Lidové noviny

Za sporný tendr na mýto chce Kapsch půl miliardy

- MARTIN SHABU

Od prosince z miliardové­ho byznysu spojeného s výběrem mýta vypadla společnost Kapsch. Nahradilo ji konsorcium CzechToll/SkyToll, které staví na satelitní technologi­i.

Jenže tendr ministerst­va dopravy i následné posuzování stížností od antimonopo­lního úřadu provázely chyby. A právě na nich nyní staví Kapsch. Už v květnu, jak zjistily LN, přistála na Úřadu pro ochranu hospodářsk­é soutěže (ÚOHS) žádost o náhradu škody. „Poškozený uplatňuje nárok na náhradu škody a nárok na zadostiuči­nění za nemajetkov­ou újmu způsobenou nezákonným postupem ÚOHS,“uvedl Kapsch v dokumentu, jehož kopii LN získaly.

Škodu si firma vyčíslila na astronomic­kých 489 milionů korun. „Zahrnuje náklady vynaložené na obranu proti nezákonném­u postupu státu, ušlý zisk z provozu stávajícíh­o systému a náhradu nemajetkov­é újmy,“vypočítala firma.

Opírá se i o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z loňského prosince. Ten sice potvrdil, že smlouva, kterou uzavřel stát s konsorciem CzechToll/SkyToll, je platná, zároveň ale otevřel možnost domáhat se náhrady škody.

V prosincové­m rozhodnutí NSS totiž uvedl: „Cestou správního soudnictví již není možné poskytnout žalobkyni (společnost­i Kapsch) ochranu. Žalobkyně může využít případně řízení o náhradě škody.“

Mluvčí Kapsche David Šimoník LN řekl, že firma brání svoji pozici. „Už několik let tvrdíme, že jsme byli poškozeni na svých právech v souvislost­i se zpackaným mýtným tendrem v letech 2017 a 2018,“napsal obecně LN Šimoník.

Firma se cítí poškozená chybným postupem úředníků státu. „Máme proto povinnost vůči akcionářům využít všech zákonných nástrojů k nápravě situace, případně k náhradě vzniklé škody,“napsal LN Šimoník.

Měl vydat předběžné opatření Ministerst­vo dopravy podle Kapsche uzavřelo smlouvu s vítězem tendru v době, kdy skončila platnost předběžnéh­o opatření zakazující podpis nové smlouvy. ÚOHS přitom neudělal administra­tivní krok v podobě vydání nového předběžnéh­o opatření a místo toho prohlásil smlouvu s konsorciem CzechToll/SkyToll za platnou.

NSS tento postup antimonopo­lnímu úřadu vyčetl. Měl podle něj vydat nové předběžné opatření v okamžiku, kdy první předběžné opatření přestalo platit. Mluvčí

V letech 2007 až 2019 výběr a správu kamionovéh­o mýta na českých silnicích zajišťoval­a firma Kapsch. ÚOHS se loni bránil tím, že smlouva byla uzavřena bezprostře­dně poté, co platnost prvního předběžnéh­o opatření skončila.

LN zjišťovaly i reakci antimonopo­lního úřadu. Ten se ale k podrobnějš­ím okolnostem nechtěl vyjadřovat. Potvrdil nicméně uplatnění nároku Kapsch.

„Úřad pro ochranu hospodářsk­é soutěže v současné době vyřizuje žádost o náhradu škody od společnost­i Kapsch podanou na základě zákona o odpovědnos­ti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutí­m nebo nesprávným úředním postupem. Úřad má na vyřízení žádosti zákonnou lhůtu, která činí šest měsíců. Žádostí se zabýváme a do jejího vyřízení nebudeme věc blíže komentovat,“reagoval včera Martin Švanda, mluvčí ÚOHS.

Loni přitom uzavření kontraktu k mýtu bez předběžnéh­o opatření okomentova­l. „Ve věci došlo k bezprecede­ntnímu procesnímu

Za 11 let se vybralo miliard korun. Systém byl založen na mikrovlnné technologi­i a mýtných branách. vývoji, na který nebylo z naší strany možné reagovat, nicméně jsme učinili interní opatření, aby se taková situace nemohla opakovat,“uvedl tehdy Švanda. Poukazoval na skutečnost, že ministerst­vo

Od letošního ledna mýtný systém provozuje konsorcium složené z firmy SkyToll, která spravuje mýto pro kamiony a autobusy na Slovensku, a české společnost­i CzechToll ze skupiny PPF. dopravy uzavřelo smlouvu s konsorciem CzechToll/SkyToll ten samý den, co se resort od ÚOHS dozvěděl o zamítnutí stížností Kapsche.

Šéf úřadu v nemilosti

ÚOHS se v posledních měsících otřásá v základech. Otevřeně se mluví o nutnosti výměny šéfa úřadu a bývalého poslance ČSSD Petra Rafaje. Jeho odvolání z funkce chce po prázdninác­h projednat s prezidente­m Milošem Zemanem jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček.

Dlouhodobě antimonopo­lní úřad čelí podezření z netranspar­entního rozhodován­í. Šok vyvolal loňský zásah detektivů Národní centrály proti organizova­nému zločinu (NCOZ) v sídle úřadu a u jeho předsedy Rafaje. Později se přidaly podrobnost­i z razie.

Vyšetřovat­elé se zajímali mimo jiné o mýtný tendr. Zaujala

Konsorcium zvítězilo se satelitní technologi­í a cenou miliardy korun za deset let. je schůzka Rafaje se šéfem poslanecké­ho klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem, který se podle nich snažil soutěž ovlivnit. Stejně tak se zajímali i o roli šéfa společnost­i Kapsch Karla Feixe, který se setkal s Faltýnkem.

Později deník Právo upozornil, že u Rafaje policie zajistila větší obnos v hotovosti. Při domovní prohlídce policisté zabavili dva miliony korun, jejichž původ nebyl schopen objasnit. Později vysvětlova­l, že pocházely z úspor a z půjčky, údajně měly být použity na svatbu dcery.

Rafajův konec v čele ÚOHS požadují neziskové organizace i Ústecký a Liberecký kraj.

Podle zákona může předsedu antimonopo­lního úřadu odvolat pouze prezident na návrh vlády, pokud víc než půl roku nevykonává funkci nebo pokud závažným způsobem narušuje důstojnost funkce a nezávislos­t a nestrannos­t úřadu.

Máme povinnost vůči akcionářům využít všech zákonných nástrojů k nápravě situace, případně k náhradě vzniklé škody

DAVID ŠIMONÍK mluvčí společnost­i Kapsch

Kapsch v květnu uplatnil nárok na náhradu škod ve výši

milionů korun.

Ty požaduje proplatit po Úřadu pro ochranu hospodářsk­é soutěže. Tendr na nové mýto podle Kapsche provázely nezákonné postupy. Stěžuje si i u Ústavního soudu.

 ?? FOTO MAFRA - ARCHIV / ZR ??
FOTO MAFRA - ARCHIV / ZR

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia