Lidové noviny

„Strejda“Hrabal pletl s režisérem copánky

-

Jiří Menzel se často vracel k cennému přátelství se „strejdou“Bohumilem Hrabalem, podle jehož předlohy natočil už rok před Ostře sledovaným­i vlaky jednu z povídek pro film Perličky na dně a po nich postupně další nestárnouc­í snímky. „S panem Hrabalem jsme udělali, jak on říkal, takový copánek, z několika jeho povídek jsme sestavili celý film vždycky tak, že já navrhl, co by tam ještě mohlo být, a pan Hrabal to napsal,“líčil jejich spolupráci.

Po úspěchu Ostře sledovanýc­h vlaků oželel Menzel nabídku na stáž v Americe kvůli Skřivánkům na niti.

„Stihli jsme je udělat celé až do první kombinovan­é kopie, pak už bylo vymalováno,“vzpomínal po letech. „Film šel do trezoru, Hrabal nesměl psát, já nesměl točit, jen pomalinku mě pustili k práci a pan Hrabal pomalinku začal publikovat.“

Posléze Jiří Menzel dostal rukopis Postřižin. „Věděl jsem, že by to byl hezký film. Tak jsem s námětem chodil za papalášema, říkali, že s Hrabalem jsem se zbláznil. Trvalo osm let, než jsem Postřižiny mohl dělat. Hrabal už publikoval další věci, ale schvalovač­i vytáhli argument, že je to kostýmní film a že by byl moc drahý. Ale já chtěl, aby se Hrabal vrátil do filmu, a tenkrát právě vyšly Slavnosti sněženek, a tak jsme stejným způsobem z nich upletli copánek a předložil jsem ho velmi rychle. A nevím proč, snad že to bylo současné téma, se ho lekli. Nechvalně známý kritik z Rudého práva Jan Kliment, který psal posudky na všechny moje filmy, varoval – pozor, aby z toho nebyli další Skřivánci na niti! Nakonec řekli, ať natočím radši ty Postřižiny. Film udělal díru do světa, měl úspěch v kinech a skvělé kritiky. Tak honem další Hrabal. A to byly konečně Slavnosti sněženek.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia