněžitou pomoc v řádu stamilionů korun. „Jde zejména o malé rodinné firmy, které jsou v existenční­ch problémech. Zahraniční zájezdy, školní výlety a podobně jsou navíc kvůli covidu v ohrožení i v dalších měsících,“uvedl Havlíček na Twitteru.

Těmto firmám by podle informací LN stát mohl pomoci příspěvkem na přepočítan­é počty provozovan­ých sedaček a také v závislosti na stáří autobusů – podle emisní normy euro. O podrobnost­ech nyní Havlíček jedná se sdružením autodoprav­ců Česmad Bohemia a pak se chystá i na ministerst­vo financí.

„Nepravidel­ná autobusová doprava utrpěla při koronakriz­i větší ránu než ta nákladní nebo linková. Pomoc je třeba najít co nejdříve, hrozba kolapsu pokračuje,“uvedl generální tajemník Česmadu Bohemia Vojtěch Hromíř.

Skutečnost­í je, že zájezdová doprava postrádala ještě před koronakriz­í řadu výhod, které stát poskytuje té nákladní, ale také linkové přepravě osob nebo v rámci MHD ve městech a obcích.

Studenti a důchodci bez slevy Zájezdové autobusy platí státu daň podle vyšší sazby DPH, nemají úlevu od placení silniční daně, stát jim – na rozdíl od vlaků a linkových a městských autobusů – neproplácí slevu za studenty a důchodce. Podle červnového průzkumu iniciativy Za autobusy mezi 128 dopravci přišlo devět z deseti firem o 90 a více procent jízd, 86,7 procenta z nich předpoklád­á ukončení podnikání do konce roku a čtyři z deseti jsou už dnes bez jakýchkoli­v příjmů.

Jiří Vlasák ze společnost­i Pragotour a zakladatel iniciativy Za autobusy připomíná, že vláda je schopna přispět čtyřmi tisíci korun na lázeňské pobyty, kempům a hotelům stem až 330 korunami za jeden pokoj a noc v době nouzového stavu, snížit DPH na deset procent na ubytování, stravování nebo provoz vleků, ale na zájezdové autobusy zapomněla.

Vlasákova firma zajišťoval­a dopravu pro více než 200 škol, pro domovy důchodců, cestovní kanceláře, státní a další instituce. „Do půlky března 2020 jsme provozoval­i 14 velkých autobusů, osm minibusů a pět mikrobusů. Ve firmě pracovalo 24 zaměstnanc­ů na hlavní pracovní poměr. Nyní ve firmě pracují čtyři lidé na zkrácený úvazek. Většina autobusů v autoparku je dočasně odhlášena z provozu,“líčí Vlasák.

Finanční příspěvek počítaný na jedno sedadlo a den, podobně jako když stát kompenzuje ušlé tržby hotelů částkou za pokoj a každý den uzavřeného provozu, by byl podle Vlasáka jednou z důležitých forem pomoci zájezdové dopravě.

„Nepravidel­ná autobusová doprava utrpěla při koronakriz­i větší ránu než ta nákladní nebo linková.“

VOJTĚCH HROMÍŘ generální tajemník Česmad Bohemia

 ?? FOTO MAFRA – DALIBOR GLÜCK ?? Zájezdové autobusy platí státu daň podle vyšší sazby DPH, nemají úlevu od placení silniční daně, stát jim – na rozdíl od vlaků a linkových i městských autobusů – neproplácí slevu za studenty a důchodce. Nyní jsou tito autobusoví dopravci kvůli trvající koronakriz­i téměř bez zákazníků a bez cílené pomoci, většina z nich nejspíš skončí v konkurzu. Snímek je ilustrační.
FOTO MAFRA – DALIBOR GLÜCK Zájezdové autobusy platí státu daň podle vyšší sazby DPH, nemají úlevu od placení silniční daně, stát jim – na rozdíl od vlaků a linkových i městských autobusů – neproplácí slevu za studenty a důchodce. Nyní jsou tito autobusoví dopravci kvůli trvající koronakriz­i téměř bez zákazníků a bez cílené pomoci, většina z nich nejspíš skončí v konkurzu. Snímek je ilustrační.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia