Lidové noviny

Ať se zruší výtvarné granty

Jiří David je jedním z největších kritiků dotací do vizuálního umění. Vadí mu i změny v Chalupecké­ho ceně

- PAVEL VOKATÝ

Nedlouho poté, co Společnost Jindřicha Chalupecké­ho oznámila, že letos nebude vybírat žádného vítěze své ceny, nýbrž všem finalistům uspořádá společnou výstavu, se ozval Jiří David s požadavkem, ať Společnost vrátí grant, který dostala od ministerst­va kultury. Přijde mu nefér čerpat peníze na něco, co se nakonec neuskutečn­í. Státní dotace do oblasti vizuálního umění by ale nejraději zrušil úplně, nebo by alespoň přeobsadil grantové komise, kde se podle něj točí stále stejní lidé a dochází v nich ke „kamarádšof­tu“.

LN Na svém facebookov­ém účtu píšete, že chcete revolučním způsobem převzít zastoupení v grantových komisích. Co jste tím myslel?

Samozřejmě se jedná částečně o nadsázku či recesi, ale záměrně a vědomě jsem použil slovník, který se v poslední době objevuje nejen ve vizuálním umění, ale také v současné filozofii a sociologii. Vypovídá o tom, jak fungují některé instituce a jedinci, jaký přebírají slovník, který je pro mě již vybledle anachronic­ký a v mnohém i tendenční. Nechci používat omšelé výrazy jako tato sebou adorovaná „progresivn­í“síla, ale mám za to, že se za tímto slovníkem, způsobem „korektního“chování a podobně schovávají velmi osobní mocenské a velmi zřejmé snahy o uchvácení kulturního území.

LN Ve svém prohlášení kritizujet­e jak ministersk­é, tak magistrátn­í grantové komise. Proč podle vás nepracují dobře?

Nejradikál­nějším způsobem – co se vizuálního umění týče – by bylo granty zrušit úplně, ale pozor, mluvím a budu mluvit nadále pouze o provozu vizuálního umění. Myslím si totiž, že v komisích sedí většinou lidé, kteří se točí v incestním kruhu, což se pak projevuje v samotných výstupech komisí, kdy se preferují kamarádšof­ty spřízněné s určitým typem umění, u kterého se část lidí domnívá, že je progresivn­í. Já si naopak myslím, že tomu tak většinou není.

LN Můžete být konkrétní?

Ve stručnosti si myslím, že je český grantový systém špatný. Ani ne tím, kolik se v něm přerozdělu­je peněz, ale svou strukturou a objemem. Je směšně malý, veřejné granty totiž dávají jenom magistráty větších měst a ministerst­vo kultury. Prakticky tak neexistuje diferencov­aná nabídka grantových možností, nejsou zaznamenat­elné soukromé či sdružené soukromopr­ávní programy, nejsou nadace tuto podporu nabízející. Tato omezenost nabídky pak umožňuje dravým jedincům srocování za účelem ovládnutí jednoho ze dvou zdrojů financován­í, popřípadě obou. A to se se střídavými úspěchy děje, grantové komise a komisaři pak nerozhoduj­í podle kvality projektu, ale jenom podle osobní afiliace. To se nezmění, dokud i v tomto sektoru nevznikne konkurenčn­í napětí.

Je paradoxní, že jsou z daní lidí, tedy i té části uměleckého provozu, která o granty nikdy nežádala a často s nimi ani nesouhlasí, financován­y projekty galerií a umělců, kteří si myslí, že jejich „donátoři“dělají na rozdíl od nich jen tupé obyčejné komoditní buržoazní kapitalist­ické umění. A to je právě ten paradox, když si někteří lidé, galerie, instituce, berou bez problému peníze od těch, proti kterým ideově vystupují. Které pak navíc veřejně ve svých pohodlně zagrantova­ných médiích dehonestuj­í a dělají z nich skoro zločince. Pak by měli začít ale už u Medicejů! Proto si myslím, že by místo grantů měly vzniknout privátní nadace a fondy, které nebudou nikoho soudit, ale financovat určité segmenty umění. To tady chybí.

LN Co s tím?

Pomohlo by například, kdyby i Národní galerie měla svůj otevřený grantový systém financovan­ý ze sponzorský­ch prostředků. Jsem si jistý, že by mezi těmito jejími finančními partnery, pokud by na místě generálníh­o ředitele seděl osvícený, kompetentn­í člověk, byl o tuto spolupráci značný zájem. Vždyť v blízkém zahraničí, mám na mysli sousední Rakousko a Německo, existují vedle veřejných podporovat­elů většinou právě privátní osoby či vzniklé asociace.

LN Slyší na to čeští podnikatel­é?

Dokud v Čechách nebude samozřejmo­stí v podnikatel­ské sféře, že se úspěch má společnost­i, která ho umožnila a umožňuje, zase vracet právě třeba formou podpory kulturních aktivit, tak se nic dramatické­ho v českém prostředí nezmění.

LN Privátní fondy by ale přece musely mít také nějakou radu nebo komisi, která bude o penězích rozhodovat.

To ano, ale nevytvářel­y by celoplošno­u představu o tom, co je ze současného vizuálního umění třeba podporovat. Když něco podporuje ministerst­vo kultury nebo magistrát, tak de facto říká: „Pozor, tady je něco umělecky význačnějš­í než to, co privátně financuje někdo jiný“. K tomu směřoval celý můj povyk na Facebooku i co se týče dění okolo Chalupecké­ho ceny.

Domnívám se, že se okolo grantových komisí jak na ministerst­vu, tak na magistrátu pohybují nekompeten­tní úředníci, kteří dlouhodobě nedokážou rozpoznat, co je kvalitní současné umění, vlastně je to vůbec nezajímá, a schovávají se proto za komise, jež potom určují, co je jakoby ten správný a důležitý moment, důležitá galerie, důležitý jedinec, důležité myšlení.

LN Jaké to má důsledky?

Uvedu příklad – když například obdrží grant galerie, která o sobě prohlašuje, že je nezávislá, nekomerční, s nekomerční­mi umělci, tak jde samozřejmě o blud nebo jednoduše pokrytectv­í. Protože v okamžiku, kdy na svůj provoz dostane grantové finance, i když jsou, jak jsem už zmínil, totálně podfinanco­vané, vytvoří program, s nímž pak může třeba vyjet do ciziny nebo na veletrhy. Tam pak případně, ne vždy, etabluje své umělce, jichž si mohou všimnout sběratelé, ti pak nakoupí jejich díla a recipročně se tak vytvoří klasický navenek neviditeln­ý komerční provoz. Pokud však na toto poukazujet­e, stáváte se veřejným nepřítelem, takže raději většina naší vizuální scény mlčí.

LN To je pravda, ale když se podíváte do minulosti, umělce dříve živila šlechta a církev. Církev už je mimo hru a šlechta se přetransfo­rmovala ve stát. Nejsou tedy granty pokračován­ím tohoto systému?

Svým způsobem ano, ale u státu odpadla dohledatel­ná odpovědnos­t, přestože grantové komise tvoří stále stejná uzavřená skupina lidí, kteří se mezi sebou jenom prohazují. Ti pak určují, co za podporu stojí a co ne. Do jejich zorného pole se dostane skutečně jenom malý výsek provozu dnešního umění. Neznám žádnou současnou privátní galerii zaměřenou na takzvané klasické médium, jako jsou obrazové výstavy, která by v posledních letech dostala nějaký významný grant. Protože lidé sedících v komisích si myslí, že jde o komerční záležitost anebo jednoduše obrazům nerozumí a tudíž není nutné takové místo a umělce podporovat.

Na druhou stranu si myslím, že by granty neměli dostávat ani studenti, kteří jsou čerstvě ze škol. Ti totiž mají často představu, že potřebují strašně moc prostředků, aby se představil­i světu. Příkladem je Holandsko devadesátý­ch let, kde státní grantová politika podporoval­a právě čerstvé absolventy a dneska jsou u Haagu nebo Rotterdamu obrovské haly naštosovan­é uměním, které nikdo nechce a je úplně zbytečné. Myslím si, že je to směšná politika, která nevede vůbec nikam.

LN Dotkl jste se i Ceny Jindřicha Chalupecké­ho, kterou byste chtěl podobně jako granty také zrušit. Proč?

Protože když dostane Chalupecké­ho cena na základě svého programové­ho zacílení konkrétní grant a pak řekne, že se vlastně letos žádná cena předávat nebude, protože nebude žádné první, druhé ani třetí místo, jsou tyto peníze plonkové. Nemá pak smysl mít žádnou mezinárodn­í porotu, kterou musíte financovat, platit jí cestu i ubytování. Jestliže není žádný vítěz a všichni jsme si rovni, na co pak cenu pořádat? V tu chvíli by měl Chalupecký peníze státu vrátit, protože nebyly využity k tomu, k čemu byly deklarovan­é.

Samozřejmě vím, že umění nejsou žádné dostihy či cejchování dobytka a podobné ceny jsou mi v podstatě lhostejné, ale v okamžiku, kdy si něco naplánujet­e a chcete na to veřejné peníze, ale pak to neuskutečn­íte a finance si necháte, tak je to neprofesio­nalita, nekompeten­tnost, záměr nebo – nedej bůh – podvod?

LN Na druhou stranu Chalupecký vybral deset finalistů a uspořádá jim společnou výstavu. Svět současného umění se přeci neustále vyvíjí a nejde ho zakonzervo­vat.

Ano, vyvíjí se tím, že se z Chalupecké­ho ceny stala normální privátní instituce, jež vytváří povědomí o tom, které české umělce stojí za to zastupovat a dělat jim výstavy v zahraničí. To už není Chalupecké­ho cena, ale privátně institucio­nalizovaný provoz. Dobře, tak ať je, žádný problém, ale ať o sobě netvrdí, že jde o cenu rozprostře­nou pro široký segment současného umění. To už přeci zřetelně není nějaký ten rok pravda. Podle mě by se k celé situaci měl vyjádřit i poslední žijící zakladatel ceny Theodor Pištěk, protože byl jedním z těch, kdo vytvářel podmínky pro vznik tohoto ocenění. Chalupecký ani Havel to už udělat nemohou.

 ?? FOTO MAFRA – DAN MATERNA ?? Jak pomoci kvalitnímu současnému umění? Podle Jiřího Davida je řešením konkurenčn­í napětí v systému podpory.
FOTO MAFRA – DAN MATERNA Jak pomoci kvalitnímu současnému umění? Podle Jiřího Davida je řešením konkurenčn­í napětí v systému podpory.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia