Lidové noviny

Jsi asociál, Chlívníku?

-

Je-li všechno špatně, je potřeba na věci hledat nějaká pozitiva. Na mimořádném přidávání seniorům je špatně úplně všechno.

Nepřát vyšší životní úroveň lidem, kteří prožili většinu života v reálném socialismu a po převratu neměli mnoho času si na důchod našetřit soukromě, může jen asociál a nelida. Nechceš, Chlíváku, aby tvoje maminka měla vyšší důchod?

Jenže ono je to krapet složitější. Když Jan Hamáček říká, „Živnostník­ům jsme dali 500 korun denně, a teď je problém přidat seniorům 500 korun měsíčně?“, pak se dopouští úplně učebnicové demagogie. Pětistovku denně (slavný program Pětadvacít­ka) vyplácel stát jen těm živnostník­ům, kteří si kvůli pandemii a vyhlášení nouzového stavu nemohli vydělat na chleba. Kdo mohl pracovat, žádný příspěvek nedostal. A obráceně: nešlo o žádné přilepšení, ale o obyčejnou snahu, aby nám živnostníc­i a jejich rodiny neumřeli hlady – a to už vůbec nemluvíme o tom, že většina živnostník­ů si normálně vydělá výrazně víc než onu pětistovku denně.

Spousta lidí přišla o práci, spousta lidí nemohla pracovat, spoustě lidí klesly příjmy. Starobní důchodci jsou jedinou skupinou, která žádný pokles příjmů nezažila – naopak. Stát vyplácí důchody stále, spolehlivě, dokonce je (správně) valorizuje. I bez mimořádnéh­o příspěvku by stouply penze od příštího roku skoro o 900 korun.

Jinak řečeno, je-li země v ekonomické krizi, jsou penzisté tou nejméně zasaženou skupinou, protože stát platí spolehlivě a zvyšování cen se přímo promítá do zákonného zvyšování důchodů. Všem ostatním skupinám stát pomáhal proto, že byly zasaženy krizí a přišly o příjmy. Penzisté o žádné příjmy nepřišli, naopak.

Na začátku jsme psali, že i na špatných věcech je třeba hledat něco dobrého. Tady to je: díkybohu že je tento příspěvek jednorázov­ý, protože stálé zvýšení zavazuje všechny budoucí vlády k vyšším důchodům napořád. A ještě jedna věc: vláda argumentuj­e, že spotřební koš seniorů roste víc než ten obecný (zboží a služby seniorům podražily o 3,5, ostatním „jen“o 3,1 procenta). Relevantní námitka, ale jejím řešením není mimořádná dávka v podobě pěti tisíc korun, nýbrž změna zákona: důchody by se napříště měly zvedat ne podle obecné inflace, ale právě podle seniorské inflace.

Přídavek seniorům lze přesto pochopit – ovšem z úplně jiných důvodů, než jaké hlásá koalice. Kdyby vláda měla inteligent­ní komunikaci, řekne srozumitel­ně: „Zrušením superhrubé mzdy klesnou skoro všem daně. Lidé budou mít víc peněz. Ale protože jsme výjimečná země, kde se důchody vůbec nedaní, pokles daní penzistům nepomůže. Pokud tedy skoro všem vzrostou příjmy, musíme seniorům přidat, jinak by jim životní úroveň relativně klesla.“Ale to říct zjevně nedovede.

Těžko říci proč.

PETR KAMBERSKÝ komentátor LN

Spousta lidí v produktivn­ím věku přišla o práci. Spousta lidí v produktivn­ím věku si nemohla vydělat na chleba. Spoustě lidí v produktivn­ím věku poklesly příjmy. Senioři jsou jedinou skupinou, která žádný pokles příjmů nezažila. Naopak.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia